Teknoloji İmam Hatipli kızlar Güney Kore yolcusu

İmam Hatipli kızlar Güney Kore yolcusu

Türkiye’yi Güney Kore’de düzenlenen dünya robot yarışmasında temsil edecek Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yola çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Şampiyonaya gidecek öğrencilere İstanbul Havalananından tören düzenlendi.
Şampiyonaya gidecek öğrencilere İstanbul Havalananından tören düzenlendi.

STEM Cup Turkey 2019 Ulusalarası Robotik Yarışmasında Otonom Yürüyüş ve Akıllı Şehir Yarışları kategorilerinde yüzlerce adayı geride bırakan Güngörenli öğrenciler, 8-16 Ağustos günlerinde Güney Kore’de Türkiyeyi temsil edecek. Uluslararası Robot Sporları Birliği Federasyonu tarafından 23’ncüsü Güney Kore’nin Changwon şehrinde düzenlenecek şampiyonada Türkiyeyi temsil edecek Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin tüm masraflarını Güngören Belediyesi üstlendi.

YÜZLERCE ADAYI GERİDE BIRAKTILAR

Şampiyonaya gidecek öğrencilere İstanbul Havalananından tören düzenlendi. Törene Güngören Belediye Başkanı Dr. Mimar Bünyamin Demir ve Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi de katıldı. Törende konuşan Güngören Belediye Başkanı Dr. Mimar Bünyamin Demir, “Siz değerli öğrencilerimizin ülkemizi Güney Kore’de en iyi şekilde temsil edeceğinizi biliyorum. En büyük temennimiz halkımızı ve ailelerinizi güzel bir ödülle gururlandırmanızdır” dedi.

BAŞARIMIZ ŞAŞIRTIYOR

Okuldaki teknoloji takımı sayesinde robotik kodlamayla tanıştığını belirten Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nidanur Doyran, “Bu projelerde amacımız, robotların engelli arazilerde rahat ilerlemesini sağlamak. Bu bilgi ve birikimle önce insanlık adına sonra da Müslümanlık ve ülkem adına büyük başarılara imza atmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Güney Kore’de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istediğini belirten Şeymanur Gül ise, “Kız öğrencilerin robot ve otonom sistemler üzerine başarı elde etmesi herkesi şaşırtıyor. Bu yolculukta pek çok zorlukla karşılaştık. Hayalimizi elle tutulur hale getirdiği için başkanımız Bünyamin Demir’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

  • Sıfırdan robot yapacaklar
  • Güney Kore’nin Changwon Şehrinde 8-16 Ağustos günlerinde düzenlenecek yarışmanın ilk üç günü öğrenciler mevcut bilgi birikimlerine yeni bilgileri ekleyerek Fira Frontier Camp’ta tasarım odaklı düşünebilme becerilerini geliştirecek. Ardından beş gün boyunca kendi kısımlarında yarışıp, son gün tüm ülkelerin katılımcılarından oluşturulacak takımlarla kendilerine verilen zorlu görevlerden oluşan problemleri çözmek için sıfırdan robot tasarlayıp, programlayacak.

Uçan araba ‘Cezeri’ geliyor
TEKNOLOJİ
Uçan araba ‘Cezeri’ geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı, Erdoğan'ın dün attığı bir tweeti alıntılayarak 'Terörizmi yenin' ifadesini kullandı. Trump'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından görüşmeye dair açıklama yaptı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek
Gündem

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açılış dersi verdi. Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin, "Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz. Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi" dedi.
Görüşmenin perde arkası
Gündem

Görüşmenin perde arkası

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD’li heyet arasında Barış Pınarı Harekatı konusunda 4 saat 20 dakika süren görüşmenin detayları ortaya çıktı. ABD’li üst düzey bir yetkili görüşmenin içeriği hakkında bilgi verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.