|
Yazarlar
Mustafa Cambaz’a vefa

28 Şubat zorbalığının devam ettiği yıllardı. Dindar insanlara yönelik baskı ve zulmün kol gezdiği bir dönemdi. Daha iki yıllık gazeteciydik. Mustafa Cambaz geldi. 10 yaş büyüktü benden. Kendi kendime,

“Bu yaştan sonra gazeteciliğe başlanır mı?” diye sordum.

Tanıdıkça, idealini gördükçe, hikâyesini öğrendikçe her geçen gün daha çok sevdik onu. Bizim neşe kaynağımızdı. Yüzünden hiç eksik olamayan tebessümü bile bizi mutlu etmeye yeterdi.

Bir darbe döneminde tanıdığım, dost olduğum Mustafa Cambaz’ı bir başka darbe kalkışması sırasında kaybettik. Ülkeye olan adanmışlığını, fotoğrafa olan tutkusunu, hayvanlara olan sevgisini, tarihe olan ilgisini, tanıdığı herkesle olan gönül ilişkisini bildiğim Mustafa Cambaz’ı unutmamak ve unutturmamak için bir şey yapmak lâzımdı.

“Yarışma yapalım” diye düşündük. Onun adına yapılacak en güzel yarışma şüphesiz çok sevdiği fotoğraf üzerine olmalıydı. Bunun için Yeni Şafak gazetesi olarak Mustafa Cambaz Fotoğraf Yarışması düzenlemeye karar verdik. Yarışmayı ilân ettik, fotoğrafseverlerin büyük ilgi gösterdiği yarışmaya, 5 binin üzerinde eser geldi. Fotoğraf sanatının ustalarından Coşkun Aral’ın başkanlığında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı ve Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Rıza Özel, Anadolu Ajansı Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Fırat Yurdakul, fotoğraf tutkunu ve sanatçısı Süleyman Gündüz ve Yeni Şafak foto muhabiri

Sedat Özkömeç’ten oluşan jüri, binlerce fotoğraf içinden ödüle hak kazanan 9 fotoğrafı belirledi.

İşte bu yarışmanın ödül törenini, geçtiğimiz cuma günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla, Çamlıca 1071 Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdik. Erdoğan’ın katılımı dolayısıyla protokol ve güvenliğin çok önem arz ettiği tören için yoğun ve heyecanlı bir çalışma başlattık. Hazırlıklar tamamlanıp tören günü gelince salona gittiğimde içimi bir ferahlık kapladı. Mustafa Cambaz sanki salona gelmişti. Her şey yolunda gidiyordu. Protokol gerilimi bir anda dağıldı.

Ve beklenen an. Vefa adamı Cumhurbaşkanı Erdoğan salona geldi. Muhteşem bir konuşma yaptı. Mustafa Cambaz’ı en yakın dostları ancak bu kadar iyi tarif edebilirdi. “Şehidimizin mesleğine olan tutkusunun yanısıra davasına, ülkesine, milletine ve İslâm ümmetine olan sevdasına da bizzat şahitlik ettik. Mustafa Cambaz şahsiyetiyle-duruşuyla temayüz etmiş, dokunduğu her gönülde silinmez izler, güzel hatıralar bırakmış bir kardeşimizdi. Doğruluğu, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve samimiyetiyle mesai arkadaşlarına daima örnek olan, İslâm ahlakıyla donanmış vakur bir insandı” dedi.

Cambaz’ın o gece darbeci hainler için söylediği, ‘Kalkışmayı yapanlar kalktıkları gibi oturamamalı’ cümlesini hatırlatan Erdoğan, Cambaz’a olan vefayı şu ifadelerle dile getirdi: “Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz yarışmanın inşallah her yıl prestijini arttırarak yoluna devam edeceğine inanıyorum. Şüphesiz bu tür yarışmalar, adını taşıdıkları değerlerimize sahip çıkma yanında yeni kabiliyetlerin keşfedilmesine de imkân sağlamaktadır. Şehit Mustafa Cambaz Fotoğraf Yarışması da inşallah basın dünyamıza yeni isimlerin, yeni yeteneklerin katılmasına vesile olacaktır.”

Evet, tam da Sayın Erdoğan’ın belirttiği gibi bu yarışmanın prestijini daha da arttırarak sürdüreceğiz. Türkiye’de adına yarışma düzenleyelim diye bir liste yapsak, Cambaz, hikâyesiyle, duruşuyla, eserleriyle ilk sırada yer alır. Bunun için fotoğraf severler, fotoğraf sanatçıları ve fotoğraf tutkunlarının 2023’te yapacağımız yarışmaya şimdiden hazırlanmalarını istiyoruz. Onların da desteği ile bu yarışmayı çok daha ileriye taşıyacağız.

Cambaz başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ederken, programımızı şereflendiren Sayın Cumhurbaşkanımız, Gazi Meclis’imizin Başkanı Mustafa Şentop, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve diğer tüm katılımcılara en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

#Mustafa Cambaz
#Coşkun Aral
#Sedat Özkömeç
#Rıza Özel
1 yıl önce
default-profile-img
Mustafa Cambaz’a vefa
Savaşmadan olmaz
Sevebilmek
Fransa ve ABD niçin “Ermenistan’ın sınır güvenliği” diyor?
Diaspora, lobi ve Menendez
Bir skandalın düşündürdükleri