Yazarlar Dijital devrimden dijital savaşa

Dijital devrimden dijital savaşa

Kemal Öztürk
Kemal Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Steve Jobs yaşarken, Başkan Obama'ya diyor ki, “Benim 30 bin bilgisayar mühendisine daha ihtiyacım var. Amerikan üniversiteleri bu ihtiyacı karşılayamıyor. Bir şeyler yapmazsak durum kötüye gidebilir”. Obama bu konuyla ilgilenmeleri talimatı veriyor.
*
Merkel, ABD'de Silikon Vadisi'ni dolaştıktan sonra Almanya'ya döner ve panik halde, “Acil bir şeyler yapmalıyız, bize bir silikon vadisi yapın hemen” der.
*
2008 yılında, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının, Erzincan durağında bir patlama meydana geldi. Bir milyar dolardan fazla zarar verdi. Patlamayı PKK üstlendi. Ancak yapılan tüm araştırmalarda bir bomba ya da silah izine rastlanmadı. Olay “teknik arıza” olarak kayıtlara geçti. Ancak ABD'li Bloomberg haber sitesi, patlamanın bir siber saldırı sonucu olduğunu öne sürdü. ABD'li uzmanlara dayandırdığı haberde, borudaki basınç ayarını yapan yazılım, siber korsanlar tarafından ele geçirilmiş ve patlama bu şekilde yapılmıştı. Amerikan Donanma Savaş Koleji'nden Prof. Derek Reveron, bu patlama için, “Siber savaşın tarihini yeniden yazdı” dedi.
Sanayi Devrimi'nden daha büyük bir devrim oluyor
Tüm bu notları şunun için yazıyorum: Sanayi Devrimi'nden daha büyük, daha etkili ve daha hızlı bir devrim yaşanıyor, Dijital Devrim. Ve biz bunu ıskalıyoruz.
Hükümet programında teknoloji, inovasyon, Ar-Ge çalışmalarına önemli yer ayrıldı. Nitelikli insan kaynaklarının yetiştirilmesi, liyakat ve ehliyete dikkat edilecek olması da yine çok önemle vurgulandı programda.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, TÜBİTAK'ın teknoloji alanında destek ve teşvikleri arttırıldı.
Lakin bunlar yetmez!
Almanya bile ABD karşısında panik halde kendi Silikon Vadisi'ni kurmak için çabalıyor. Avrupa'nın nitelikli beyinleri ABD'ye, Japonya'ya göçüyor, önleyemiyorlar.
İstihbarat örgütleri, askeri casusluktan çok, artık teknoloji casusluklarıyla uğraşıyorlar.
Büyük bir savaş, büyük bir rekabet, büyük bir mücadele var.
Siber savaş kapıda
Yakın gelecekte, savaşlar siber ortamda yaşanacak sadece. ABD, Rusya, Çin akıllara durgunluk verecek büyüklükte siber ordular kuruyor.
Artık roketatarlarla değil, bir klavye ile bir yazılımla petrol boru hatları havaya uçuruluyor. Hava alanları, enerji hatları, finans sistemleri, bankacılık dünyası, haberleşme ağları bir anda çökertilebilir. Tüm bunlar savaş gemileri, uçaklar, toplar olmadan, sadece “0101” rakamlarından oluşan yazılımlarla yapılıyor.
ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Japonya yakın gelecekte tüm ağır sanayilerini, araba, lastik, çelik, demir fabrikalarını üçüncü dünya ülkelerine bedavaya verecek. ABD'nin araba üretim şehri Detroit kapandı bile. Arabalar üçüncü dünya ülkelerinde üretilecek, ancak onları çalıştıran tırnak kadar çipleri bu devletlerden almak zorunda kalacaklar.
Hükümetin teknolojiye ve insan kaynaklarına verdiği öneme, orta öğretim ve üniversiteleri adapte etmesi gerekir. İletişim, işletme, kamu yönetimi gibi artık anlamını kaybetmiş bölümlerin tamamını kapatıp yerine, bilgisayar, bilişim, sosyal medya, siber güvenlik gibi bölümler açılmalı.
Keşke her gün bu konuları tartışsak. Sanayi Devrimi'ni kaçıran atalarımızı eleştirmemizden daha sert, gelecek kuşaklar bizi eleştirecek. Çünkü bugün Dijital Devrim'de onların geleceği inşa oluyor.
Keşke panik halde uyansak ve çalışmaya başlasak
Keşke Cumhurbaşkanımız, bizim silikon vadimizin kurulmasıyla, üçüncü köprüyle ilgilendiği gibi ilgilense.
Keşke Başbakanımız, üniversitelerimizde radikal bir değişim başlatarak geleceğin nesillerini yetiştirecek kararlar alsa. Keşke bunu her hafta denetlese.
Keşke Sanayi Bakanımız ABD'de, Japonya'da teknoloji devlerinde çalışan gençlerden kendine danışman ekipler kursa.
Keşke Murat Ülker dünyanın en büyük bisküvi fabrikasını değil de, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birini satın alsa.
Keşke Sabancı ailesi, lastik fabrikasına yaptığı yatırım kadar, çip üretecek fabrikalara da yatırım yapsa.
Keşke Mustafa Koç, Fiat'ın yeni modelini üretecek fabrika değil de, dünyada rekabet edecek cep telefonu fabrikası kursa.
Keşke Nazif Zorlu, inşaat işlerine değil de, eskisi gibi teknolojinin Ar-Ge'sine yatırım yapsa.
Keşke Ferit Şahenk restoranlar değil de, dijital medya, sosyal medya alanında şirketler açsa.
Keşke, İbrahim Çeçen sadece teknoloji üniversitesi kursa.
Keşke bu alanda ABD'li, Avrupalı akranlarıyla yarışmak için can atan gençlerin elinden birileri tutsa.
Keşke...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.