TeknolojiUnutulmak için 400 bin TL harcadı

Google'a unutulmak için yam 400 bin TL harcadı

Unutulmak için 400 bin TL harcadı

ABD’deki bir internet kullanıcısı, Google’ın Avrupa’da sunduğu ‘unutulma hakkı’ndan faydalanabilmek adına 100 bin dolar (400 bin TL) harcadı.

Diğer
1 milyar dolarlık bir hedge fonunun yöneticisi olan Ervine, adını Google’da arattığında ilk çıkan sitenin kendisini dolandırıcı olan tanıtan bir platform olduğunu fark etti.
1 milyar dolarlık bir hedge fonunun yöneticisi olan Ervine, adını Google’da arattığında ilk çıkan sitenin kendisini dolandırıcı olan tanıtan bir platform olduğunu fark etti.

Google, Avrupa Adalet Divanı'nın kişisel bilgileri isteğe göre siteden kaldırma yönündeki kararının ardından Avrupa’daki kullanıcıların başvurmaları halinde, arama motorunda yer alan bazı arama sonuçlarını kaldırıyor. Yalnız Avrupa’daki kullanıcılara sunulan bu hak, dünyanın her yerinde geçerli değil; örneğin ABD’de.

ABD’de yaşayan Jeff Ervine isimli bir kullanıcı, Google’ın Avrupa’da sunduğu ‘unutulma hakkı’ndan faydalanabilmek için ülkesinde 400 bin dolar harcama yaptı. 1 milyar dolarlık bir hedge fonunun yöneticisi olan Ervine, adını Google’da arattığında ilk çıkan sitenin kendisini dolandırıcı olan tanıtan bir platform olduğunu fark edince bu yola başvurduğunu söylüyor. İddialarına göre söz konusu site, daha önce ailesinin ve kendisinin fotoğraflarını izinsiz şekilde kullanmış.

Webtekno’nun haberine göre Ervine’ye bu masrafları yapmasına sebep olan sitenin kurucusu ise dolandırıcılık suçundan cezaevinde olan 26 yaşındaki Hakan Yalıncak’mış. Ervine, Yalıncak’ın tutuklanması için FBI’ya yardımcı olmuş, intikam almak isteyen sitenin kurucusu ise fon yöneticisi hakkında yalan bilgiler içeren bu siteyi kurmuş.

Google’dan bu siteyi arama sonuçlarından kaldırmasını isteyen Ervine, ‘mahkeme kararı olmadan böyle bir adım atamayız’ cevabını aldıktan sonra konuyu mahkemeye taşımış ve bu süreçte 100 bin dolara yakın para harcamış. Ervine’nin avukatları, websitenin kurucusuna karşı açtıkları davayı kazandı ve Google, başvurunun üzerinden 1 ay geçtikten sonra söz konusu siteyi arama sonuçlarından kaldırdı. Ervine eğer Avrupa’da yaşıyor olsaydı, yapması gereken tek şey basit bir form doldurmak olacaktı.

'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.
Saadettin Köpek ölünce Kuveyt restoranı indirim yaptı
Hayat

Saadettin Köpek ölünce Kuveyt restoranı indirim yaptı

Geçtiğimiz hafta Diriliş Ertuğrul'a veda eden Saadettin Köpek karakterinin öldürülmesi dünyada da geniş yankıya neden oldu. Kuveyt'te bir restoranda Saadettin Köpek'in öldürülmesi nedeniyle yüzde 50 indirim yapıldı.
Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi
Spor

Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi

Zenit ile Arsenal Tula arasında oynanan karşılaşmaya 29 yaşındaki Rus futbolcu Dzyuba damga vurdu. Mancini ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Arsenal Tula'ya kiralanan Dzyuba, karşılaşmada oynayabilmek için 80 bin doları cebinden ödedi ve mücadelede 1 gol 1 asist kaydederek takımına 1 puanı getiren isim oldu.
Şenol Güneş'in doktoru konuştu
Spor

Şenol Güneş'in doktoru konuştu

Fenerbahçe ile kupada oynanan derbi esnasında çıkan olaylar sonrası başına 5 dikiş atılan Şenol Güneş'in doktoru açıklamalarda bulundu.
Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri
Spor

Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, son haftalarda beklediği verimi alamadığı oyuncuları Kone ve Bifouma ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.