Teknoloji Uber açık kaynak kodlu projesine Marmaray ismini verdi

Uber açık kaynak kodlu projesine Marmaray ismini verdi

Uber’in Hadoop platformu ekibi, problemleri çözmesi için açık kaynak kodlu Marmaray projesini başlattı. Proje, farklı kaynaklardan gelen farklı formatlardaki verileri kolayca aktardığı için Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmaray tünelinin ismi verilmiş.

Diğer
Uber 2009'da Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından "UberCab" olarak kuruldu ve uygulama ertesi Haziran piyasaya çıkarıldı.
Uber 2009'da Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından "UberCab" olarak kuruldu ve uygulama ertesi Haziran piyasaya çıkarıldı.

Taşımacılık konusuna yeni bir bakış açısı getiren Uber, milyonlarca kullanıcısının verilerini doğru bir şekilde analiz etmeli. Bunu yapabilmek için birbirinden farklı kaynaklardan alınan farklı formatlardaki verileri alıp kendi formatına dönüştürmek için yüzlerce analist ve veri uzmanıyla çalışıyor.

Webrazzi’de yer alan habere göre 3 yıl önce alınan bir karar sonrası Uber, açık kaynak kodlu bir framework olan Apache Hadoop frameworküne geçiş yaptı. Bu sayede petabaytlarca verinin yönetilmesi daha mümkün hale getirildi. Her ne kadar Apache Hadopp ile bir problem çözülmüş olsa da farklı ekipler ve farklı araçlar göz önünde bulundurulunca farklı kaynaklardan dataların alınması ve sisteme dağıtılması işlemi ciddi bir iş yükü olmaya devam etmiş.

  • Uber’in Hadoop platformu ekibi bu probleme çözüm olabilmesi açısında açık kaynak kodlu Marmaray projesini hayata geçirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi adını Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray projesinden alan bu açık kaynak kodlu kütüphane, temel olarak farklı Hadoop platformuna farklı kaynaklardan gelen farklı formatlardaki veriyi aktarma sürecini kolaylaştırıyor.

Apache Hadopp frameworkünü kullanan tüm firmaların kullanımına sunulan açık kayank kodlu Marmaray kütüphanesine dair detayları Uber’in Github sayfasından takip edebilirsiniz.

/**/
10 bin bekçi alımı şartları
Gündem

10 bin bekçi alımı şartları

10 bin bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri. 10 bin bekçi alımı şartları neler, başvurular nasıl yapılır? Bekçi alımlarında adaylarda aranan en büyük özelliklerden bir tanesi herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak. 10 bin bekçi alımında adaylarda aranan şartlar pa.edu.tr adresinin duyurular kısmında detaylı bir şekilde yer alıyor.
Öz çocuklarını evlatlık alan aile soluğu Esra Erol'da aldı
Hayat

Öz çocuklarını evlatlık alan aile soluğu Esra Erol'da aldı

Esra Erol’un sunuculuğunu yaptığı programda filmlere konu olacak ilginç bir olay yaşandı. Kimliğini kaybeden Kader Özer, yeni kimlik çıkarmak için Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğinde kendisinin evlatlık alındığını öğrendi. Kader'in anne ve babası ise kızlarının kaçırıldığını daha sonradan bulunduğunu fakat kızlarını çocuk esirgeme kurumundan aldıklarını açıklamak için soluğu Esra Erol'da aldı.
AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 92 belediye başkanı
Gündem

AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 92 belediye başkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘‘Üç dönem belediye başkanlığı yapmış arkadaşlarımızı büyük oranda istirahate çekeceğiz’ açıklamasını yaptı. AK Parti'de 3 dönemdir görev yapan 92 belediye başkanı var. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın yanı sıra İstanbul'dan 8, Ankara'dan 4, Erzurum'dan 5 ilçenin belediye başkanı üçüncü dönemlerini dolduracak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.