Yazarlar Türkiyenin nüfus haritası

Türkiye’nin nüfus haritası

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl İnternet Yazarı

Nüfus ekonomiler için önemli bir itici güç durumunda. Aynı zamanda nüfus nitelikli olduğunda bizim gibi ülkelerde sermaye kadar önemli hale geliyor. Ekonomik büyümede ve ekonomik kalkınmada nitelikli nüfus beşerî sermaye olarak tanımlanıyor. Bu açından beşerî sermeyenin ekonomik büyümeye katkısı da oldukça stratejik durumda.

Ülkelerin katma değerli üretim yapması, yüksek teknolojik sanayi ürünü ihraç etmeleri bu sayede yüksek GSYH’ye ulaşarak en önemlisi de yüksek kişi başı gelire sahip zengin ülkeler içinde yer almaları ancak nüfusun nitelikli hale gelmesine bağlı.

Nüfusun bu alandaki önemi nüfusla ilgili politikaların hayata geçmesini, nüfusla ilgili analizlerin geliştirilmesini ve çok detaylı araştırmaların yapılmasını zorunlu kılıyor. Özellikle Türkiye gibi sermayesi yeterli olmayan bir ülkenin içinde bulunduğu orta gelir tuzağından çıkması ancak beşerî sermeye ile olur.

Son yıllarda birçok ülkenin nitelikli işgücünü başka ülkelerden çekmesinin sebebi de bu değil mi?

NÜFUS HARİTASI

İçişleri Bakanlığı tarafından Dünya Nüfus Günü dolayısıyla Türkiye’nin nüfus haritası çıkarılmış.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerinden bağımsız olarak, Adres Kayıt Sistemi esas alınarak hazırlanan bu haritada bölgesel nüfus yoğunluğu, şehirlerin nüfus yoğunluğuna göre sıralamaları, bölgesel olarak kadın-erken nüfusu, 80 yaş ve üstü nüfusun yoğunluğu ve 0-17 yaş aralığına göre bölgelerin nüfusu çıkarılmış.

Nüfus dinamik olduğundan ve sürekli olarak değiştiğinden bu verilerin çıkarılması ve zaman itibarıyla değişiminin görülmesi çok değerli.

BÖLGESEL SIRALAMA

Türkiye’de nüfusun en fazla olduğu bölge 24.899.126 kişi ile Marmara bölgesi olurken, nüfusun en düşük olduğu bölge ise 6.513.106 kişinin yaşadığı Doğu Anadolu bölgesi olmuş.

Nüfus yoğunluğuna göre yapılan bu sıralamada ikinci en büyük bölge 12.896.255 kişilik nüfusu ile İç Anadolu bölgesidir. Üçüncü sırada 10.584.506 kişi ile Akdeniz Bölgesi, dördüncü sırada 10.477.153 kişi nüfusu ile Ege Bölgesi, beşinci sırada 8.576.391 kişi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi, altıncı sırada 7.696.132 kişi ile Karadeniz Bölgesi gelirken son sırada Doğu Anadolu Bölgesi yer almaktadır.

ŞEHİR SIRALAMASI

Şehirlere göre nüfus sıralamasında ilk sırayı Türkiye’de nüfusun en fazla olduğu bölgede yer alan ve 14.820.355 kişinin yaşadığı İstanbul alıyor. İkinci en büyük şehir ise nüfus yoğunluğuna göre ikinci en büyük bölge olan İç Anadolu’da yer alan Ankara’dır. Ankara’nın nüfusu 5.452.320 kişi.

Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri 4.308.112 nüfusu ile İzmir, dördüncü şehri 3.060.177 nüfusu ile Bursa olurken, beşinci şehir ise 2.442.488 nüfusu ile Antalya olmuş.

Türkiye’de nüfus yoğunluğu düşük olan şehirler ise 78.324 kişi ile Bayburt, 88.534 kişi ile Tunceli, 94.586 kişi ile Ardahan ve 138.632 kişi ile Kilis şeklinde sıralanmış.

Diğer yandan, 80 yaş ve üstü nüfusun yoğunluğuna ve 0-17 yaş aralığındaki nüfusun durumuna bölgelere göre bakıldığında Marmara bölgesi iki önemli göstergede de ilk sırada yer almaktadır.

Ayrıca, 80 yaş ve üstü nüfusun en düşük olduğu bölge Güneydoğu Anadolu bölgesi olurken, bu bölge genç nüfusun yoğunluğu bakımından Marmara bölgesinin hem arkasında yani ikinci sırada yer almaktadır.

Bu verilere göre Türkiye’nin yaklaşık 23 milyon genç nüfusu var. Bu sayı birçok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla. Bu nedenle, bu kadar genç nüfusun nitelikli hale getirilmesi ülke için vazgeçilmez temel bir politika olmalıdır.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.