Teknoloji Dolandırıcıların Google oyunu

Dolandırıcıların Google oyunu

İnternet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayları her geçen gün farklı bir hal alıyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google'a ilan veren dolandırıcılar kendilerini yetkili servis gibi gösteriyor. Evinde beyaz eşyası bozulan vatandaş, konuyla ilgili arama yaptığında ilk sırada çıkan dolandırıcıları arayarak mağdur oluyor. İnternet üzerinden dolandırıcılık yapanlara karşı dikkat etmeniz gerekenler haberimizde.

Haber Merkezi Yeni Şafak Diğer
Dolandırıcılar Google'a reklam vererek ön sıralara çıkıyor.
Dolandırıcılar Google'a reklam vererek ön sıralara çıkıyor.

Dolandırıcıların yeni numaralarından biri de yetkili servis ve tedarik ağlarını taklit etmek oldu. Google gibi arama motorlarına ilan vererek kendilerini üst sıralarda gösteren sahte yetkili servisler, yüzlerce kişiyi dolandırdığı gibi kişisel veri güvenliğini de tehlikeye atıyor. Sahte yetkili servis numarasının en çok kullanıldığı sektörlerin başında ise arıtma cihazları, televizyon, çamaşır makinesi, kombi, buzdolabı ve uydu sistemleri geliyor.

  • Dolandırıcılık yöntemi şu şekilde çalışıyor: Bulunduğunuz semtteki yetkili servis numarasını bulmak için Google'da arama yaptığınızda sayfanın en üstünde X markasının yetkili servisiymiş gibi görünen dolandırıcılara ait internet adresleri yer alıyor. Dolandırıcılar daha güvenilir görünmesi için çağrı merkezi numaralarını da taklit ederek 0850 ve 444 ile başlayan numaralar seçiyor.

Dolandırıcılar çağrı merkezi numaraları kullanıyor.

Ürünü alıp gidiyorlar veya ön ödeme talep ediyorlar

Google’da en üstte çıkan ilandaki telefon numarasını aradığınızda görüştüğünüz kişi sizin kişisel bilgilerinizi de alarak ön ödeme talep ediyor. Eğer bu ödemeye sizi ikna edemez ise adresinize sahte bir usta gönderiyor. Çoğu zaman ehliyetsiz de olan bu ustalar ilk etapta ürünü tamir etmiş gibi yapıp sizden para alma yoluna gidiyor.

Başarılı olamazsa, 'ithal parça gerekiyor şu kadar ödeme yaptıktan sonra parçanızı gelip takacağız' diyor. Parayı tahsil eden dolandırıcıya bir daha ulaşılamıyor. Vatandaş dolandırıldığını gerçek yetkili servise ulaşınca anlıyor. Gerçek servis geldiğinde ise ürünün başkaları tarafından açıldığı gerekçesiyle garanti belgesini iptal etme durumu doğuyor.

Gelen kişilere ve aradığınız numaraya dikkat edin

Yılda bir değiştirilmesi gereken filtreler için çağırdığınız sahte yetkili servisler, aynı ya da başkalarına ait ikinci el filtreleri takıp paranızı alıyor. Problemin kaynağında ise ünlü arama motoru Google'ın daha fazla para kazanma hırsı yatıyor.

Google aramalarında üst sırada çıkmak için tek yapmanız gereken bu kuruma reklam parası yatırmak. Bu konuyla ilgili bir denetimi bulunmayan Google'ı seçen dolandırıcılar bu sayede kendilerini kurumsal bir kimlik gibi gösterebiliyor.

  • Marka yetkilileri, yetkili servis aramalarını Google üzerinden değil o markanın resmi web adresi üzerinden yapılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca adresinize gelen yetkili servis elemanlarının üzerindeki kıyafetlerde markanın logosunu kontrol edebilirsiniz. Yapılan işleme dair kesinlikle bir evrak isteyin ve firmanın kaşesinin olmasına dikkat edin. Bu önlemleri alarak dolandırıcılara karşı korunabilirsiniz.

Akıllı telefonların radyasyon oranları açıklandı
TEKNOLOJİ
Akıllı telefonların radyasyon oranları açıklandı

Akıllı telefonları en çok fotoğraf çekmek için kullanıyoruz
TEKNOLOJİ
Akıllı telefonları en çok fotoğraf çekmek için kullanıyoruz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.