Teknoloji Yerli ve milli elektrikli ekskavatör Hicon 7W

Yerli ve milli elektrikli ekskavatör: Hicon 7W

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürdüğü Hidromek marka şehir ekskavatörü alanında dünyanın en iyi araçlarından biri. TÜBİTAK desteğiyle hazır hale getirilen ekskavatörün en dikkat çekici yanı muadillerinde bulunmayan 'Güvenli Çevre Sistemi' ile tehlikelere karşı her an tetikte olması.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanının sürdüğü Hicon 7wnin özellikleri neler?
Aracın ilk testini Cumhurbaşkanı yaptı.

Dün Cumhurbaşkanı'nın kullandığı Hidromek marka ekskavatör elektrikli motoru ve akıllı koruyucu sistemi ile dikkat çekiyor.

Tanıtımı yapılan ekskavatör tamamen Türk firması Hidromek tarafından üretilirken motoru da elektirkli. Ekskavatör’ün en önemli özelliği ise muadillerinde bulunmayan ‘Güvenli Çevre Sistemi’ ile sürücüleri tehlikeden koruyan bir yazılıma sahip olması.

Aracı, Cumhurbaşkanı kullandı.
Aracı, Cumhurbaşkanı kullandı.

Çevreyi tarıyan sistem tehlikeye karşı uyarı veriyor

Türkiye’nin otomobil markası TOGG piyasaya girmeye hazırlanırken Türk firması Hidromek tamamen yerli şehir ekskavatörü üretti. Adı Hijon 7W olan ekskavatör yüzde 100 elektrikli motor üzerinden çalışıyor bu da ürünü çevreci bir model haline getiriyor.

  • Ürün çalışırken neredeyse hiç ses çıkarmadan hareket etme kabiliyetine sahipken dünya pazarındaki en büyük avantajı da güvenlik sistemi.

Hicon 7w
Hicon 7w

Hicon 7W’de bulunan ‘Güvenli Çevre Sistemi’ sayesinde ekskavatör çalışırken hareket eden nesnelere karşı duyarlı hale geliyor. Çevresinden araç veya insan geçtiği sistem uyarı veriyor. Makinanın arkasındaki bilgi panelinde yer alan bu sistem aynı zamanda ani frenlemede, kötü hava koşullarında veya yaya geçitlerinde de sürücüyü uyarıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜBİTAK desteği ile üretilen yerli ve elektrikli ekskavatörü kullandı
TEKNOLOJİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜBİTAK desteği ile üretilen yerli ve elektrikli ekskavatörü kullandı

Hızlı sarj ile 30 dakikada sarj oluyor

Hicon 7W hızlı sarj ile 30 dakikada sarj olurken araç şarj istasyonlarında bu süre 3 saat. Sarja uygun prizle araç evde dahi şarj edilebiliyor.

  • Aracın batarya kapasitesi 71.4 kWh iken çalışma voltajı 650 V. Neredeyse 8 tona kadar ağırlık kapasitesi bulunurken saatte yaptığı hız ise 30 km’yi buluyor.

Hicon 7w'nin iç dizaynı
Hicon 7w'nin iç dizaynı

3 farklı pozisyonda sürüş deneyimi yaşamanıza olanak sağlayan aracın direksiyonu da elektrikli.

Güneş pilleri ile uyku modunda da çalışıyor

  • Hidromek’in geliştirdiği elektrikli ekskavatör Hicon 7W’nin çevreci özellikleriden biri de yenilenebilir enerji modeli olan güneş pillerine sahip olması.

Güneş pilleri ile uyku modunda dahi çalışıyor.
Güneş pilleri ile uyku modunda dahi çalışıyor.

Bu makinanın uyku modundayken dahi akıllı ekranının çalışmasına olanak sağlarken saat, hava durumu, tarih gibi bilgilere her an ulaşmanıza imkan tanıyor.

Türkiye’nin elektrikli aracı
OYNAT 00:59
Türkiye’nin elektrikli aracı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın test ettiği ekskavatör hem tamamen yerli hem de elektrikli. Hicon7W ekskavatör da kullanılan 'Güvenli Çevre Sistemi' ise alanında bir ilk.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.