Teknoloji İnsansı robot Ameca yaptığı espri ile gündem oldu

İnsansı robot 'Ameca' yaptığı espri ile gündem oldu

İnsansı robot Ameca düzenlenen CES Fuarı'nda yaptığı bir espri ile gündeme oturdu. Sevgilin var mı sorusuna espri ile yanıt veren Ameca izlenme rekoru kırdı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
İnsansı robot Ameca yaptığı espri ile gündem oldu
Arşiv

Birleşik Krallık merkezli Engineered Arts'ta geliştirilen insansı robot Ameca, yaptığı bir espri ile gündeme oturdu. İnsansı robot Ameca kendisini görmeye gelen genç bir adama yaptığı espriyle gündeme oturdu. Ameca daha önce Las Vegas'ta düzenlenen CES Fuarı'nda görücüye çıkmıştı.

İnsansı robot Ameca
İnsansı robot Ameca

  • İngiliz şirketi Engineered Arts tarafından yapılan "dünyanın en gelişmiş" insansı robotunu Las Vegas'taki CES fuarında bir kalabalığın önünde dururken görüntülendi. Ameca olarak adlandırılan ve oldukça gerçekçi yüz ifadeleriyle tanınan robot cevaplarıyla gündem oldu. Bir adam Ameca'ya erkek arkadaşı olup olmadığını sordu. Ameca'nın verdiği cevap ise şaşırtıcı. İnsansı robot bu soruya: "Maalesef piyasada değilim" "robotların ilişkileri yoktur" cevabını verdi.
  • Cevabı ile herkesi güldüren Ameca'nın tepkisi sosyal medyada viral oldu. Robotun tepkisi karşısında farklı düşünen insanlar da mevcut. Bazıları insansı robotun fazla gerçekçi olduğunu ve bundan ürktüklerini belirtiyor. Bazıları ise Ameca'nın cevaplarından ve mimiklerinden etkilendiklerini söylüyor.

İnsana en çok benzeyen robot tanıtıldı: 'Ameca' görenleri hayrete düşürüyor
FOTOĞRAF 14
Title
İnsansı robot teknolojisinde çığır açacak bir gelişme daha yaşandı. Şimdiye kadar insan mimik ve hareketlerini en iyi taklit edebilen bir robot geliştirildi.<br><br>
Title
Eğlence amaçlı insansı robotlar tasarlayan İngiltere merkezli Engineered Arts, 'Ameca' isimli yeni insansı robotunu görücüye çıkardı.<br>
Title
Robotun, dünyanın en gerçekçi insansı robotu olduğu ifade edildi.
Title
Mimikleri ve vücut hareketleri gerçek bir insana oldukça yüksek oranda benzeyen 'Ameca', özellikle sosyal medyada viral oldu.
Title
Ameca'nın tüm becerileri henüz gözler önüne serilmedi. <br><br>Fakat robotun; gerçekçi vücut hareketleri yapabilmesi yanında, şaşırma sesi gibi insan seslerini de başarılı bir şekilde çıkarabildiği görüldü.
Title
Şirket, Ameca'nın insan duygularını oldukça gerçekçi bir şekilde aktarabileceğine işaret etti.
Title
Diğer yandan; temelde bir sohbet robotu olarak geliştirilen Ameca, herhangi bir yapay zeka desteğiyle gelmiyor. <br><br>Bu da robotun, komutlardan bağımsız olarak kendi kendine aksiyon alamayacağı anlamına geliyor.
Title
Kullanıcılar, Ameca ile yalnızca eğlence amaçlı konuşabiliyor.
Title
Ameca, hareketlerinin yanı sıra tıpkı bir insan gibi şaşırma sesi de çıkarıyor. Bu da robotun ses konusunda da insan duygularını başarılı bir şekilde aktarabileceğini gösteriyor.
Title
Ameca’nın videosunu görenleri en fazla tedirgin eden şeyse, kendisinin şu anda ‘çıplak’ formuyla karşımızda duruyor olmasıydı. Ameca, tam bir robot formuyla, insan cildine ve vücut yapısına sahip olmadan gözükse de gözlerimiz, onu neredeyse bir insan olarak algılıyordu.
Title
Yine de şirketin yaptığı bir açıklama, şimdilik korkularımızı bir derece azaltmayı başardı.
Title
Robot, ilk kez 2022'de ABD'de düzenlenecek bir teknoloji fuarında sergilenecek.<br><br>
Title
\"I ROBOT\" FİLMİNİ HATIRLATTI<br><br>Ameca'nın fiziksel özellikleri ve hareketleri, Yahudi asıllı ABD'li yazar ve biyokimyacı Isaac Asimov'un da kitabından esinlenen, Will Smith'in boşrol oynadığı 2004 yapımı I Robot filmini hatırlattı.<br><br>
Title
I Robot filminin konusu ise şöyle:<br><br>2035 yılında toplumda robotlarıbüyük rol oynamaya başlamıştır. Aslında robot fobisi olan Chicago Polis Ofisi'nden Del Spooner için hayat giderek zorlaşmaktadır. Daha da kötüsü henüz bir cinayet davasını üstlenmiştir ki söz konusu davada katilin bir robot olmasından şüphelenilir.<br><br><br><br>
İnsana en çok benzeyen robot tanıtıldı: 'Ameca' görenleri hayrete düşürüyor
İngiltere merkezli Engineered Arts, dünyanın en gerçekçi insansı robotunu görücüye çıkardı. 'Ameca' isimli robotun jest ve mimikleri oldukça gerçekçi. Ameca isimli robotun görüntüleri, kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Robot, ilk kez 2022'de ABD'de düzenlenecek bir teknoloji fuarında sergilenecek. İşte robot Ameca'nın özellikleri...

İnsansı robot
OYNAT 00:58
İnsansı robot "Akıncı-4"ün hareket yeteneği arttırıldı
Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan 'AkınRobotics' fabrikasında tasarlanan, adım atabilen ve üstün özelliklere sahip 'insansı' robot Akıncı-4, çalışmaların tamamlanmasıyla kusursuz şekilde yürüyor. İnsansı robot olarak tasarlanan Akıncı-4'te, kolay hareket edebilmesi için 41 eklem noktası bulunuyor.

2022'de teknoloji kişiselleşecek
TEKNOLOJİ
2022'de teknoloji kişiselleşecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.