Yazarlar Doğu Akdeniz

Doğu Akdeniz

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yeni Şafak · Erdal Tanas Karagöl - Doğu Akdeniz

Yeni dönemde enerji maliyetleri ekonomideki üretimi, rekabeti ve ticareti önemli ölçüde belirleyen bir faktör olacaktır. Bu nedenle, enerjide potansiyel yeni kaynaklar bir çok açıdan stratejik öneme sahiptir.

Doğu Akdeniz bölgesi, keşfedilen ve keşfedilecek potansiyel petrol ve doğalgaz kaynakları ve enerji kaynaklarına sahip yeni aktörler sayesinde enerjide söz sahibi önemli bir havza olma yolunda.

Doğu Akdeniz bölgesi, bu açıdan gittikçe artan öneme sahip bir bölgedir.

DOĞU AKDENİZ NEDEN ÖNEMLİ?

20. yüzyılın başlarında Ortadoğu nasıl petrol ile özdeşleşmişse ve petrolde yeni aktörler ortaya çıktıysa, Doğu Akdeniz bölgesi de hem doğal gaz ile özdeşleşiyor hem de doğalgaz piyasasında yeni aktörler ortaya çıkmaktadır.

Hem Doğu Akdeniz'de sınırı olan ülkelerin hem de bu bölgede keşfedilecek hidrokarbon kaynakların uluslararası piyasalara taşınmasında rol alacak ülke ve ülkelerin enerji arz güvenliğinde Doğu Akdeniz bölgesi hayati derecede önemli olacak.

Doğu Akdeniz bölgesinde keşfedilen ve keşfedilecek yeni doğalgaz ve petrol kaynakları sayesinde bölgede başta enerji olmak üzere bir çok dengenin değişme potansiyeli oldukça yüksektir.

Enerjinin ne kadar önemli olduğu Rusya- Ukrayna savaşı açıkça ortaya çıktı. Bu savaş ile beraber yaşanan enerji krizi nedeniyle Doğu Akdeniz gibi yeni havzaların ne kadar önemli olduğu ortada. Bu nedenle, Doğu Akdeniz'in yalnızca bölge ülkelerinin enerji arz güvenliği için değil başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ülkenin enerji arz güvenliğinde gittikçe artan önemi var.

Diğer yandan, Doğu Akdeniz bölgesinin keşfedilecek yeni kaynaklar sayesinde bölge ülkelerinin dışarıya enerji bağımlılığının düşürülmesi, enerjide özellikle bu dönem artan fahiş fiyatlar dolayısıyla artan faturaların düşürülmesi belki de artık dışarıya bağımlılığı sona erdirilmesi açısından kritik bir bölge olduğu açıktır.

En önemlisi de enerjinin ekonomi başta da cari açık için tehdit olması nedeniyle, enerji ithalatının düşmesi, cari açığın azalması ve ekonomik büyüme için en büyük engelin ortadan kalkmasına önemli katkı yapacaktır.

Ekonomi üzerinde enerji arz güvenliği tehdidinin ortadan kalkmasıyla ekonomik güvenliğin de en önemli şartı yerine gelmiş olacaktır. Enerji güvenliği ekonomik güvenlikle eş anlamlı haldedir. Bu nedenle, enerjide dışarı bağımlı olan bir çok ülkenin başta da Türkiye’nin ekonominin güvenliği için Doğu Akdeniz bölgesi stratejik öneme sahiptir.

Doğu Akdeniz bölgesinde ortaya çıkan yeni denklem bölgede bir çok siyasi dengeyi değiştireceği gibi enerjinin stratejik önemi nedeniyle bölgesel ve uluslararası işbirlikleri için de önemli başlangıçlar olacağını da unutmamak gerekiyor.

DOĞU AKDENİZ VE TÜRKİYE

Doğu Akdeniz’de keşfedilecek yeni kaynaklar ile hem bölgede hem de doğalgazda yeni bir enerji denklemi oluşmakta. Oluşan bu denklemde Türkiye’nin yerini alması önemli.

Türkiye'nin bu denklemde hem sınırları olduğu için en önemli aktör hem de bu bölgedeki kaynakların Avrupa ülkelerine taşınmasında merkez ülke konumuna sahip olduğu tartışma götürmez.

Türkiye’nin bu bölgede keşfedilecek doğal gazın uluslararası pazara ulaştırma konusunda coğrafi konumu gereği tartışmasız üstünlüğü bulunmaktadır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.