Teknoloji 6 yaşında ama aylık 1 milyon dolar kazanıyor

Aylık 1 milyon dolar kazanıyor

6 yaşında ama aylık 1 milyon dolar kazanıyor

İnternetin en büyük video platformu YouTube'a koyduğu haftalık videolarda oyuncaklarını hediye paketlerinden çıkaran, bir yandan da çeşitli muzırlıklar yapan Amerikalı ufaklık, 2017'de yaklaşık 11 milyon dolar kazandı.

Haber Merkezi Diğer
Ünlü çocuk YouTuber 2015-2017 yılları arası toplamda 17 milyar kez izlendi.
Ünlü çocuk YouTuber 2015-2017 yılları arası toplamda 17 milyar kez izlendi.

'Ryan Toys Review' adlı YouTube kanalında oyuncakları test ederek yorumlar yapan çocuğun videoları, ilk paylaşımını yaptığı Mart 2015'ten 2017'nin sonuna kadar 17 milyar kez izlendi.

Ekonomi dergisi Forbes, Ryan'ı YouTube'un en çok kazanan 8'inci kişisi ilan etti bile.

Peki insanlar bu çocuğa ve oyuncaklarına neden bu kadar ilgi duyuyor?

İnternetin en bilinen yüzlerinden olsa da Ryan son derece gizemli bir çocuk. Soyadını da nerede yaşadığını da bilen yok. Anne ve babasıyla yapılan mülakatlardan anlaşılan o ki, Ryan daha 3 yaşındayken bu YouTube kanalını açmaya kendi iradesiyle karar verdi.

Tubefilter internet sitesine konuşan ama adını açıklamayan Ryan'ın annesi şunları söyledi:

  • "Ryan bir gün benzer kanalları görüp 'Ben niye diğer çocuklar gibi YouTube'da yokum?' diye sordu. Biz de karar verdik ve işe koyulduk. Oyuncak dükkanına gidip ilk hediyesini, bir lego tren setini ona aldık. Her şey böyle başladı. Şimdi günde bir video paylaşmaya çalışıyoruz. Haftada birkaç kez üst üste videolar çekiyoruz."

Hürriyetin haberine göre Ryan, sosyal medyada yıldız olmasını sağlayan ilk büyük videosunda plastik dev bir yumurtaya saklanmış 100'den fazla oyuncağı açıyordu. Bu videosu 800 milyondan fazla izlendi. Geçen yıl Ocak ayında 1 milyona çıkan kanalının takipçi sayısı, günümüzde 13 milyona ulaşmış durumda.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.