Yazarlar Gelen yıl geçen yıldan daha iyi olmalı

Gelen yıl geçen yıldan daha iyi olmalı

Nazif Gürdoğan
Nazif Gürdoğan Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Dünyada gelen yılın geçen yıldan daha iyi olması için, çalışan bir erdemliler topluluğu olmazsa, barış yılları savaş yıllarına dönüşür. Onlar iyilikleri özendirme ve kötülükleri önleme yolunda, bütün insanlığa ışık tutarlar. Yollarını onların ışığında görenler, yönlerini yitirmezler. Ülkelerin erdemliler topluluğu arasında yer alanlar, doğların zirvelerinin birbirlerini gördükleri gibi, birbirlerini görürler ve birbirleriyle konuşurlar.

*

Erdemli insanlar sürekli lav püskürten yanardağlara benzerler, kalıcı barış için durmadan düşünce ve eylem üretirler. Onların gelen yılların, geçen yıllarla eşit olmaması için, bütün insanlığa kazandırdıkları yeni açılımlar, yeni salahlardan çok daha önemlidir. Dünyanın erdemliler topluluğunu oluşturanlar, eserlerinin ulaştığı her ülkede, her yıl yeniden doğarlar, onların düşünce ve eylemlerinden herkes yararlanır.

*

"Bir yıl, öteki yıla benzemez", diyen Anadolu insanının, Anadoluyu dönüştüren kültüründe, faydalı eylemi faydasız eylemden ayırarak, iki yılı birbirinden farklı kılmak, her insana yüklenmiş bir sorumluluktur. İnsanlar, kurumlar ve kuruluşlar, gelen yıllarını geçen yıllarından daha anlamlı, daha yararlı ve daha verimli yapamıyarlarsa, dünyanın erdemlileri görev ve sorumluluklarını yerine getermiyorlar demektir.

*

Düzleşen dünyada ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın omurgasını yararlı eylemleri çoğaltmada, zararlı eylemleri azaltmada yarışanlar oluştururlar. Onlar hayatın bütün boyutlarında, iyiliklerin peşinden aslanlar gibi koşarken, kötülüklerden ceylanlar gibi kaçarlar. Onların hayatları beşikten mezara kadar devam eden, uzun soluklu bir yarıştır. İyilikte yarışmanın olmadığı toplumlarda, gelişme olmayacağını, en güzel onlar anlatırlar.

*

Yılanlar her yıl deri değiştirmezlerse, nasıl yaşayamazlarsa, ülkeler de her yıl kendilerini yenilemezlerse, hiç bir alanda atılım yapamazlar. Erdemliler topluluğu ülkeleri yenileyen büyük düşünce ve eylem havuzlarına kova kova su taşırlar ve havuzdaki suyun çoğalmasından bütün ülkeler yararlanır. Erdemli insanların sesi, dünşanın ortak aklının sesidir, düşünce ve eyleme yeni boyutlar kazandırmada kimse onlarla yarışamaz.

*

Erdemliler topluluğu kesintisiz iletişim ve etkileşim içinde birbirleriyle yardımlaşırlar ve birbirlerinin dostlarıdır. Onların arasındaki dostluklar, kurumlar arasındaki dostluklara, kurumlar arasındaki dostluklar ülkeler arasındaki dostluklara dönüşürler.

*

Nasıl ruhlar bedenlere yön verirlerse, erdemliler topluluğu da ülkelere yön verirler. Onların ortaya koydukları bir düşünce ve eylem, bütün ülkelere, bütün kuruluşlara ve bütün insanlara yeni yapılar açar.

*

İki yıl birbirinden farklı kılacak olanlar, erdemi uçlarda aramayan erdemliler topluluğudur.

*

Erdemliler yanlışta birleşmezler.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.