Teknoloji Ayın astronotları öldürdüğü anlaşıldı

​Ay’ın astronotları öldürdüğü anlaşıldı

Ay’ın astronotları öldürdüğü anlaşıldı

Stony Brook Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, Ay tozu üzerinde yaptıkları çalışma neticesin korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Fareler üzerinde deneylerini sürdüren bilim insanları ilk olarak tozun yüzde 90 oranında akciğer hücrelerini öldürdüğünü tespit etti.

Yeni Şafak
Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre Ay tozu astronotlara kansere neden oluyor.
Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre Ay tozu astronotlara kansere neden oluyor.

Uzay araştırmaları için yetiştirilen astronotlar birçok eğitimden geçirilerek, uzayda hayatta kalmaları için gerekli envanterler üretiliyor. Özellikle sağlıklarının korunması için geliştirilen kıyafetler, astronotların hem hayatta kalmasını hem de sağlıklı bir şekilde dünyaya geri dönmelerine yardımcı oluyor.

Lakin Stony Brook Üniversitesi’nden bilim insanları astronotların karşılaştığı büyük tehlikeyi ortaya çıkardı. Uzay macerasının başlangıcı olarak bilinen Ay’a serüveni bilim insanlarının araştırma yapmasına olanak sağladı. Ay yüzeyi deki toprağın astronotlara zararı üzerinde çalışan bilim insanları, bu toza maruz kalan insanların kanser riski ile karşı karşıya kaldığını tespit etti. Fareler üzerinde yapılan araştırmada Ay tozuna maruz kalan insanların akciğer hücrelerinin yüzde 90 oranında öldüğü tespit edildi.

Yeryüzündeki toprağın aksine ay toprağı, milyonlarca yıl süren mikrometeoit etkilerin, aşırı sıcaklık değişimlerinin ve sürekli kozmik ışın bombardımanlarının ürünüdür. Aydaki toz partikülleri, kimyasal olarak reaktif hale gelir ve yüksek statik yük taşır. Bu gri tozlar, ay görevi sırasında Astronot kıyafetlerine yapışabilir. Hatta bu olayı Apollon mürettebatı yaşamıştı.

Hatta ay görevinde bulunan mürettebatta görev sonrası gözlerinin yaşarma ve burun akıntı gözlemlendiği biliniyor.

Astronotlar için büyük çalışmalara imza atan bilim insanları astronotları korumaları için çeşitli kıyafetler geliştirmeye devam ediyor. Lakin büyük gizemleri içinde barındıran uzay hakkında bilmediklerimiz astronotlarımız hala savunmasız bırakıyor. Şöyle ki bilim insanları henüz Ay tozuna dahi ne kadar süre maruz kalındığında hastalıklara neden olabileceğini kesin olarak tespit edebilmiş değil.

Kreşe bıraktığı bebeği kıpkırmızı buldu
Hayat

Kreşe bıraktığı bebeği kıpkırmızı buldu

ABD'de 7 aylık kızını kreşe bırakıp işe giden anne Tracy Blinoz, birkaç saat sonra aldığı telefonla kızının ısırıldığını öğrendi. Hemen kreşe koşan ve kızının yüzünü kıpkırmızı bulan anne kamera kayıtlarını incelediğinde, bebeğinin başka bir çocuk tarafından defalarca ısırıldığını fakat görevlilerin müdahale etmediğini öğrendi.
Harun Tekin A Milli Takım kadrosuna dahil edildi
Spor

Harun Tekin A Milli Takım kadrosuna dahil edildi

Bursaspor'un tecrübeli file bekçisi Harun Tekin, A Milli Takım'ın hazırlık maçları için aday kadrosuna dahil edildi.
İbrahim Tatlıses'ten açıklama geldi
Hayat

İbrahim Tatlıses'ten açıklama geldi

Sanatçı İbrahim Tatlıses'in AK Parti İzmir'den milletvekili aday listesinden 7. sırada gösterilmesini reddettiği ve bu nedenle aday olmadığı iddia edilmişti. Tatlıses çıkan haberler üzerine Instagram hesabından açıklama yaptı.
Çok çarpıcı yorum: Merkez Bankası oyuna geldi
Ekonomi

Çok çarpıcı yorum: Merkez Bankası oyuna geldi

Dün akşam ki faiz arttırım kararıyla ilgili Merkez Bankası'nın oyuna geldiğini ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bununla sınırlı kalmayarak sıkıştırmaya devam edeceğine dikkat çeken Ekonomi Profesörü Emre Alkin, Merkez Bankası'nın 7 Haziran'daki toplantısına yönelik de çağrıda bulundu.
Dehşete düşüren cinayette korkunç itiraf
Gündem

Dehşete düşüren cinayette korkunç itiraf

Ankara Keçiören’de 27 yaşındaki Lütfiye Alver, çocukları 8 yaşındaki Kübra’yı bıçaklayarak, 5 yaşındaki Beren’i boğarak öldürdü. Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Alver, polisi arayarak “Çocuklarımı öldürdüm, teslim olmak istiyorum” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.