|
Yazarlar

Türkiye’nin nükleer enerjisi AB’yi neden rahatsız ediyor?

04:00 . 10/07/2017 Pazartesi

Erdal Tanas Karagöl

Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, 1971 yılında Erzurum’un Çat ilçesinde doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Çat Lisesi’nde, Lisans eğitimini 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde dereceyle bitirerek tamamladı. 1994 yılında devlet bursu kazanarak gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Connecticut Üniversitesi’nden Ekonomi dalında Yüksek Lisans derecesini aldı. Doktora eğitimini 2002 yılında İngiltere’de York Üniversitesi'nde tamamladı. Sonrasına Türkiye’ye dönerek Balıkesir Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Bu görevinde 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2005 yılında Doçent ve 2011 yılında Profesör oldu. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından birçok defa yayın teşvik ödülüne layık görüldü. 2012 yılından itibaren TÜBA Asosiye üyesi olan Karagöl, TÜBİTAK’da Sosyal Bilimler Araştırma Grubu’nda (SOBAG) yürütme kurulu üyesi, Yükseköğretim Kurumu’nda (YÖK) Etik Kurulu Üyesi ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nda (ÜAK) komisyon üyeliği görevlerinde bulundu. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörlüğü yaptı. Çok sayıda akademik çalışmalarının yanı sıra, Sabah, Star ve Yeni Şafak gazetelerinde güncel ekonomik sorunlara ilişkin makaleler yazdı. Halen, Yeni Şafak’ta haftanın iki günü ekonomik analiz ve değerlendirmelerini kapsayan yazılar kaleme almaktadır. Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl evli ve iki kızı vardır.

Erdal Tanas Karagöl

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yayınladığı Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporda, ilginç bir talep dikkat çekiyor. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesinden santralin güvenliğinden dolayı vazgeçilmesi talebi.


Görünen şu: AB ya da AP fark etmez, Türkiye’ye karşı dün olduğu gibi bugün de önyargılı, politik tavırları devam ediyor.

Eskiden birçok konu ile ilgili
“yapılması gerektiğine dair”
talepleri olurdu. Şimdi ise tam tersi söz konusu. Nükleer enerji santrali projesinin durdurulmasını istiyorlar. Anlaşılan, Türkiye’nin enerjide
merkez ülke olma arayışında olması, enerji çeşitliliğini sağlamak için doğalgaz boru hatları projelerine başlaması ve Türkiye’nin coğrafi konumunun kendisine verdiği avantajı kullanması, AB’yi rahatsız etmiş.
Türkiye’nin enerji arz güvenliği
için Rusya ile Türk Akımı, Azerbaycan ile TANAP
ve diğer bölge ülkeleriyle devam eden büyük proje çalışmaları başladığından beri AB’nin önyargılı tavrı daha da fazlalaştı, hatta AB, Türkiye’nin enerji projelerini kendisine tehlike olarak görüyor.
Çünkü Türkiye, enerji sayesinde Hazar’da var olduğu gibi, doğuda da, Doğu Akdeniz’de de var.
Yani enerji kaynaklarının olduğu her yerde, Türkiye’nin de ismi geçiyor. Dolayısıyla Türkiye, enerji kaynaklarına sahip olan ülkelerle bu kaynakları kullanan ülkeler arasında hem köprü, hem merkez hem de enerjinin anahtarı konumunda.
AB, Türkiye’nin bu konumunu ve varacağı yere ulaşmasını engellemek için, Akkuyu nükleer santrali projesini, deprem riskini gerekçe göstererek, Akdeniz bölgesi için bir tehdit ve tehlike olarak öne sürüyor. AB Akdeniz diyor, çünkü
Akdeniz’deki doğalgaz ve bu gazın AB piyasalarına taşınması, ancak Türkiye sayesinde olacak
.

Ayrıca, bu bölgedeki gazın sahiplerinden birisi de Türkiye.

AB’NİN NÜKLEER SANTRALLERİ
Peki Türkiye’ye nükleer santral projesini durdurmasını söyleyen AB ülkelerindeki nükleer santral karnesi nasıl?
Nükleer reaktörü olmayan daha yeni nükleer enerjide var olmaya çalışan Türkiye’nin nükleere enerjiye geçişini ve Türkiye’nin nükleer enerji projelerine itiraz eden
AB içinde yer alan ülkelerde kaç tane nükleer reaktörü var?
AB ülkelerinden
Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan ve Romanya
nükleer rektöre sahip. Yani AB’nin yarısında nükleer enerji kullanılmakta.
Dünya’da 31 ülkede toplam 444 nükleer reaktör işletme var. Bunun yaklaşık 130’su AB ülkelerinde.
AB ülkelerinde en fazla nükleer reaktöre sahip olan ülke
ise Fransa. Fransa’nın 58 nükleer reaktörü var ve elektriğin yüzde 77’sini nükleer enerjiden sağlıyor.
10 tane nükleer reaktörü olan İsveç’in ise elektriği nükleerden karşılama oranı yüzde 41. Belçika’da nükleer reaktör sayısı 7, elektrik enerjisinin yüzde 47’si nükleer reaktörden elde ediliyor.
Diğer yandan, AB’den ayrılma sürecinde olan
İngiltere’nin 15 tane reaktörü var. Elektriğin yüzde 17’sini nükleer enerjiden sağlarken,
8 nükleer reaktörü olan Almanya’da elektriğin yüzde 16’sının kaynağı nükleer.
Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Macaristan, Bulgaristan ve daha birçok AB ülkesinde yaklaşık 130 nükleer reaktörden bahsediyoruz.
Doğu Avrupa’da olan bu ülkelerde elektriğin yaklaşık yarısı nükleerden sağlanıyor.
Peki AB ülkelerinin nükleer reaktör karnesi oldukça iyiyken, Türkiye’deki durum ne? Yani Türkiye’nin kaç tane nükleer reaktörü var? Cevap: Sıfır.
AB ülkeleri nükleer santral inşa ederken ve elektrik üretirken problem yok.
Ancak Türkiye nükleer santral projesi için hareket geçince, hiçbir gerekçesi olmayan nedenlerle ve bahanelerle bu konuyu uluslararası alanda tartışma konusu yapıyorlar, AB müzakerelerinde koşul olarak öne sürüyorlar ve ekonomik ve siyasi ilişikler için engel çıkarıyorlar.
Bu kadar da çifte standart olmaz….
DÜNYA, PETROL ZİRVESİ
İÇİN İSTANBUL’DA
Tüm bunlara rağmen, Türkiye enerji gündemindeki başlıklarda hiçbir erteleme yapmadan yoluna devam ediyor. 22. Dünya Petrol Kongresi
9-13 Temmuz 2017
tarihlerinde ilk defa
İstanbul
’da gerçekleşiyor.
İlk kez Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacak kongre,
Cumhurbaşkanı Erdoğan himayesinde. Dünya’da enerji şirketlerinin başkanları, sektörün ileri gelen şirketleri, Enerji Bakanları ve devlet başkanları bu zirve için İstanbul’da olacaklar.
Türkiye son yıllarda enerjide merkez ülke olma yolunda ilerlerken, konferansta da bu özelliği öne çıkarılıyor. Konferansın temel mottosu “
Enerji’nin anahtar ülkesi
”. Enerjinin tüm kapılarının İstanbul’da olacağı düşünüldüğünde, “
Enerji’nin anahtar ülkesi” prensibiyle öne çıkan Türkiye, başta petrol ve doğalgaz olmak üzere dünya enerjisine yol gösterecek.
Sıklıkla dile getirdiğimiz
“Türkiye’nin enerji de ticaret merkezi”
olma yolunda atılan bu adımlar hızlandıkça, Türkiye yalnızca kendi enerji arz güvenliği değil, özellikle AB ülkelerinin enerji arz güvenliğinde de kilit noktaya taşınacak.
Baltalamak istediklerinin, tehlikeye attıklarının kendi enerji arz güvenliği olduğunu ise, daha sonra çok daha iyi anlayacaklar.
#Türkiye
#Petrol
#Avrupa Parlamentosu
6 yıl önce
default-profile-img
Türkiye’nin nükleer enerjisi AB’yi neden rahatsız ediyor?
Kasabaya ne oldu?
Bugünden itibaren Türkiye’nin tek gündemi depremdir
Deprem ve uluslararası yardım
Bunu da aşacağız…
Yüzyılın felâketi