Teknoloji Muskın gözü yüksekte

Musk’ın gözü yüksekte

ABD’li girişimci Elon Musk’ın uzay aracı ve roket üreticisi şirketi SpaceX, 6 Şubat’ta Falcon Heavy roketini fırlattı. ‘Yeni bir dönemin başlangıcı’ olarak değerlendirilen fırlatmanın ardından şirket, Dragon uzay aracıyla mürettebat taşımayı ve Big Falcon Rocket’in 2019’daki test uçuşları için hazırlıklara başlamayı planlıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Falcon Heavy kalkışının ardından günler geçse de gündemden düşmüyor.
Falcon Heavy kalkışının ardından günler geçse de gündemden düşmüyor.

Elon Musk’ın kurduğu ticari uzay şirketi SpaceX, 6 Şubat’ta gerçekleştirdiği tarihi Falcon Heavy kalkışının ardından günler geçse de gündemden düşmüyor. Uzay bilimleri üzerine haberler yayınlayan Space.com sitesinin haberine göre, bu yalnızca yeni dönemin bir başlangıcı. Falcon Heavy’nin geliştirilmesi için yedi yılda 500 milyon dolar harcayan şirket, bu yıl Dragon uzay aracıyla astronotları uzaya taşımayı ve Big Falcon Rocket’in (BFR) 2019’daki test uçuşları için hazırlıklara başlamayı hedefliyor.

ORDUYU DESTEKLEYECEK

Şirketin, 2018 yılında Falcon Heavy için hedeflediği iki misyon daha var. Bunlardan ilki telekomünikasyon uydusu Arabsat 6A’nın fırlatılması, ikincisi ise ABD Hava Kuvvetleri’nin Uzay Test Programı 2. SpaceX’in uçuş programında ayrıca Immarsat ve Viasat şirketlerine ait uyduların taşınması da bulunuyor. Özel şirketlerin yanı sıra SpaceX’in ABD ordusuna ait ulusal güvenlik görevlerini de yerine getirmesi planlanıyor. SpaceX, ABD ordusu için ilk Falcon 9 görevlerini 2017 yılında başlatmıştı.

  • Falcon Heavy’nin geleceği
  • Falcon Heavy yörüngeye 64 ton ağırlığında yük fırlatabiliyor. Bu kapasite, SpaceX’in alçak dünya yörüngesine daha ağır uydular fırlatmasının, ya da daha yüksek sabit yörüngelere ulaşmasının önünü açabilir. Elon Musk da, Salı günü roketin uzaya fırlatılmasından sonra basına açıklamasında, “Falcon Heavy yeni bir yük kategorisi başlattı. Dünyadaki tüm roketlerin iki katından fazla yük taşıyabiliyor ve Pluto ve ötesine kadar yük fırlatabiliyor” demişti.
İşte İnce’nin yalanı
Gündem

İşte İnce’nin yalanı

Teröristbaşı Gülen’in ABD’den usulüne uygun istenmediğini iddia eden Muharrem İnce’nin yalanını belgeler çürüttü. Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın farklı tarihlerdeki yazıları, iade evrakının ABD Dışişleri Bakanlığı’nca teslim alındığını ortaya koydu. Ayrıca belgeler, İnce’nin “ABD’ye gönderilen belgelerin tercümesinin yapılmadığı” iddiasını da yalanlıyor.
Şüpheli aracı kovalayan polis ekibi kaza yaptı
Gündem

Şüpheli aracı kovalayan polis ekibi kaza yaptı

Adana'da motosikletli yunus ekibi, şüphe üzerine takibe aldığı kamyonetin sürücüsünün ani manevrası nedeniyle kaza yaptı. Kazada 1'i ağır 2 polis yaralandı.
CHP'nin milletvekili adayları belli oldu
Gündem

CHP'nin milletvekili adayları belli oldu

CHP’nin 24 Haziran erken seçimlerinde 600 kişilik milletvekili aday listesi belli oldu. Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi toplantılarının ardından açıklanan listede birçok yeni isim dikkat çekiyor. Seçim bildirgesini 24 Mayıs Perşembe günü ATO Congresium'da yapacak ana muhalefet partisi, milletvekili adaylarını da kamuoyuna tanıtacak.
Şampiyonluk kutlamasına 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı
Spor

Şampiyonluk kutlamasına 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Younes Belhanda, sarı kırmızılıların şampiyonluk kutlamasında sahneye 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı. Belhanda'nın tercihi sonrası tribünler tekbir getirdi.
Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi
Gündem

Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi

Bursa'da arabasının camını kırarak çalınan dizüstü bilgisayarı bulmak için olay yerine pankart asan vatandaşın, hırsıza çağrısı görenleri hayrete düşürüyor. Çalınan bilgisayarındaki oğlunun fotoğraflarını isteyen baba, bir pankart hazırlayarak olayın gerçekleştiği yere astı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.