Teknoloji Ankaralı gençlerden bomba imha robotu Şüpheli paketleri Naim patlatacak

Ankaralı gençlerden bomba imha robotu: Şüpheli paketleri 'Naim' patlatacak

Ankara'da Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, yerli ve milli imkanlarla "Naim" isimli bomba imha robotu üretti. Kolay taşınabilmesi ve düşük maliyetiyle ön plana çıkan robot, fünyeyi şüpheli paketin yanına güvenle intikal ettirerek, güvenli bir uzaklıkta patlatılmasını sağlıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ankaralı gençlerden bomba imha robotu: Şüpheli paketleri Naim patlatacak
Ankara'da bir grup lise öğrencisi, yerli ve milli imkanlarla "Naim" isimli bomba imha robotu üretti.

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği "Naim" isimli bomba imha robotu, kolay taşınabilmesi ve düşük maliyetiyle dikkati çekiyor. Bir kişinin tek başına taşıyabileceği boyutta ve ağırlıkta olan robot, fünyeyi şüpheli paketin yanına güvenle intikal ettirerek bunun güvenli bir uzaklıkta patlatılmasını sağlıyor. Robot toplam 10,6 kilogramdan 400 kilograma kadar bir yükü yatay şekilde çekebilecek güce sahip bulunuyor.

Zonguldaklı gençlerden büyük başarı:  Türkiye’nin 5 santimlik ilk cep uydusu uzay yolcusu
TEKNOLOJİ
Zonguldaklı gençlerden büyük başarı: Türkiye’nin 5 santimlik ilk cep uydusu uzay yolcusu

İki ayda ürettiler

"Robotik Takım Integra 3646" üyelerinden Kuzey Yıldız, kurumun 50. Yıl Kampüsü'nde, Bomba İmha Robotu Projesi'ne karantina sürecinde başladıklarını ve bu yüzden prototip üretiminin planlanandan uzun sürdüğünü söyledi. Yıldız, robotu öncelikle bilgisayardan tasarladıklarını ve çiziminin yaklaşık iki hafta devam ettiğini belirterek, prototip robotun tamamen ortaya çıkmasının yaklaşık iki ayı bulduğunu bildirdi.

Lise 3 öğrencisi kendi elektriğini kendi üretiyor
GÜNDEM
Lise 3 öğrencisi kendi elektriğini kendi üretiyor

Motosiklet çantasına bile sığıyor

Bomba imha ekibi uzmanlarının ihtiyaçlarına yönelik bir ürün tasarlamayı istediklerine işaret eden Yıldız, şöyle konuştu: "O yüzden tasarımı olabildiğince basit tuttuk ve kompleks mekanizmalardan kaçındık. Bu da hem ürünün fiyatını hem de üretim zamanını azalttı. Şu an yeni bir ürünü sadece bir günde yapabiliriz. Ayrıca, taşınması kolay olduğu ve motosiklet çantasına bile sığdığı için olay yerine giderken trafikten etkilenmiyorsunuz."

Koronavirüs lisede dezenfektan üretimini 6 kat artırdı: Yarım tonluk üretim 3 tona çıktı
GÜNDEM
Koronavirüs lisede dezenfektan üretimini 6 kat artırdı: Yarım tonluk üretim 3 tona çıktı

Farklı konfigürasyonlar oluşturulabiliyor

Yıldız, bomba imha robotunun maliyetine ilişkin de "Kamera sistemi olmadığında 1600 liraya, kamerayla birlikte 3 bin liraya bütün sistem tamamlanıyor. Tekerlekleri değiştirebiliriz, olay yerine göre farklı konfigürasyonlar oluşturabiliyoruz." ifadelerini kullandı. Robotik takımı olarak robotlara Türk isimleri vermeyi tercih ettiklerini vurgulayan Yıldız, bomba imha robotuna kaldırabildiği ağırlıktan dolayı "Naim" ismini verdiklerini dile getirdi.

Bursa'daki lise öğrencileri 'Verd-e' isimli elektrikli otomobil yaptı: TOGG'dan ilham aldılar
FOTOĞRAF 8
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda temeli atılan yerli otomobil fabrikası TOGG, Bursalı öğrencilerin ufkunu genişletti. Bugüne kadar elektronik alanda bir çok yeniliğe imza atan liseli gençler, artık baş başa verdikleri üniversiteli abi ve ablalarıyla kendi arabalarını bile üretebilecekleri hedeflere yelken açtı.
Title
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl 16’ncısı tertip edilen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları için yola çıkan Verd-e, alkışlar eşliğinde uğurlandı. Lise ve üniversite öğrencilerinin tasarımıyla göze hoş gelen mini arabaları, 90 kilometre hızla yaklaşık 100 kilometre mesafeyi kat edebiliyor.
Title
Şebekeden direk olarak 5 ile 6 saat içerisinde bataryalarını yüzde yüz şarj edebilen otomobil, hızlı şarj teknoloji sayesine ise yarım saat gibi kısa bir sürede de şarj edilebiliyor.
Title
Uzun süredir bu proje üzerinde uğraştıklarının belirten Teknoloji Fen Koleji 12 sınıf öğrencisi Emirhan Demirci, “Üniversiteli abi ve ablalarımızla birlikte projenin sonuna geldik. Bugün de yola çıkıp yarışa katılacağız. İleride Türkiye’nin yerli otomobil üretiminde yer almayı arzu ediyorum. Ancak bu araç da kendi başına Türkiye’de ikinci bir elektrikli otomobil olarak kabul görür” dedi.
Title
Uzun müddettir Uludağ Üniversitesi topluluğu olarak elektrikli araç üretimi için çalışmalar yaptıklarını belirten elektrik elektronek mühendisliği öğrencisi Begüm Hatice Yılmaz, “Liseli arkadaşlarımız böyle bir otomobil üretmek istediler. Bizler de onların hayallerine yardımcı olmak istedik. Gelecekte artık benzinli araç kalmayacak. Dünya elektrikli araca geçecek. Türkiye de otomobil üretimine elektrik olarak başladı. Özellikle TOGG fabrikasının açılması bizim için çok güzel. Yarışmalara katılarak böyle kendimizi Türkiye’yi, Bursa’yı daha ilerilere taşıyabiliriz” diye konuştu.
Title
Lise Eğitim Koordinatörü Önder Özdemir, “1-6 Eylül tarihlerinde TOSFED İzmit Körfez Yarış Pistinde gerçekleşecek yarışma için yerli otomobilimiz Verd-e alkışlarla yola çıktı. Biz burada öğrencilerimizi yapmış olduğu projede, 1 değil en az 3 alanda ödül alacağına inanıyoruz. Çocuklar gerçekten ciddi bir emek sarf ettiler. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilgiyi üretme ve bilgiye rehberlik eden bir okul olarak hayalleri farklı kılan bir okul olduğumuzu bir kez daha kanıtladık” şeklinde gurur duyduğunu dile getirdi.
Title
Okul Müdürü Kadir Bircan, “Böyle bir projede öğrencilerin yer alması çok güzel. Okulumuz laboratuvarları, atölyeler ve diğer alanlarıyla bu projeyi yapacak donanıma sahip olması da öğrenciler için bir avantajdı. Bu işin finansman boyutunu okul yönetimi olarak sağladık. Çok güzel bir otomobil ortaya çıktı. Yarışmalardan derece bekliyorum” şeklinde konuştu.
Title
Bursa'daki lise öğrencileri 'Verd-e' isimli elektrikli otomobil yaptı: TOGG'dan ilham aldılar
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen yerli otomobil, gençlere ilham kaynağı oldu. Bursa'da, lise ve üniversite öğrencilerinin ürettiği "Verd-e" adlı elektrikli araç, TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na alkışlar eşliğinde uğurlandı. Tasarımından ekonomik ulaşım imkanına kadar birçok ayrıntı üzerinde titizlikle çalışan öğrenciler, TOGG'dan aldıkları ilhamla ona rakip olmayı hedefliyor. Gençlerin ürettiği mini otomobiller, 90 kilometre hızla yaklaşık 100 kilometre gidebiliyor.
  • Yıldız, manevra kabiliyetin yüksek olan robotu kapalı alanlarla 300 metre, açık alanlarda 4 kilometreye kadar kontrol edebildikleri bilgisini verdi. Kuzey Yıldız, robotun tek pille 45 dakika gidebildiğini ve bu pilden 4 tane bağlayabildiklerini bildirdi.

Liselilerden bostan korkuluğu yerine drone: Tarlaları vahşi hayvanlardan koruyor
TEKNOLOJİ
Liselilerden bostan korkuluğu yerine drone: Tarlaları vahşi hayvanlardan koruyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.