Teknoloji 40 bin yıllık tay klonlanacak

40 bin yıllık tay klonlanacak

Rus ve Güney Koreli bilim insanları, soyu tükenmiş olan bir tayı klonlamak için ilk adımı attı. 40 bin yıllık olduğu tahmin edilen tay üzerinde DNA kalıntısı arayan bilim insanları, nesli tükenmiş türler üzerinde araştırmalar yapıyor.

Haber Merkezi Diğer
Araştırmacılar tay fosilinin üzerinde canlı hücre arıyor.
Araştırmacılar tay fosilinin üzerinde canlı hücre arıyor.

Rusya'ya bağlı Yakutistan Cumhuriyeti'nin başkenti Yakutsk'ta bulunan ve 'Cehennem Kapısı' olarak adlandırılan kraterde keşfedilen 40 bin yıllık tay fosili, soyu tükenmiş canlının klonlanması için kritik rol oynayacak.

Rus ve Güney Koreli bilim insanlarının ortak olarak yürüttükleri projede, tay üzerinde canlı hücreler ve DNA kalıntıları aradıkları belirtildi.

Milliyet’in haberine göre 20 günlük iken öldüğü tahmin edilen tayın üzerindeki on binlerce yıllık kir temizlenirken, tayın yele ve kuyruğunun bütünüyle siyah olduğu görüldü. Ayrıca, tayın omurgası boyunca koyu bir şeride sahip olduğu görülebiliyor.

Klonlama için tek ihtiyaç canlı bir hücre

Konu hakkında açıklama yapan Dr. Semyon Grigoriev, "Neyse ki, hayvanın kas dokuları hasar görmemiş ve iyi korunmuştu, bu sebeple biyoteknolojik araştırma için bu eşsiz buluntudan örnekler almayı başarabildik" yorumunda bulundu.

Araştırmaya katılmak için Seul'den Yakukts'a gelen Klonlama uzmanı Prof. Hwang Woo Suk, canlı bir hücre bulmayı başardıkları durumda, bu canlı klonlayabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Hwang, The Siberian Times'a yaptığı açıklamada, "Keşfedilen tay, günümüzde yaşayan atlarla kıyaslandığında mamut ve fil gibi hayvanların DNA'sına çok daha fazla benzerlik gösteriyor. Bu sebeple, canlı bir hücre elde edebilirsek, o hücreyi çoğaltabilir ve ihtiyacımız olduğu kadar çok embriyo elde edebiliriz. Klonlamada ise soyu tükenmiş Lenskaya cinsine benzer bir at türü doğum için taşıcıyı anne olarak kullanılabiliriz " dedi.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.