Teknoloji Okyanusların geleceği bu bakterinin elinde

Okyanusların geleceği bu bakterinin elinde

Okyanusların geleceği bu bakterinin elinde

Quebec Üniversitesi uzmanları okyanuslarda yaşanan petrol türevli çevre kirliliğine, keşfettikleri bakteri ile çözüm olmayı planlıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Alcanivorax borkumensis bakterisinin mikroskobik görüntüsü.
Alcanivorax borkumensis bakterisinin mikroskobik görüntüsü.

Doğada yaşanan insan kaynaklı çevre kirliliğine çözüm bulmaya çalışan Quebec Üniversitesi bilim insanları, yeni bir bakteri keşfetti. Alcanivorax borkumensis adı verilen bu bakteri, yaşamını devam ettirebilmek için petrol ve doğal gaz bileşenlerini besin olarak tüketiyor. Uzmanlar, keşfettikleri bu bakterinin en ağır petrol sızıntı durumlarına dahi çözüm olacağını söylüyor.

Okyanusu petrol ve türevlerinden arındırmak için kullanılması planlanan bu bakterinin salınımı, kontrol altına alınamadığı takdirde bir süre sonra sorunlara yol açabileceği düşünülüyor. Araştırmalarını devam ettiren Quebec Üniversitesi bilim insanları şu ana kadar su ve toprak üzerinde yaptıkları testlerde, Alcanivorax borkumensis bakterisinin petrol maddelerini temizlemede başarılı olduğu söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.