TeknolojiMasterCard BlokChain teknolojisi patenti aldı

MasterCard BlokChain teknolojisi patenti aldı

Uluslararası ödeme sistemleri ve kredi kartı üreticisi MasterCard, Blockchain tabanlı ödeme ve para transferi teknolojisi patenti aldı. MasterCard, patentini aldığı yeni teknoloji ile ödeme ve para transferinin çok daha hızlı olacağını açıkladı.

Haber MerkeziYeni Şafak
MasterCard, kripto para transferi ve güvenliği için bir patent aldı.
MasterCard, kripto para transferi ve güvenliği için bir patent aldı.

ABD’nin patent ve ticari marka ofisinde ortaya çıkan yeni teknoloji hızı ile öne çıkıyor. MasterCard, yaptığı patent başvurusunda, kullanıcıların paralarını almak için uzun süreler beklemeyeceğini garanti ediyor ve blokchain teknolojisi ile anlık ödemeler yapabileceğini belirtiyor.

Tüm detaylarıyla Bitcoin ve kripto para piyasası
TEKNOLOJİ
Tüm detaylarıyla Bitcoin ve kripto para piyasası

Blockchain teknolojisi için alınan patent ile depolanan veriler arasında işlem tutarı, ödeme garantisi, ödemenin onaylanması ve ilgili taraflar için hesap profilleri gibi önemli bilgiler yer alıyor. Yeni teknoloji sayesinde ödemeleri daha hızlı ve daha güvenli bir hale getiren MasterCard, e-ticaret işlemleri ve pek çok farklı ödeme seçeneği için kullanılabileceğini de açıkladı.

REKLAM
  • Firma patent için aşağıdaki açıklamayı yaptı:
  • “Garantili bir elektronik işlemin işlenmesi için bir yöntem şunları içerir: Hesap profilini saklama, her biri bir hesap numarası verilmesiyle; elde edilen bir finansal kuruluştan bir ödeme ağı vasıtasıyla bir işlem mesajı almak; bu mesaj belirli bir hesap numarası, işlem miktarı ve ödeme garantisi verilerini korumak; belirli hesap numarasını içeren belirli bir hesap profilini tanımlamak; işlem tutarını belirli hesap profilindeki hesap bakiyesinden düşmek; işlemin miktarını ve ödeme garantisi verileriyle ilişkili verileri içeren bir ödeme garantisinin kaydını üretmek; işlem onayı ve üretilen kayıtla ilişkili verileri gösteren bir yanıt kodu içeren geri bildirim mesajı göndermek; üretilen kaydın bir iletişim ağı vasıtasıyla bir bilgi işlem sistemine iletilmesi ve elde edilen iade mesajını, ödeme ağı vasıtasıyla edinen finansal kuruluşa iletmek.”

Patent içeriği blok zincirlerinden söz etmemesine rağmen, MasterCard, alınan işlem mesajında yer alan üçüncü veri ögesinde saklanan ödeme garantisi verisinin, en az bir blok zinciri ağ tanımlayıcısı içerdiğini ve bir anahtar ya da bir varış adresi, ödeme garantisinin kaydını aldığını belirtiyor. Alınan işlem mesajında yer alan ikinci veri öğesinde depolanan işlem tutarının, varış adresine ya da genel anahtarla ilişkili bir hedef adrese karşılık gelen bir düğüme aktarıyor.

Firmaya göre kurulan sistem dijital para hırsızlığına kökten çözüm getirecek. En azından kripto para ve normal kurlar arasında yapılan takas işlemlerini daha güvenli kılacak, kripto para tabanlı alış-verişler daha güvenli olacak.

REKLAM
FETÖ'cü polisler fark edildi, notu yuttu
Gündem

FETÖ'cü polisler fark edildi, notu yuttu

Haklarında birden çok FETÖ davası bulunan eski emniyet müdürü Ömer Köse ve eski emniyet amiri Gaffur Ataç'ın tutuklu bulundukları cezaevinde avukat ile yaptıkları görüşmedeki tavırları ve neticesindeki tutumlarıyla ilgili cezaevi yönetimi tarafından tutanak tutuldu. Tutanakta, Köse'nin avukatı aracılığıyla Gaffur Ataç'a ulaştırmaya çalıştığı bir not kağıdının görevliler tarafından fark edilmesi üzerine, Ataç'ın not kağıdını yuttuğu belirtildi.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…
Artık barutla çalışan silah kalmayacak
Teknoloji

Artık barutla çalışan silah kalmayacak

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, silah sanayisindeki lider ülkelerde 100 yıla kadar barutlu fırlatıcı ve barutlu silahın kalmayacağını söyledi.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.