Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji Wikipedia kitap haline geliyor

Wikipedia kitap haline geliyor

Dijital dünyanın en geniş bilgi kaynağı olan Wikipedia dijital ortamdan somut dünyaya geçiyor.

. Yeni Şafak
Wikipedia kitap haline geliyor
Wikipedia kitap haline geliyor
Hemen her gün her dakika bilgilerinin güncellendiği ve milyonlarca sayfalık makalelerin yer aldığı Wikipedia için çılgın bir proje üzerinde çalışılıyor. Wikipedia'yı yazılı ve elle tutulabilir bir kaynağa dönüştürmeyi planlayan Pedia Press isimli bir grup Alman girişimci, bunun için internet üzerinden bir kampanya başlattı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pedia Press'in kurucusu Christoph Kepper, üzerinde çalıştıkları proje ile Wikipedia'nın sınırlarını keşfetmek istediklerini ve fiziksel boyutunu gözler önüne sermeyi düşündüklerini kaydetti.

Ancak projeyi duyanların ilk tepkisi kitapların basılması için kesilecek binlerce ağaç... Kepper, proje için kesilen ağaç kadar ağaç dikileceği konusunun altını çizmeyi ihmal etmedi.

4.5 milyonun üzerinde Wikipedia makalesinin yazılı kitap haline dönüşmesini isteyenler kampanyaya bu sayfadan katılabiliyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.