Teknoloji Facebook gizlilik skandallarından sonra değer kaybetti

Facebook gizlilik skandallarından sonra değer kaybetti

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook'un hisseleri, şirketin ikinci çeyrek verilerinin açıklanmasının ardından yüzde 20'den fazla değer kaybetti. Uzmanlar bu değer kaybının Cambridge Analytica skandalının etkisiyle olabileceğini söylüyor.

Haber Merkezi Diğer
Facebook hisseleri ABD'de hızla değer kaybetti, düşüş oranı bir ara yüzde 23'ü buldu.
Facebook hisseleri ABD'de hızla değer kaybetti, düşüş oranı bir ara yüzde 23'ü buldu.

Facebook, Nisan-Haziran döneminde geçen yılın aynı periyoduna kıyasla gelirinin yüzde 43 artışla 13 milyar 200 milyona yükseldiğini açıkladı.

Şirketin aynı dönemdeki kârı da 2017'ye kıyasla yüzde 31 artışla 5 milyar 100 milyon dolar oldu.

Açıklanan son verilere göre, Haziran itibarıyla sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcılarının sayısı ise 2 milyar 230 milyon. BBC'nin haberine göre tüm veriler yatırımcıların beklentilerinin altında kaldı.

Bunun üzerine Facebook hisseleri ABD'de hızla değer kaybetti, düşüş oranı bir ara yüzde 23'ü buldu.

Cambridge Analytica skandalı Facebook'a 5 milyar dolara patladı
TEKNOLOJİ
Cambridge Analytica skandalı Facebook'a 5 milyar dolara patladı

Yatırımcılar memnun değil

Yatırımcıların Facebook ile ilgili olarak olumsuz buldukları iki veriden ilki, şirketin masraflarının yüzde 50 artışla 7 milyar 400 milyon dolara yükseldi. Sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcılarının sayısındaki artışın yüzde 11 ile son 2 yılın en düşük düzeyinde kaldı.

Yatırımcılar, mevcut trendin sürmesi halinde, harcamaların gelirleri aşmasından ve kârın erimesinden endişeli.

Facebook son dönemlerde Cambridge Analytica skandalı nedeniyle büyük bir güven kaybı yaşadı. Mark Zuckerberg'in güvenlik önlemlerini artırmak ve içerikleri daha sıkı denetlemek için milyarlarca dolar harcayacağını açıklaması pek faydalı olmamışa benziyor.

Zuckerberg Cambridge Analytica sessizliğini bozdu
TEKNOLOJİ
Zuckerberg Cambridge Analytica sessizliğini bozdu

Facebook'un Cambridge Analytica skandalı hakkında her şey
OYNAT 01:14
Facebook'un Cambridge Analytica skandalı hakkında her şey
Facebook'un değerini bir gecede 30 milyar dolar düşmesine neden olan Cambridge Analytica skandalı toplamda 87 milyon kişiyi etkiledi. Kişisel bilgilerin usulsüz olarak seçimleri manipüle etmek için kullanılmasına dayanan olay bir Facebook çalışanı tarafından gündeme getirildi. Türkiye'den 234 bin kişinin etkilendiği veri ihlali skandalı hakkındaki gerçekler.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.