Teknoloji Amazonun piyasa değeri 1 trilyon doları geçti

Amazon'un piyasa değeri 1 trilyon doları geçti

Jeff Bezos’un kitap satarak başladığı Amazon, hisse başı değeri 2050 dolara ulaşarak Apple’dan sonra 1 trilyon dolar barajını aşan ikinci şirket oldu. Dünyanın en zengin insanı olan Amazon CEO’su Jeff Bezos’un serveti de 167.3 milyar dolara ulaştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Amazon
Amazon

e-ticaret devi Amazon, dün akşam saatlerinde hisse başına 2.050 dolarla, 1 trilyon doları geçen ikinci şirket oldu. Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın piyasa değeri 2 Ağustos’ta 1 trilyon dolara ulaşmıştı. Dünyanın en zengin insanı olan Amazon CEO’su Jeff Bezos’un serveti de toplam 167.3 milyar dolara ulaştı.

Bezos’un 24 yıl önce internetten kitap satışı için kurduğu Amazon, diğer sektörlere de yayılarak dünyanın en fazla gelir ve piyasa değerine sahip e-ticaret şirketi haline geldi.


  • Firmanın net karı bu yılın ikinci çeyreğinde 2.5 milyar dolar oldu ve şirket tarihinde birçeyrekte elde edilen en yüksek net kar olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, Amazon’un net karı üç çeyrek üst üste 1 milyar dolardan fazla oldu.

Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 39.4 artışla 52.89 milyar dolara yükseldi. Nisan ayında Prime kullanıcı sayısının 100 milyonu geçtiğini duyurmuştu.

Amazon’un Türkiye pazarına giriş yapacağı ve İstanbul’da merkez için yer baktığı belirtiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.