Teknoloji YouTube komplo videolarına savaş açtı

YouTube komplo videolarına savaş açtı

Facebook'un aşı karşıtı reklamları engelleme kararının ardından benzer bir hamle de Google'ın sahibi olduğu YouTube'dan geldi. Online video platformu koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren videoları siteden kaldırma kararı aldı.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

YouTube sitesinden yaptığı açıklamayla aşılar konusunda yerel sağlık otoriteleri ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kabul gören uzman görüşleri dışında bilgiler paylaşan videolara platformda yer verilmeyeceği bildirildi.

  • Açıklamada "Kovid-19 aşısı için çalışmalarının acil ve hayati hale geldiği bu koşullarda, yanıltıcı bilgileri siteden kaldırmak için doğru kurallara sahip olmamız gerektiğini düşünüyoruz." ifadeleri yer aldı.

Facebook aşı karşıtlarına karşı
TEKNOLOJİ
Facebook aşı karşıtlarına karşı

Facebook'tan da benzer bir hamle gelmişti

Google'ın çatı şirketi olan Alphabet bünyesindeki Youtube şirketi, daha önce de Kovid-19'la ilgili "tıbbi temeli olmayan bilgileri" içeren paylaşımlar konusunda benzer tedbirleri alacağını açıklamıştı.

  • YouTube'un bu adımı, sosyal paylaşım sitesi Facebook'un insanları aşı yaptırmaktan caydırmaya yönelik reklam türü paylaşımlara yer vermeyeceğini açıklamasının ardından geldi.

Facebook'un kararı reklam türünde olmayan paylaşımları içermezken, YouTube, kazanç amaçlı veya öyle olmayan tüm içerikleri kapsamına alıyor.

RTÜK'ten açıklama: Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yaptı
TEKNOLOJİ
RTÜK'ten açıklama: Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yaptı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.