Yazarlar Fatih Dönmezden enerji projeksiyonu

Fatih Dönmez’den enerji projeksiyonu

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Hafta başında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez gazetemiz Yeni Şafak’ı ziyaret etti. Dönmez, ziyaretinde hem Türkiye’nin hem de dünyanın enerji meselelerine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Süreci doğru okumak adına oldukça önemli bilgiler elde ettik.

ENERJİDE TEMEL SORUN ARZ

Fatih Dönmez’in gündemindeki en önemli konuların başında artan küresel enerji fiyatları vardı. Özellikle bir süreden bu yana yükselen petrol fiyatları ile ilgili olarak temel probleme de ilişkin tespitlerini paylaştı. Yıllık petrol talebine denk gelecek arzı karşılayabilmek için her yıl 600 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğini belirten Dönmez, pandemi döneminin başından itibaren bunun mümkün olmadığının ve bu durumun da fiyatların sert bir şekilde yukarı gitmesinde ana etken olduğunun altını çizdi. Dönmez’e göre kısa vadede çözüm çok da olası görünmüyor.

TÜRKİYE’NİN DOĞALGAZ POLİTİKASI

Türkiye enerjide net ithalatçı konumda olan bir ülke. Dönmez, petrolde ihtiyacın %92’sinin doğalgazda ise ihtiyacın %99’unun ithal edildiğini belirtirken Türkiye’nin Karadeniz’deki gaz keşfinin önemine vurgu yapıyor.

Dönmez’in açıklamaları içerisinde en dikkat çekici kısımlardan birisi ise Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın bir an önce sisteme iletilmesi için şu an 25 gemide 5 bin 200 kişinin görev yapması ve 2023 yılının ilk çeyreğinde gazın kullanıma sunulacak olmasıydı.

KARADENİZ GAZINDA “YERLİLİK”

Dönmez, Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin ardından “Türkler yapamaz” ifadesi ile kavramsallaştırılmaya çalışılan iddiaları da çürüten bilgiler verdi. Mesela deniz altında çalışan inansız robot “Kâşif” yerli bir ürün. Öte yandan kuyudan çıkacak gazı süzecek filtre sistemi yine bir Türk tarafından geliştirilmiş durumda. Gemilerde çalışan teknik personelin 3’te 2’sinden fazlası Türk vatandaşlarından oluşuyor.

GÜVENLİK VE ENERJİ

Ekonomi güvenliği konusunda çalışmalar yapan bir akademisyen olarak benim en çok ilgilendiğim açıklama ise yeni petrol sahalarında yapılan aramalar ile ilgiliydi. Dönmez, güvenlik birimleri sahaları terörden arındırdıkça daha fazla petrol kuyusu açıldığını belirterek oldukça kritik bir bilgi verdi.

Özetle benim de yazılarımda sürekli ifade ettiğim üzere Emniyet, Jandarma, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın bölgedeki başarılı faaliyetlerinin aynı zamanda Türkiye’nin ekonomisi ve enerji çalışmalarına da olumlu katkısı olduğu Bakan Dönmez’in açıklamaları ile teyit edilmiş oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.