Teknoloji NASA devasa buz dağının koptuğunu duyurdu

NASA devasa buz dağının koptuğunu duyurdu

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Antarktika’da yüz ölçümü 60 kilometre kare olan devasa bir buz dağı keşfetti. B-45 olarak adlandırılan buz dağının Pine Island Glacier buzulundan koptuğu ortaya çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Pine Island Buzulunda oluşan kopmanın görüntüsü.
Pine Island Buzulunda oluşan kopmanın görüntüsü.

NASA, Antarktika’da yürüttüğü ‘Operation IceBridge’ projesi kapsamında yeni bir buz dağı keşfettiğini duyurdu. Büyüklüğü 60 km² olan buz dağı, geçtiğimiz Ekim ayında Pine Island Glacier isimli dev buzuldan kopmaya başladığı, bugün gelinen noktadaysa kopmanın tam olarak gerçekleştiği ortaya çıktı.

Bilim insanlarına göre buz kütlelerinin ayrılıp yoluna buz dağı olarak devam etmesi normal bir süreç. Fakat yeni keşfedilen devasa buz dağının başına gelen erime kaynaklı kopmalar küresel ısınmanın olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor.

Buz dağında kopması sonucu oluşan başka bir çatlama.

2013 senesinden beri her yıl Pine Island Glacier'den büyük buz kütleleri ayrılıyor ancak bilim insanlarına göre bu süre eskiden altı yılda birdi.

Mars’ta gizemli bulut tespit edildi
TEKNOLOJİ
Mars’ta gizemli bulut tespit edildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.