Teknoloji Hazırlıklar tamamlandı Cumhuriyetin 100 yılında uzaya fırlatılacak

Hazırlıklar tamamlandı: Cumhuriyet'in 100. yılında uzaya fırlatılacak

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhuriyet'in 100. yılında haberleşme uyduları Türksat 6A'yı uzaya göndereceklerini söyledi. AA'da yer alan habere göre, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda gerçekleştiriliyor. Buradaki Türksat standında 4B uydusunun küçük ölçekli prototipi de sergileniyor. Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TEKNOFEST'te olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türksat 6A fırlatma tarihi ne, nereden fırlatılacak? Türksat 6A uydusu ne zaman fırlatılacak?
Arşiv

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhuriyet'in 100. yılında haberleşme uyduları Türksat 6A'yı uzaya göndereceklerini söyledi.

AA'da yer alan habere göre, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda gerçekleştiriliyor.

Buradaki Türksat standında 4B uydusunun küçük ölçekli prototipi de sergileniyor.

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TEKNOFEST'te olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Türksat'ın uydu, kablo ve bilişim alanında hizmet verdiğini anlatan Ertok, "Türksat, Türkiye'nin haberleşme uydu operatörü. Standımızda ağırlıklı olarak uydu teknolojilerinde yaptığımız hizmetlerle alakalı konsept oluşturduk. Çocuklara bahsettiğimiz uyduların ne olduğunu, nasıl bir sistem olduğunu, neler yaptığını anlatmak istedik." dedi.

TUSAŞ TESİSLERİNDE UÇUŞ MODELİNİN TESTLERİ BAŞLADI

Ertok, 5 haberleşme uyduları bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Son 2 yılda 2 uydumuzu fırlattık, bunları hizmete aldık. Bundan sonraki hedefimiz, yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A. Ankara'da TUSAŞ'taki uzay sistemleri entegrasyon tesisinde uçuş modelinin testleri başladı. Artık uzaya göndereceğimiz modelden bahsediyoruz. Hazırlıklar tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yıl içinde uydumuzu uzaya göndermeyi hedefliyoruz."

Türksat 6A uydusunun kendileri ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Ertok, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en büyük AR-GE projelerinden birisi. Haberleşme uydusunu ilk defa üretiyoruz biz. Bu ölçekte bir uyduyu ilk defa üretiyoruz. Proje 2015 yılında başladı. Aradan geçen yıllarda birçok model üretildi. Doğrulanarak geldi. Artık son aşamasındayız. Fırlatmayla ilgili sözleşmeleri yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100. yılında kendi haberleşme uydumuzu uzaya göndererek filomuza dahil edeceğiz. Böylece Türksat, 6 uyduyu aynı anda işleten bir operatör olacak. Bu, dünya sıralamasında da önemli bir adım olacak."

Bakan Varank: Düğünümüz 'İmece' ve 'TÜRKSAT 6A' ile olacak
FOTOĞRAF 7
Title
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünce (UZAY) geliştirilen, Türkiyenin ilk yer gözlem uydusu Rasat için TÜBİTAK UZAY yerleşkesinde, 11inci yıl dönümü nedeniyle kutlama yapıldı. Kutlama programına; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten ve enstitüsü çalışanları katıldı. Bakan Varank, Rasatın Türkiye için bir ilk olmasının önemine işaret ederek, Bir emeğin ve gayretin göstergesi dedi.
Title
Uydunun, Türk insanının kabiliyetlerini gözler önüne serdiğini hatırlatan Varank, Rasat, Türkiyeyi tam bağımsız yapma mücadelesinin en somut örneği. Türk mühendis ve teknisyenlerinin, bilim insanlarının ne kadar becerikli ve kabiliyetli olduğunun da örneğini yaşıyoruz. 3 yıl ömrü olacak diye tasarlanan ürün, 11 yıl boyunca ülkemize hizmet etti. Vatandaşlarımızın sorunlarını da giderecek şekilde bu uydudan faydalanıldı. Milli güvenliğimizle alakalı çok hassas noktalarda işlevler gördü. Bu da bizim insanımızın kabiliyetinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi diye konuştu.
Title
İMECE VE TÜRKSAT 6A DÜĞÜNLERİMİZ OLACAKRasat için yapılan programının bir anlamda cenaze töreni olduğunu esprili dille söyleyen Bakan Varank, İmece projesi, Türksat 6A projesi ise bizim düğünlerimiz olacak. İnşallah şu düğünlerimizi İmece ve 6A ile yapalım. Çok güzel gururları, ülkemize kazandıralım. Ordumuzun, güvenlik kuvvetlerimizin ve istihbarat teşkilatımızın ihtiyaçlarını yerine getirelim dedi.
Title
RASAT YÖRÜNGEDE 58 BİN 726 TUR ATTIÖte yandan Türkiyenin ilk yer gözlem uydusu olan Rasat, yörüngede geçirdiği 11 yılın ardından görevini başarıyla tamamladı. 3 yıl tasarım ömrüyle 17 Ağustos 2011de Rusyanın Yasny fırlatma üssünden Denepr fırlatma aracı ile uzaya fırlatılan Rasat, 969 saniye sonra dünyadan 687 kilometre yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleşti. Bugüne kadar yörüngesinde 58 bin 726 tur atan Rasat ile toplam 22 bin 203 kez iletişim kuruldu. Rasatın kamerasınca 3 bin 284 kez görüntü çekilerek, toplamda 13 bin 362 kare görüntü kaydedildi.
Title
RASATIN GÖRÜNTÜLERİ GEZGİN PORTALINDA Rasat sayesinde elde edilen ham görüntüler işlendikten sonra şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla kullanıma sunuldu. Bunun yanı sıra Gezgin Portalına da aktarıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, e-Devlet şifreleri ile www.gezgin.gov.tr adresinden çekilen tüm arşiv görüntülerine ücretsiz olarak erişim sağlayabiliyor.
Title
Title
Bakan Varank: Düğünümüz 'İmece' ve 'TÜRKSAT 6A' ile olacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ilk yer gözlem uydusu 'Rasat'a ilişkin "'3 yıl ömrü olacak' diye tasarlanan ürün, 11 yıl boyunca ülkemize hizmet etti. Vatandaşlarımızın sorunlarını da giderecek şekilde bu uydudan faydalanıldı. Milli güvenliğimizle alakalı çok hassas noktalarda işlevler gördü" dedi. Rasat' için yapılan programının bir anlamda 'cenaze töreni' olduğunu esprili dille söyleyen Bakan Varank, "İmece projesi, Türksat 6A projesi ise bizim düğünlerimiz olacak. İnşallah şu düğünlerimizi İmece ve 6A ile yapalım' dedi.

Bakan Varank TÜRKSAT 6A'yı inceledi
TEKNOLOJİ
Bakan Varank TÜRKSAT 6A'yı inceledi
Petrol fiyatlarına Çin darbesi: Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi
Ekonomi

Petrol fiyatlarına Çin darbesi: Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Çin’deki koronavirüs tedbirlerine yönelik protestolar hızla yayılırken ortaya çıkan tablo yatırımcıların risk alma iştahını baskılayıp, kırılgan olan küresel ham petrol piyasasındaki stresi de arttırdı. Öte yandan ABD dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi Venezuela’ya yönelik yaptırımları hafifletti. Peş peşe yaşanan iki gelişme brent petrol fiyatlarına adeta darbe vurdu. Petrolün varil fiyatı aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.
CHP'li Murat Karayalçın ittifak içerisinde oy paylaşımından rahatsız: Birlikte oy almamız ve paylaşmamız zora sokuyor
Gündem

CHP'li Murat Karayalçın ittifak içerisinde oy paylaşımından rahatsız: Birlikte oy almamız ve paylaşmamız zora sokuyor

CHP'li Murat Karayalçın, katıldığı televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına ilişkin yöneltilen soru üzerine erken seçim önerisinde bulunurken aynı zamanda yeni sistemin oy paylaşımında kendilerini zora soktuğunu ifade etti. İttifak içerisinde oy paylaşımından rahatsız olan Karayalçın, "Birlikte oy almamız ve aldığımız oyu kendi aramızdan paylaşmamızı olumsuz etkileyen seçim sisteminden önce erken seçim yapalım" dedi.
Malezya Başbakanı Enver İbrahim'e Filistinli liderlerden tebrik telefonu
Dünya

Malezya Başbakanı Enver İbrahim'e Filistinli liderlerden tebrik telefonu

Eski Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ve Hamas lideri Halid Meşal, Malezya'nın yeni Başbakanı seçilen Enver İbrahim'i arayarak tebrik etti. Enver İbrahim, başarısında Filistin halkının desteğini vurgulayarak ümmet birliği vurgusu yaptı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.