Teknoloji Tesla 3 bin kişiyi işten çıkarıyor

Tesla 3 bin kişiyi işten çıkarıyor

Elon Musk, Tesla şirketinde büyük bir işten çıkarma yapılacağını açıkladı. Tesla’nın toplamda %9’u kadar çalışanı yakın bir zamanda işten çıkarılacak. Musk, işten çıkarmayla ilgili olarak kendi Twitter hesabından, ‘güle güle demek çok zor. Tesla için yaptığınız her şeye teşekkür ederim’ dedi.

Haber Merkezi Diğer
Elon Musk
Elon Musk

Tesla CEO'su Elon Musk, çalışanlarına kötü haberi e-posta ile duyurdu. Şirkette yeniden yapılanmaya gidileceğini belirten Musk, bunun 'zor ama gerekli' olduğunu söyledi ve yapılacak işten çıkarmaların Model 3 üretimini etkilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Musk, maliyetleri azaltmak ve kâra geçebilmek için bu kararı almak zorunda kaldıklarını ifade etti. Şirketin toplam iş gücünün yüzde 9'u ile yollarını ayıracaklarını kaydetti. İşten çıkarılacak çalışanlar şirkete dışardan hizmet verenlerden değil, maaşlı çalışanlardan oluşacak.

Habertürk’te yer alan habere göre şirketin son yıllardaki hızlı büyümesi ile bazı pozisyonların ve bölümlerin benzerlerinin oluştuğuna dikkat çeken Musk, yeniden yapılanma ile her bir pozisyonun ne kadar kritik olduğunun tekrar değerlendirileceğini ve şirketteki her bireyin özel yetenek ve yeteneklerinin göz önüne alınacağını belirtti.

Tesla'nın kurulduğu 15 yıldam bu yana kâra geçemediğini ifade eden Musk, "Kârlılık kesinlikle bizi motive eden şey değil. Bizi motive eden şey dünyanın sürdürülebilirliğe geçişi ve temiz enerji misyonumuz. Ancak bu hedefimizi sürdürülebilir bir kârlılığa ulaşmadan gerçekleştiremeyeceğimiz de açık" ifadelerini kullandı.

İşten çıkartılacak olanlarla ilgili bildirimin bu hafta yapılacağını belirten Musk, "Güle güle demek çok zor. Hepsine şimdiye kadar Tesla için yaptıklarına teşekkür ederim." dedi.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.