Yazarlar Sözlerdeki ve gözlerdeki nefreti görebildiniz mi?

Sözlerdeki ve gözlerdeki nefreti görebildiniz mi?

Ersin Çelik
Ersin Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, parodi programı ‘Güldür Güldür’de kendisinin canlandırıldığı bölümü sosyal medya hesabından “Keyifle izledim, güldüm ve eğlendim ama gözlerimdeki ışıltıyı göremedim” ifadeleriyle paylaşmıştı. Mizaha mizahla cevap vermenin ötesinde, siyasi mizah üretenlere cesaret de vermişti Bakan Nebati. Üstelik programın yayınlandığı kanal, öncesinde ‘skeç yayından kaldırıldı’ algısı oluşturup; sansürcü, baskıcı, tiplemesine bile tahammül edemeyen bir bakan portresi inşa etmiş ve bu etkileşimi de çok güzel reytinge çevirmişti. Bakan Nebati sosyal medyada günlerce linç edilmesine rağmen, ne Güldür Güldür’ün yapımcısına ne de yayıncısı Show TV’ye kamuoyu önünde sitem dahi etmedi. Kapalı kapılar ardında etmişse de hakkını aramıştır. Neden ve niye aramasın ki? CHP başta olmak üzere neredeyse tüm siyasi parti sözcüleri Bakan Nebati’yi bir kanalın yayına müdahale etmekle itham etti. Örneğin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Mizahtan, güldürüden, eleştiriden korkan bir iktidar artık tükenmiştir, yolun sonundadır” açıklaması yapmıştı. Yolun sonunda karşımıza, mizahtan korkan iktidar değil de mizaha yön veren, sınır belirleyen ana muhalefet partisi çıktı.

Nureddin Nebati skeci, siyasi mizahı yeniden izleyiciyle buluşturdu. Levent Kırca’nın yıllarca yaptığı ‘Olacak O Kadar’ı anımsatan bu yeni seri, ‘Altılı Masa’yı konu edinen bölümünde ‘mizahın tarafı olmaz, mizah mizahtır’ söyleminin safsatadan ibaret olduğunu bir kez daha gösterdi. Tıpkı mizah dergilerinin yıllarca, 12 Eylül darbesini ve darbecileri tek bir çizgi ya da cümle dahi olsa sayfalarına taşıyamaması gibi. Kenan Evren’e laf edemedikleri için de merhum Turgut Özal’ın abdest almasına kafayı takmış, sayfalarını ‘takunyalı’ karikatürlerle doldurmuşlardı.

Yani Özgür Özel’in bahsettiği yolun sonundan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kayırıldığı, ‘Altılı Masa’nın muhafazakar kimlikli liderlerinin, dünya görüşleri nedeniyle tahkir edildiği bir ‘özgürlük’ çıktı. İlginçtir, programın muhalefeti canlandıracağının fragmanı hafta içi yayınlanınca, fatura yine hükümete kesilmek istendi ve “Nureddin Nebati skecine karşılık kanal üzerinde siyasi baskı kurdular ve zorla muhalefet için de skeç yaptırdılar” cümleleri sarf edildi. ‘Altılı Masa’nın sosyal medyadaki tanınan, bilinen tüm yetkin isimleri bu söylemi dolaşıma soktular.

Skeç yayınlanınca da dut yemiş bülbül kesildiler. Çünkü genel olarak ‘Altılı Masa’nın siyaset üretememesi, aday çıkarmaması ve toplanıp dağılmasına eleştiriler getiren skeçte, Güldür Güldür ekibinin mizah yeteneklerini Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile Temel Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal için sergilediklerini gördük. Babacan, Davutoğlu ve Karamollaoğlu’nun muhafazakar kimlikleriyle ustalıkla ve çok temiz dalga geçmişler. Yani skeç çok bariz ‘CHP’li kafasıyla ve CHP bagajıyla’ yazılmıştı. Belki de ‘baskısıyla’ yazılmıştır. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener sadece ses tonlamaları ve replikleriyle ile taklit edilmişti. İzlerken ‘ben mi böyle anlıyor, yorumluyorum acaba’ diye düşündüm de tabii. Twitter ve Instagram hesaplarımdan düşüncemi paylaştım ve hiç tahmin etmediğim geri dönüş aldım. Yorumlar, beğeniler, paylaşımlar ve gösterimlere bakarsak ‘Altılı Masa’ skecini izleyen binlerce insanla aynı eleştirileri zihnimizden geçirmişiz.

CHP’nin algı üretim çiftliğine dönüştürülen Ekşi Sözlük’teki güdümlüler hariç. Belli ki yaptığım yorumdan çok rahatsız olmuşlar. Başlık açıp, hakaretler dizmişler. Gram ciddiye almıyorum. Şu satırlar da ciddiye aldığım anlamına gelmesin lütfen. Mizah masasında bile olsa, muhafazakâr kimlikteki siyasilerden aslında nasıl da nefret ettiklerini, ilk düzlükte canlarına okuyacaklarını, şimdilik ederlerinin, hacimlerinin ve de virgülden sonraki oranlarının öneminden dolayı tahammül ettiklerini bir güzel anlatıyorlar aslında. Üzerine alınması gerekenler düşünsün. Ben gördüğümü yazdım. Bakan Nureddin Nebati tiplemesini izlerken gözlerindeki ışıltıyı görememişti ya hani. ‘Altılı Masa’ skecinin kendisi ve sonrasındaki tepkiler ise gözlerdeki ve sözlerdeki nefreti çok net gösterdi. Dileyen, dikkatli bakan fazlasını da görebilir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.