|
Yazarlar

Ülkenin en ucunda iki şehir: Erzurum ve Ağrı

04:00 . 28/03/2019 Perşembe

Kemal Öztürk

1969 yılında Ağrı’da doğdu. Orta öğrenimini Sakarya’da tamamladı. Marmara Üniversitesiİletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenciliği esnasında çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yayınlayarak yazı hayatına atıldı. 1995 yılında Yeni Şafak Gazetesi’nde profesyonel gazeteciliğe başladı. 1997 yılında Kanal 7 televizyonuna transfer oldu ve televizyon haberciliğine başladı. Haberciliğin yanı sıra belgesel hazırlamaya başlayan Öztürk’ün ilk belgeseli Sarıkamış oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını konu edinen ilk belgesele imza attı. Sonrasında İlk Meclis, Yemen, 1999 Depremi, Türkiye’de kadın hareketi tarihi ve Halide Edip, Osmanlı Modernleşmesi ve Pera gibi konularda birçok belgesele imza attı. 1999 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın en iyi belgesel ödülüne layık görüldü. 1999 yılında Amerika ve Kanada’ya giderek yabancı dil eğitimi aldı ve belgesel alanında araştırmalar yaptı. 2003 yılında TBMM Başkanı İletişim Danışmanı oldu. İki yıl sonra TBMM Başkanı Başdanışmanlığına getirildi. 2008 yılında AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olarak görev aldı. 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Basın Danışmanlığı görevine getirildi. İki yıl boyunca Başbakan Erdoğan’ın basınla ilişkilerini koordine etti. 3 Ağustos 2011 tarihinde Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atandı. 1 Aralık 2014 tarihinde “kişisel prensip ve ilkeleri” nedeniyle, 3 yıl 4 ay sürdürdüğü, AA Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevinden istifa ettiğini duyurdu. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazarı oldu. 18 Şubat 2015 tarihinde de Katar’ın önemli gazetelerinden Al Şark Gazetesi’nde yazıları yayımlanmaya başladı. İyi derecede İngilizce bilen Öztürk, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kemal Öztürk

Antalya ve İstanbul’da günlük gülistanlık havada seçim gözlemleri yaptım diye, takılan çok oldu. ‘Havası ve kendisi güzel yerlerde çalışıyorsun hep’ dediler şakayla karışık.Bu sefer Erzurum ve Ağrı’ya geldim. Erzurum’a indiğimde kar yapıyordu, hava buz gibiydi ve her yer karla kaplıydı. Ağrı da aynı. Böyle bir havada sahada seçim izliyorum. Bilginiz olsun!


ERZURUM FANTASTİK REKOR PEŞİNE

Erzurum’da hava soğuk ama Erzurum Cumhur ittifakı adayı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i sıcak hayaller ve fantastik planlar peşinde buldum.

“Ben Cumhurbaşkanımızın Erzurum’da aldığı % 72 oyu hedefliyorum. Neden biliyor musunuz? İzmir’e, Eskişehir’e destek olmak için. Biz yüksek alalım da Türkiye ortalaması yükselsin.”

Birçok ilde adaylar diken üstünde ama Mehmet Sekmen ve ekibi şaşırtıcı bir hedef peşindeler.

Hani imtihanlarda çan eğrisini değiştirmek için oynayan çalışkan öğrenciler vardı. Mehmet Sekmen öyle!

Hedef büyük ama gerçekleştirilmesi zor olacak. Sebebi güney ilçeler dedikleri, Karayazı, Karaçoban, Tekman, Hınıs ve merkezde olan HDP oyları.

Daha önceki seçimlerde bu dört ilçede HDP’li başkanlar seçilmiş ama bu ilçelerde büyükşehir için Sekmen’e hatırı sayılır oylar çıkmıştı. Daha sonra bu ilçelere kayyum atadı. Genel siyasi kampanyada HDP’ye yönelik çok sert eleştiriler muhalefeti oldukça konsolide etmiş ve bu kez büyükşehirlerde AK Parti adayı Sekmen’e oy çıkmasını zor sokmuş gibi gözüküyor.

MHP Erzurum’da aday göstermedi. Cumhur ittifakı adayı olarak Sekmen daha önce AK Parti ve MHP oylarının toplamı olarak % 75’in üzerinde oy alması gerekir. Lakin kağıt üzerindeki oyların sandıkta aynı şekilde çıkmasından endişe ediyor Sekmen ve ekibi. Zira MHP seçmeninin % 50 civarında sandığa gitmeme ya da İYİ Parti’ye yönelme tehlikesi var.

Yine de gördüğüm şehirler içinde Mehmet Sekmen en rahat başkan adaylarından biri. Üstelik Türkiye ortalamasını yükseltmek ve çan eğrisini değiştirmek gibi fantastik hedefler koymuş kendisine.

Dediğini yaparsa epey bir sükse yapacak bana göre.


AĞRI, GARİBAN AĞRI

Erzurum’dan doğum yerim olan Ağrı’ya geçtim. Üzülerek belirteyim ki, şehri fiziksel olarak çok kötü gördüm. Ana yollardaki asfaltlar çukurlarla dolu, ara sokakların çoğunda asfalt yok, binalar perişan, fakirlik her yerde hissediliyor.

HDP’li belediyenin bir şey yapmadığı ortada, yerine atanan kayyum ise şehrin altyapı ve acil sorunları çözmek için yoğun bir çaba içinde ama yetmiyor.

SAVCI SAYAN’IN ENERJİSİ VE TAHMİNİ

Ağrı AK Parti adayı Savcı Sayan, memleketi Ağrı için odaklanmış ve çok yüksek bir motivasyonla çalışıyor. Doğrusu Sayan’ın hem Kürt sorunu, hem HDP seçmeni, hem şehrin sorunları hem de, realiteyi çok iyi kavradığını gördüm. Analizleri ve yapmak istedikleri ayakları yere basan ve gelecek için ümit verir nitelikte.

Dün bahsettiğim, Cumhur İttifakı’nın HDP’yi ana merkeze alan ve ötekileştiren stratejisinin buradaki etkisini sordum. Sayan, “eğer HDP’yi yok saysalardı, hiç üzerine gitmeselerdi, burada çok rahat kazanacağıma inanıyorum” diyor.

Ben de şehirde Sayan’ın bir enerji yarattığını gördüm. Cumhurbaşkanı ve hükümetin desteğini aldığı için şehirde ciddi açılımlar yapacağına inanıyorum.

Ayrıca Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’nin ve diğer aktörlerin de yoğun bir şekilde şehir için çaba göstermesini eklediğimizde, Ağrı’da Savcı Sayan’ın kazanma ihtimalini yüksek görüyorum.

Ülkenin en fakir şehrini ve tabii doğduğum yeri bu haliyle görmek beni çok etkiledi doğrusu. Umarım Savcı Sayan bu makus talihi değiştirir.

#31 Mart
#Seçim
#Erzurum
#Ağrı
#Mehmet Sekmen
#Savcı Sayan
#Ekrem Çelebi
4 yıl önce
default-profile-img
Ülkenin en ucunda iki şehir: Erzurum ve Ağrı
Batı’nın korkusu: Türkiye’nin ve İslâm’ın yükselişi (1)
Bir film, bir nesne ve “işin ciddiyeti”
Lâf mı hayat mı?
Seçimi bekleyen ülkeler
Batıcı Biraderler!