Yazarlar Çocuklar size emanet

Çocuklar size emanet…

Faruk Aksoy
Faruk Aksoy Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Sömestr tatili sona erdi, pazartesi okullar açıldı, milyonlarca öğrenci tekrar sınıflara döndü, öğretmenler odası şenlendi, toplantı saatleri belirlendi, kantinlerde çift kaşarlı tostlar ısınmaya başladı, potalar arasında yapılan ilk maçta kavga bile çıktı.

Çıksın, mühim değil, her şey tadında bırakılırsa iyidir.

Başta öğrenciler olmak üzere, tüm öğretmenlere, tüm velilere, tüm hademelere, tüm kantincilere, tüm servisçilere, tüm kırtasiyecilere ve tüm kahvecilere ikinci dönemde başarılar diliyorum.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Faruk Aksoy : Çocuklar size emanet…
Haber Merkezi 31 Ocak 2018, Çarşamba Yeni Şafak
Çocuklar size emanet… yazısının sesli anlatımı ve tüm Faruk Aksoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Velilere başarılar mı diliyorsun?..

Evet, velilere de başarılar diliyorum, ama özellikle sabah erkenden kalkıp servis gelmeden önce çocuklarına süt kaynatan, yumurta kıran, ekmek ısıtıp tereyağı süren, sonra da servise teslim etmeden önce çocuklarını yanaklarından öpüp, “Allah zihin açıklığı versin evladım” diyen velilere ikinci dönemde özellikle başarılar diliyorum.

“Allah zihin açıklığı versin” kısmını servise başını uzatarak bütün çocuklara söyleyen veli var ya, senin canını yerim yerim… Senin ikinci dönemin daha da bir kutlu, daha da bir mutlu olsun İnşallah…

Hademelere başarılar mı diliyorsun?..

Evet, hademelere de ikinci dönemde başarılar diliyorum, ister kadrolu olun, ister kadrosuz, hepsinin süpürgelerine kurban, hele de sınıftan en son çıkan öğrenciye, “Bak delikanlı okudun okudun, okumadın benim gibi bu süpürge elinde, sabah akşam o sınıf senin, bu sınıf benim, bir aşağı bir yukarı hizmettesin, haberin olsun” diyen, 4/C’li dayı… Sana ikinci dönemde çok daha büyük başarılar diliyorum, haberin olsun.

Kantincilere başarılar mı diliyorsun?...

Evet, kantincilere de ikinci dönemde başarılar diliyorum, her ne kadar gazlı içecek satamamaktan dolayı feryat figan etseler de, öğretmenlerin dışarıdan yemek söylemelerine bozulsalar da, borç takan öğrencilere “borcun var” diyemeseler de, neredeyse her dönem kiraları artırılsa da, bir yolunu bulup çayı demleyen, kahveyi kaynatan, patatesin sosunu eksik etmeyen kantincilere de ikinci dönemde başarılar diliyorum.

O kantinciler ki, hâlâ kaşarı, o kadar ince, o kadar zarif, neredeyse yufka gibi kesmeyi nasıl başardıkları çözülememişken, yarım kilo kaşardan yirmi tane tost üretip cari açığa çare bulmuşken, bir başarı dileğini mi hak etmeyecekler, elbette ki, o dâhilere de ikinci dönemde başarılar diliyorum.

Servisçilere başarılar mı diliyorsun?..

Evet, servisçilere de ikinci dönemde başarılar diliyorum, her ne kadar araçta çocukların istediği şarkıları çalmasalar da, ön koltuğu kirleten yaramazı babasına söylemekle tehdit etseler de, derse yetişmek için hafiften gaza dokunsalar da, gece gündüz demeden çocuklarımızı okullarına yetiştiren kahraman, babacan, delikanlı servisçi abilere de ikinci dönemde başarılar diliyorum.

Kırtasiyecilere başarılar mı diliyorsun?..

Evet, kırtasiyecilere de ikinci dönemde başarılar diliyorum, her şeyi dijital mahpushanelere tıkıp, sonra da, “Bu çocuklardan bir şey olmaz, insan bir resim çizemez mi yahu, insan bir heykel yapamaz mı, insan bir flüt çalamaz mı, hayret bir şey!..” diye söylenen ahaliye inat, hâlâ eğitimin el yordamıyla yapılan bir şey olduğuna inanıp, ekonominin bütün ağırlığına rağmen o küçücük kırtasiyeleri açık tutmayı başaran, insanın insana dokunmasıyla yeşereceğini bilen kırtasiyeci esnafına da ikinci dönemde başarılar diliyorum.

Kahvecilere başarılar mı diliyorsun?..

Bakın bu çok önemli işte, evet, kahvecilere de kahvehanelere de ikinci dönemde özellikle başarılar diliyorum, her şey, herkes bir yana kahveciler bir yana, ne dürüst, ne mert adamlarmış, ne insanoğlu insanlarmış o kahveciler, hepimiz bunu çok daha iyi anlıyoruz değil mi?..

İki parti okey oynamak için arada bir okuldan kaçan yeni yetme delikanlılara şehirli nasihatlerde bulunan, sigara içmemelerini öğütlerken ateş isteyene de çakmağını uzatan, “Mevzu değil, olunca bırakırsın” deyip harçlıksız genç kabadayıyı rahatlatan o kahveciler var ya, eğer hâlâ varsa onlardan, en çok da ikinci dönemde onlara başarılar diliyorum.

Madem kafaya koydunuz, felekten bir gün çalacaksınız, okuldan kaçacaksınız, bari adı sanı belli, yeri yurdu güvenli, kahveci abilerinizin yanına gidin, takılın bir iki saat, ertesi gün de derse geç kalmayın.

Ayrıca…

Çocuklara bulaşan uyuşturucu çetelerine, itine kopuğuna, hırlısına hırsızına dünyayı dar eden, semtin huzurunu, okulun güvenliğini kahvehaneden gözeten, ezanla birlikte ayağını indiren delikanlı esnafımızın tamamına da ikinci dönemde başarılar diliyorum.

Sevgili gençler,

Siz de bırakın artık hamburgeri mamburgeri, az kuru az pilav isteyin, öğrenci olduğunuzu gören usta bol kepçeden verecektir nasıl olsa, sıkıntı etmeyin.

Okullar açıldı, çocuklar size emanet, hadi kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.