Yazarlar Bir şey üretmiyoruz abi ()

Bir şey üretmiyoruz abi (!)

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yediden yetmişe herkesin ağzında bu retorik; ‘bir şey üretmiyoruz abi. Bu ülke onun için bu hallerde.’

TÜİK “2020 Sanayi ürün istatistikleri” adı altında son yıllarda Türkiye’de sanayi üretimi alanında alt sektörler itibariyle yapılan üretimin miktar ve değerini ortaya koyan veri seti açıkladı.

Biz de en azından bu üretimi yapan faktör sahiplerine haksızlık etmeme, emeklerine teşekkür babında (hiçbir şey üretmiyoruz abi sloganına cevap olarak) bir genel değerlendirme yapmayı gerekli gördük.

**

Sanayide neler üretilmiş (tarımsal üretim ve hizmet üretiminin ele alınmadığına dikkatinizi çekerim) genel bir değerlendirelim.

Orta yüksek teknolojili ürün olarak tanımlanan otomobil üretimi son 5 yılda her yıl 1 milyon adedin üzerinde gerçekleşmiş.

Hemen akla gelen ‘bu otomobillerin büyük bir kısmı montaj, dolayısıyla bu üretimin çok bir anlamı-katma değeri yok,’ serzenişini duyuyorum.

Bu argüman kısmen savunulabilir, ama kısmen de doğru değil. Çünkü bugün kendi otomobilimizi tamamen yerli parçalarla üretme adımı atılmışsa bunu montaj sanayinden gelen tecrübeye, birikime ve bazı parçaların-aksamın içeride üretilme becerisine borçluyuz.

Konu ile ilgili bir başka şey; bütün dünyanın birbirine eklemlendiğini, dünyada hiçbir sanayi ürününün tamamen yerli üretimle yapılmadığını, çok uluslu bir üretimin yüksek kalite ve asgari maliyet açısından kaçınılmaz olduğunu çok iyi biliyoruz.

Burada esas olan ürünün içerisinde katma değeri yüksek olan parçanın üretilmesi ve nihai ürüne dönüştürülüp satılmasıdır.

Ezcümle, yılda 1 milyon adedin üzerinde otomobil üretilmesi azımsanmayacak bir başarıdır.

**

Başka sanayi ürünleri de zikredelim: 2020 yılında orta yüksek teknoloji kategorisine giren 10 milyon adede yakın buzdolabı ve dondurucu üretmişiz.

Yine, 1 milyon adedin üzerinde kombi üretilmiş.

Yüksek teknolojili ürün olan tıbbi ilaç üretiminin değeri ise 4.6 milyar liraya çıkmış.

**

Sanayi işletmelerinin ürettikleri ürünlerden yaptıkları satışlar 2020 yılında 2 trilyon 503 milyar liraya ulaşmış.

2020 yılında sanayi üretiminin piyasa değeri: 2,9 trilyon lira olmuş.

Hani ‘hiçbir şey üretmiyoruz’ deniliyor ya, işte size rakamlar. Merak edenler bu değerlerin hangi sanayi malı üretiminden geldiğini de görebilir.

Üretimden yapılan satışların yüzde 14.2’si gıda sanayii ürünlerinden oluşmaktadır. Onu ana metal sanayi ürünleri, motorlu kara taşıtları imalatı, tekstil sanayi ürünleri takip etmektedir.

Kimyasal ürünler imalatı, fabrikasyon metal ürünleri, kauçuk ve plastik ürünleri, elektrikli teçhizat imalatı vesaire üretim değerlerine göre sıralanmış.

**

Sanayi üretimiyle ilgili önemli konulardan biri de yüksek teknolojili ürünlerin payıdır.

Son 5 yılda sanayi üretimi içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı yüzde 3,3’ten yüzde 3,5’e çıkmıştır. Hem artış hem de oran yetersizdir.

Düşük ve orta-düşük teknoloji gruplarının toplamı yüzde 69,4 olurken, orta-yüksek teknoloji grubunun payı yüzde 27,1’de kaldı.

Orta gelir tuzağından çıkmak için yüksek teknolojili ürün payının artırılma zorunluluğunu bir kez daha ifade edelim.

Yüksek teknolojili ürünleri geliştirme gayretleri var ama sonuçta çok da bir mesafe alınamadığı net olarak görülmektedir.

**

Başka ilginç veriler de var.

Örneğin, 2020 yılında 8 milyarın üzerinde maske üretmiş ve satmışız.

Kolonya üretimimiz 2020 yılında pandeminin de etkisiyle aşırı artmış (yüzde 186) ve 103,9 bin ton olmuştur.

Sabun ve türev ürünleri, dezenfektan ve dokusu kumaş üretimi aşırı artırılan ürünler arasında yer almış.

**

Bu ülke “üretmiyor” demek üretenlere çok büyük haksızlık, cehaletin ya da kara propagandanın dışavurumudur.

Bu ülke insanı ciddi şekilde üretim yapıyor; daha iyisini yapabilir, kaynaklar daha etkin kullanılabilir ve insan kaynağı daha nitelikli hale getirilebilir.

Kalp ve beyin gözü açık olanlar bu ülkenin üreten emekçisine ve sanayicisine müteşekkir.

Yüksek teknoloji ürünlerin sanayi ürünü içindeki payı artırılmalı görüşünü tekrarlayalım. ‘Üretenler; emek verenler, sermaye katanlar bu toplumun efendileridir’, diyerek onları onure edelim, şükranlarımızı sunalım.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.