Yazarlar Firma borçluluğu ve yatırımlar

Firma borçluluğu ve yatırımlar

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Bu hafta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz kararını gördük. Kurul, beklentilere paralel bir şekilde politika faizini sabit tuttu. Ancak ben bugünkü yazımda yine Merkez Bankası ile ilgili olan ama başkaca bir konudaki çalışmayı ele alacağım.

MERKEZ BANKASI ÇALIŞMA TEBLİĞLERİ

Biz her ne kadar Merkez Bankası’nın faiz kararları ve enflasyon raporlarına odaklansak da bankanın araştırma yayınlarını da yakında takip etmek gerekiyor. Zira söz konusu yayınlar içinde yer alan çalışma tebliğlerinde büyük veri ile yapılan analizler oldukça önemli sonuçlar sağlıyor.

FİNANSAL ŞOKLAR VE YATIRIMLAR

Yukarıda bahsettiğim çalışma tebliğlerinden sonuncusu bu ay içinde Merkez Bankası internet sitesinde yayınlandı. İbrahim Yarba’nın “Yüksek Firma Borçluluğu Finansal Şoklar Sonrasında Yatırımları Zayıflatıyor mu?” başlıklı çalışma tebliği mikro düzeyde firma veri seti kullanarak yüksek firma borçluluğunun finansal şoklar sonrasında firma yatırımları üzerindeki etkisini inceliyor.

Araştırmanın bulgularına göre 2018 yılında yaşanan finansal şok sonrasında yüksek borçlu imalat firmalarının düşük borçlu firmalara kıyasla yatırımlarını önemli ölçüde azalttığı görülüyor. Yani bilançolarda taşınan yüksek borçlar yatırım büyümesi için önemli bir engele dönüşebiliyor.

KOBİLER DAHA DİKKATLİ OLMALI

Yarba’nın araştırmasından ortaya çıkan en önemli bulgulardan bir tanesi de bilançolardaki yüksek borcun yatırım büyümesini engelleme durumunun sadece KOBİ’ler için geçerli olması. Yani büyük firmalar yüksek borç çevrimini başarırken küçük işletmeler bunu sağlayamıyor. Oysa Türkiye’deki işletmelerin %99’undan fazlası KOBİ’lerden oluşuyor.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ NE?

Söz konusu çalışma tebliğinde bilançolarda taşınan yüksek borçların, planlanan yatırımların ertelenmesine veya iptal olmasına neden olmasının önüne geçebilmek için neler yapılması gerektiğine ilişkin olarak da öneriler var. Önerilerin başında ise öz sermaye finansmanını destekleyen ve sermaye piyasalarının derinleştirilmesine yönelik politikaların öncelenmesi geliyor.

MEVCUT DURUM VE HALKA ARZLAR

Türkiye’deki işletmelerin en temel sorunlarının başından finansmana erişim ve finansman maliyeti geliyor. Türkiye’deki bankacılık anlayışı da maalesef bu sorunları derinleştirecek şekilde etki ediyor. İlave olarak KOBİ’lerin öz sermayelerinin yetersizliği nedeni ile bankalara olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. İstenmeyen bu durum bir yandan borçluluk oranını artırırken diğer yandan finansman maliyetleri kanalından enflasyona etki ediyor.

Bu durumu önemli ölçüde engelleyecek eylemlerin başında ise halka arz yani işletmelerin borsaya kote olması geliyor. Elbette bu o kadar kolay bir süreç değil. Ancak halka arzların kurumsallaşmaya katkı sağladığı ve sermaye piyasalarından uygun maliyetlerle önemli bir kaynak getirdiği de aşikar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.