|
10 numara çözümü

Beşiktaş, çok kötü görüntü verdiği Trabzonspor ve Club Brugge maçlarından sonra Kayserispor maçında, seyircisi önünde hem iyi skor almalı hem de iyi futbol oynamalıydı. Geriye düştüğü maçı çevirmesi siyah-beyazlılar için elbette güzel ancak galibiyete rağmen camia içerisindeki huzursuzluk tribünlerin yönetim istifa sloganları ile kendini gösteriyor. Henüz sezon başı olmasına ve 3 kulvarda iddia devam etmesine rağmen ortaya çıkan bu tepkileri yönetimin iyi anlaması lazım. Benim tribünde gördüğüm “Birilerinin bağırtması ile olacak iş değil!” Çünkü her tribünün bir bölümü bu tepkilere katıldı. Bu durumu görmezden gelmek, hoparlör sesi açmak çok çare değil. Önce durumu kabullenmek ve ona göre bir iletişim dili geliştirmek gerekiyor. Tabi bir de takımın sahada seri halde maç kazanması gerekiyor.

Takımın görüntüsüne gelince; Beşiktaş’ın Avrupa ve ligde oynadığı maçlarda her futbolseverin bariz olarak gördüğü bir şey var; 10 numara eksikliği. Beşiktaş, maçlarda topa fazlaca sahip oluyor ancak bunu pozisyona çevirmekte zorlanıyor. Gelen goller ise genelde Aboubakar merkezli bireysel yetenekle ya da duran toplarla... Yani hücum organizasyonu sıkıntılı. Bu durum elbette iyi bir 10 numara ile tersine çevrilebilirdi. Olmadı. Hatta Onana ve Bakhtiyor Zaynutdinov’a yaklaşık 10 milyon Euro bonservis vermek yerine, yarı fiyatına etkili bir 10 numara alınabilirdi.

Artık Ocak ayına kadar böyle bir imkan yok. O halde Şenol Hoca’nın bunu içeriden çözmesi gerekiyor. Bunun için kadroda 3 tane alternatif var. Bir; kenar ya da merkezden oyun kurucu olarak oynayacak Ghezzal, iki; merkezden oyun kurucu olarak oynayacak Alex Oxlade-Chamberlain, üç; diğer kenar ya da merkezden oyun kurucu olarak oynayacak olan Ante Rebic... Bu 3 oyuncu da mevcut imkanlar içerisinde organizatör rolüne bürünebilir. Rebic, şu anda piyasada yok. Ama onun da denkleme dahil olacağı zaman gelecektir, gelmelidir. Kayserispor maçında Ghezzal ve Chamberlain’in birlikte sahada olması siyah-beyazlıların çehresini olumlu yönde değiştirmişti. Orta sahada Gedson ile birlikte oynayan Chamberlain çok daha etkili olacaktır. Zaten potansiyelinin yarısını bile sahaya yansıtsa ligde çok fark oluşturacak bir oyuncu.

Cenk’in de ilk 11’e dönmesiyle kadro ideale doğru evriliyor. Ligdeki hava Galatasaray ve Fenerbahçe’ye doğru esiyor. Ancak Beşiktaş, arması, tarihi, taraftarı ve hoca tecrübesi ile, bu yarışı öyle düşünüldüğü gibi bırakacak değil. İkinci milli araya kadar kayıpsız girmeyi başarırsa, net olarak herkese “Ben buradayım” mesajını verecektir. Burada da görev saha içinde Şenol Güneş’e, saha dışında ise Başkan Ahmet Nur Çebi’ye düşüyor.

#Spor
#Futbol
#Ergin Aslan
2 ay önce
default-profile-img
10 numara çözümü
ABD’nin silah stoklarına İsrail’e sınırsız erişim izni vermesi yasal mı?
Siyah leke
Gazze’de modernitenin sınırları mı yoksa temelleri mi ortaya çıktı?
Gazze, kalpsiz dünyanın kalbi
Gazze bizim imtihanımız