Teknoloji Yerel seçimlerde dijital reklamlarda yapay zeka kullanılacak

​Yerel seçimlerde dijital reklamlarda yapay zeka kullanılacak

Yerel seçimlerde dijital reklamlarda yapay zeka kullanılacak

Yüksek Seçim Kurulu'nca 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimi için seçmen listeleri 4 Ocak tarihinde muhtarlıklarda askıya çıktı. Aday tanıtımında geleneksel yöntemlerin yerine bu kez dijital iletişim platformlarını aktif kullanacakları bir dönemle karşılıyor olacağız.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ARŞİV
ARŞİV

Türkiye’deki vatandaşlar bir gün içinde 7 saatini aktif olarak internette geçiriyor. Türkiye’de, nüfusun yüzde 67‘sine tekabül eden 54 milyon internet kullanıcısı var. Dolayısıyla kitleye ulaşmak isteyen siyasilerin dijital teknolojileri kullanmasının önemi dikkat çekiyor.

Eskiden bir meydana yüz binlerce insan toplama hedefi varken artık saniyeler içerisinde üretilen bir video milyonlarca insana ulaşıp fikirleri değiştirebilmekte, bu da siyasilerin çok daha güçlü siyasal pazarlama yönetimi uygulamasına olanak sağlamaktadır.

“TRUMP, DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİYLE SEÇİMLERİ KAZANDI”

Özellikle Amerika’da dijital networkün yoğun bir şekilde kullanıldığını biliyoruz, gerek Obama gerekse Clinton’ın televizyon kampanyalarına neredeyse iki katı harcamasına rağmen dijital çalışmaların ağır basması meseleyi daha da önemli kılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Eski tarz kampanya yöntemlerini terk ediyoruz” şeklinde açıklama yapmıştı, diğer partiler de çevreye duyarlı kampanyaların destekleneceğini belirtmişti.

Tüm bunlar önümüzdeki dönemde dijital medyanın aktif bir şekilde kullanılacağının en bariz göstergesi.

  • AK Parti’nin çevreci yerel seçim kampanyasıyla birlikte, Türkiye 31 Mart 2019 yerel seçim döneminde siyasette dijital propaganda yöntemine tanık olacak. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya vurgu yaparak gürültü ve görüntü kirliliğiyle birlikte partilere ve adaylara çok ciddi maliyet getiren, şehirleri plastiğe ve kağıda boğan israf kaleminin de sona ereceğini vurgulaması gözleri dijital pazarlama ile etkili bir siyasal kampanyanın nasıl yapılacağına çevirdi.
Peki, adaylar bu konu ile ilgili neler yapmalı, nasıl bir dijital seçim kampanyası oluşturmalı?

Türkiye’nin önde gelen dijital ajanslarından Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk The ADX DSP sistemini kullanarak nasıl reklam verileceğini açıklıyor:

ADAYLAR DİJİTAL PROPAGANDA İÇİN NE YAPMALI?

Tüm pazarlama eylemleri birbirini bütünlemeli. Fiziksel bir aktiviteye dijital destek olurken, fiziksel aktivitede seçmenler sosyal medyaya yönlendirilerek güç paylaşımı yapılmalı. Bütçeleme yapılırken esneklik payı bırakılmalı ve en önemlisi ölçülemeyen yatırımlardan kaçınılmalı. Dönüşüm getirmeyen, ilgi çekmeyen tüm dijital kampanyalar iptal edilerek verimli olanlara yatırım artırılmalı.

  • Dijital tarafta muhakkak landing page olarak ifade edilen hedef sayfalar tasarlanmalı. Burada sayfa içerisinde ziyaretçilerden geri bildirim alınabilecek formlar tasarlanmalı ve görüşleri veri madenciliği metotları ile analiz edilerek seçmenin mevcut duygu analizi yapılmalı. Böylelikle yukarıda anlatılan yöntemlerle yönlendirilen kullanıcıların mevcut duygu durumu, parti ve adaya karşı olan tutumları net bir şekilde sayısal veriye çevrilebilecektir.

Bütçeyi doğru kullanabilmek için teknolojilerden yararlanmayı öneren Emrah Pamuk kısaca The Adx sisteminden bahsetti:

Lokasyon hedefleme: Bir kullanıcının nerede yaşadığı, kampanyalarınızın hedef kitlenizle alakalı olmasını sağlamak ve kitlenizi segmentlere ayırmak için en önemli bilgi noktalarından biridir. Bu nedenle, kampanyanızı bir ülke, bölge, ilçe, şehir veya hatta mahalleye odaklayabilirsiniz. Lokasyon hedefleme seçenekleri ile, ürününüze veya hizmetinize gerçekten ihtiyaç duyduklarında insanlarla iletişim kurabilirsiniz.

Yeniden hedefleme: Yeniden hedefleme kullanarak insanların sizi ve partinizi hatırlamasını sağlayın, unutulmaz kılın ve güçlenin.

Kelime Hedefleme: Büyüme potansiyeli olan alanları doğru bir şekilde tanımlayarak, web sitenizi yüksek gelir potansiyeline sahip bir trafik makinesine dönüştürebilirsiniz. URL’lerin içinde geçen kelimeleri özellikle hedefleyebilirsiniz yada istemediğiniz kelimeleri içeren sayfalarda reklam yayını engelleyebilirsiniz. (Şiddet, terör vb.)

Teknik hedefleme: Hedef kitlenize nasıl yaklaştığınızı daraltmanın göze çarpan ve reklam faaliyetlerini kullanıcının güncel kullanım durumuna göre yönetmenin mükemmel bir yoludur. Teknik hedeflemeyi kullanarak, kampanyalarınızın teknik özelliklerini (tarayıcılar, ekran çözünürlükleri, cihaz özellikleri vb.) belirleyebilirsiniz.

Zaman Hedefleme: Reklamları yalnızca hedef kitleye ulaşma ve etkileşime geçme olasılığı en yüksek olduğu günlerde çalışacak şekilde kısıtlayan bir kampanya hedefleme seçeneğidir. Kampanyayı yalnızca günün ilgili saatlerinde yayınlayarak, kampanyanın bütçesi en fazla etki için maksimize edilir.

Mahalle Mahalle Planlama ve Dinamik Reklam Gösterimi Yapın

Bütçelerini boşa harcamak istemeyen adaylar, sadece kendi seçmenlerine reklam vererek bütçelerini doğru ve bilinçli kullanabiliyor. Nasıl mı?

4 adımda kendi seçmenlerinize reklam verebilirsiniz!

Aşağıda linke girdikten sonra ilk önce Dijital Medya Planlaması yapmak istediğiniz adaylık türünü seçiyorsunuz. Sonra Dijital Medya Planlaması yapmak istediğiniz lokasyonu seçiyorsunuz. Planlamanızı hangi algoritmaya göre yapacağınızı seçiyorsunuz burada 2 farklı seçenek bulunuyor.

LİNKE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

1)Yoğunluk Algoritması: Belirlediğiniz lokasyondaki seçmen yoğunluğuna bağlı olarak harcamanız gereken bütçeyi hesaplar.

2) Uzaklık / Yakınlık Algoritması: Belirlediğiniz lokasyonda partinizin önde olması ya da geride olması durumunda, size en yakın oy sayısına sahip partilere olan uzaklığınız ya da yakınlığınıza bağlı olarak harcamanız gereken bütçeyi hesaplar.

Sonuçlarda seçmen sayısı, video reklam bütçesi, banner reklam bütçesi banner ve video gösterim sayılarını görebiliyorsunuz.

Rusya dönüşü flaş açıklama

Rusya dönüşü flaş açıklama

​Erdoğan, ABD ile mutabakatta sözlerin tutulmadığını ve gereken adımların atılacağını açıkladı.
İkinci yarı

İkinci yarı

​Devler Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray, Real Madrid'i konuk ediyor.
Irak sınırına kadar!

'Irak sınırına' kadar!

​'Kamışlı hariç' ifadesi dikkat çekmişti, diplomatik kaynaklar açıklık getirdi.
Süre doldu<br>eller tetikte!

Süre doldu
eller tetikte!

ABD ile yapılan anlaşma gereği terör örgütü PYD'ye verilen süre doldu.
'Tüm YPG'li teröristler...'

'Tüm YPG'li teröristler...'

Erdoğan ve Putin'in tarihi zirvesinin en çarpıcı cümlesi...
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
Yunanistan çaresiz!

Yunanistan çaresiz!

İsrail ile masaya oturdular fakat asıl korkuyu 'AKINCI' ile yaşıyorlar.

En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
İşte o 10 madde

İşte o 10 madde

​​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.

Devletçik projesi<br>tarih olmuştur

Devletçik projesi
tarih olmuştur

​İletişim Başkanı Altun, Rusya ile varılan mutabakatı değerlendirdi.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.