Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji NASA yarışmasını Van Gölü kazandı

NASA yarışmasını Van Gölü kazandı

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlediği "Dünya turnuvası" adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında uzaydan çekilen Van gölü fotoğrafı birinci seçildi.

Haber Merkezi DHA
NASA yarışmasını Van Gölü kazandı
Van Gölü'nün uzaydan fotoğrafı yarışmasında, NASA'nın sitesi çökmüştü.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) yer yıl düzenlediği "Dünya Turnuvası" çevrimiçi fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafı birinci seçildi. NASA tarafından düzenlenen "Dünya Turnuvası" adlı online fotoğraf yarışmasında kazanan Van Gölü oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan NASA yarışmasındaki Van Gölü fotoğrafına destek çağrısı
HAYAT
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan NASA yarışmasındaki Van Gölü fotoğrafına destek çağrısı

930 binden fazla oy kullanıldı

NASA'nın resmi sitesinden yapılan açıklamada, "32 aday arasından birinciyi siz belirlediniz. Beş tur süren yarışmada 930 binden fazla oy kullanıldı. Dünya Turnuvası 2021'in birincisi, Van Gölü'nün fotoğrafı oldu. Görüntü, okuyucular tarafından Şubat 2021'de önerildi. Tranquility braketinde # 8 tohum olarak yerleştirildi. Astronot Kate Rubins tarafından Eylül 2016'da çekilen fotoğraf, dünyanın en büyük sodalı göllerinden birinin bir bölümünü gösteriyor" ifadeleri kullanıldı.

Emine Erdoğan'dan NASA yarışmasındaki Van Gölü fotoğrafına destek çağrısı: Oylar Van Gölü'ne
GÜNDEM
Emine Erdoğan'dan NASA yarışmasındaki Van Gölü fotoğrafına destek çağrısı: Oylar Van Gölü'ne

NASA'nın sitesi çökmüştü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotların çektiği dünya fotoğrafından oluşan yarışmada, birçok fotoğrafı eleyen Van Gölü'nün uzaydan çekilen görseli finalde kalmıştı.

Yarı finalinde Castellanus bulut kulesine karşı oyların yüzde 94'ünü alarak finale yükselme başarısı gösteren Van Gölü fotoğrafı, final için de iddiasını sürdürmüştü. Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü'nün uzaydan göründüğü fotoğrafla ilgili ayrıca Van Gölü'nün dünyanın en büyük sodalı gölü olduğu bilgisine de verildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.