Video ABDden PYDye güvenlik duvarı
ABDden PYDye güvenlik duvarı
ABD'den PYD'ye 'güvenlik' duvarı
ABD, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle yardım etmeye başladığı PYD/PKK'ya lojistik ve eğitim desteğini sürdürüyor. Son olarak ABD'nin PYD'ye sınır hattında kullanılan güvenlik duvarının sevkıyatını yaptığı görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde lojistik malzeme taşıyan kamyon ve tırların uzun bir hat oluşturduğu görülüyor.
Suriye'nin kuzeydoğusunu işgal eden PYD/PKK, ABD'nin desteğiyle son birkaç ayda 700 teröristi eğitti. Daha önce Türkiye sınırındaki Ayn İsa ve Tel Abyad'da verilen eğitimler, ABD ve Türkiye arasında başlayan güvenli bölge görüşmelerinden sonra güney ve doğu kesimlerdeki kamplara taşındı. ABD'nin Suriye'de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor. PYD/PKK, Suriye'nin üçte birinde işgalini sürdürüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin düşündüğü güvenli bölge ve ABD'nin PYD desteğiyle ilgili “Anlaşılan o ki müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.