|

Samanyolu galaksisinde ilk defa görüntülendi

Samanyolu galaksisinin merkezinde ilk defa büyük bir kara delik görüntülendi. Uzay bilimciler, uzun zamandır galaksimizin merkezinde güneşten 10 milyar kat daha büyük bir kara deliğin bulunduğunu düşünüyor.

Yeni Şafak
11:28 - 1/11/2018 Perşembe
Güncelleme: 14:36 - 1/11/2018 Perşembe
AA
Tespit edile kara deliğin etrafındaki cisimler 320 milyon kilometre hızla dönmeye devam ediyor.
Tespit edile kara deliğin etrafındaki cisimler 320 milyon kilometre hızla dönmeye devam ediyor.

Teleskoplar, ilk defa Samanyolu galaksisinin merkezindeki bir kara deliğin etrafında ışık hızının yüzde 30’u kadar bir hızla sıcak gaz kütlesinin dönme görüntüsünü kaydetti.

Bu görüntünün ilk defa kaydedildiği, sıcak gaz kütlesinin, güneş sisteminin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin merkezinde sıcak gaz kütlesinin etrafında saatte 320 milyon kilometre hızla döndüğünü görüntüledi.


Bilim adamları, maddenin kara delik tarafından yutulmayacak kadar yakın olduğunu belirtti.

Uzay bilimciler, uzun zamandır galaksimizin merkezinde güneşten 10 milyar defa daha büyük bir kara deliğin bulunduğunu düşünüyordu. Çünkü bilim adamları galaksinin merkezinin etrafındaki bütün ışığı yuttuğunu tespit etmişler, onlarca yıl kara deliğin etkinliğinin ipucunu gözetliyorlardı. Yeni görüntüyle, kara deliğin etrafından geri dönülmeyecek bir noktada maddenin döndüğü tespit edildi.

Avrupa Güney Yarım küre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu araştırmacıları Samanyolu’nun merkezindeki Sagittarius A’yı gözetlemek için özel donanım kullandı.

#Kara delik
#Samanyolu galaksisi
#Güneş sistemi
6 yıl önce