TeknolojiMuskın gözü yüksekte

Musk’ın gözü yüksekte

ABD’li girişimci Elon Musk’ın uzay aracı ve roket üreticisi şirketi SpaceX, 6 Şubat’ta Falcon Heavy roketini fırlattı. ‘Yeni bir dönemin başlangıcı’ olarak değerlendirilen fırlatmanın ardından şirket, Dragon uzay aracıyla mürettebat taşımayı ve Big Falcon Rocket’in 2019’daki test uçuşları için hazırlıklara başlamayı planlıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Falcon Heavy kalkışının ardından günler geçse de gündemden düşmüyor.
Falcon Heavy kalkışının ardından günler geçse de gündemden düşmüyor.

Elon Musk’ın kurduğu ticari uzay şirketi SpaceX, 6 Şubat’ta gerçekleştirdiği tarihi Falcon Heavy kalkışının ardından günler geçse de gündemden düşmüyor. Uzay bilimleri üzerine haberler yayınlayan Space.com sitesinin haberine göre, bu yalnızca yeni dönemin bir başlangıcı. Falcon Heavy’nin geliştirilmesi için yedi yılda 500 milyon dolar harcayan şirket, bu yıl Dragon uzay aracıyla astronotları uzaya taşımayı ve Big Falcon Rocket’in (BFR) 2019’daki test uçuşları için hazırlıklara başlamayı hedefliyor.

ORDUYU DESTEKLEYECEK

Şirketin, 2018 yılında Falcon Heavy için hedeflediği iki misyon daha var. Bunlardan ilki telekomünikasyon uydusu Arabsat 6A’nın fırlatılması, ikincisi ise ABD Hava Kuvvetleri’nin Uzay Test Programı 2. SpaceX’in uçuş programında ayrıca Immarsat ve Viasat şirketlerine ait uyduların taşınması da bulunuyor. Özel şirketlerin yanı sıra SpaceX’in ABD ordusuna ait ulusal güvenlik görevlerini de yerine getirmesi planlanıyor. SpaceX, ABD ordusu için ilk Falcon 9 görevlerini 2017 yılında başlatmıştı.

REKLAM
  • Falcon Heavy’nin geleceği
  • Falcon Heavy yörüngeye 64 ton ağırlığında yük fırlatabiliyor. Bu kapasite, SpaceX’in alçak dünya yörüngesine daha ağır uydular fırlatmasının, ya da daha yüksek sabit yörüngelere ulaşmasının önünü açabilir. Elon Musk da, Salı günü roketin uzaya fırlatılmasından sonra basına açıklamasında, “Falcon Heavy yeni bir yük kategorisi başlattı. Dünyadaki tüm roketlerin iki katından fazla yük taşıyabiliyor ve Pluto ve ötesine kadar yük fırlatabiliyor” demişti.
Zeybekci: Terör unsurları Nubul Zehra bölgesine geri çekildi
Gündem

Zeybekci: Terör unsurları Nubul Zehra bölgesine geri çekildi

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Afrin'e girmeye çalışan Esed yanlısı terörist gruplara ilişkin "Bugün rejim yanlısı teröristlerin, 20 civarında silahlı araçla Halep bölgesinden Afrin'e doğru harekete geçtiği görüldü ve tespit edildiği andan itibaren de müdahale edildi. Bu müdahale üzerine bu terör unsurları geri çekildi" dedi.
'İki gündür Türk medyasını yalan haberle rehin aldılar'
Gündem

'İki gündür Türk medyasını yalan haberle rehin aldılar'

TVNET'teki 'Büyük Oyun' programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Karagül, Suriye rejiminin Afrin'e gireceği iddialarına ilişkin "İki gündür Türk medyasını rehin aldılar. İngiliz haber ajansı Reuters bir operasyon kanalı olarak Türk medyasını sabote etmek için kullanıldı. Ana akım medya, bu propagandaya alet oldu. Bu talihsiz bir durum. Sadece servis edilen haberlere güvenmemeliyiz. Bizim bir bakışımız ve duruşumuz olmalı" dedi.
Cenk Tosun'dan Bayern maçı öncesi Beşiktaş paylaşımı
Spor

Cenk Tosun'dan Bayern maçı öncesi Beşiktaş paylaşımı

Beşiktaş'ın Bayern Münih'le oynayacağı maçı öncesinde siyah beyazlıların eski oyuncusu Cenk Tosun, paylaşımda bulundu. Beşiktaş'a başarılar dileyen yıldız isim, "Kalbim ve dualarım sizinle" ifadelerini kullandı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…