|
Zacj'tan 6 numara olmaz

Fenerbahçe, Antalyaspor karşısında aldığı galibiyetle 10’da 10’luk bir seri yakaladı. Bu seri hem takım için hem de tribünler için oldukça önemli. Aynı zamanda iyi oynamadan kazanılan 3 puanlar da, şampiyonluk yolunda birer altın sayılır. ‘İyi oynamadan’ dedim, çünkü Fenerbahçe oyun olarak sahada istenileni veremedi. 6 numaranın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Özellikle ilk yarıda takım boyunun uzaması, hatlar arasındaki boşlukların doldurulamaması, çok sık top kaybına neden oldu.


İsmail Hoca, Zajc’ı geriden oyun kurması ve topla çıkması için oynattı ama Zajc’tan 6 numara performansı bekleyemezsin. İsmail’in eksikliğinde orta saha çok yumuşak kaldı. Antalyaspor ise orta sahada daha dirençli bir oyunla, merkezden çok rahat geldi. Oyun kurulumunda sadece Ferdi’nin ayağına bakmak, Fenerbahçe’yi sıkıntıya sokar.


Rakip takımın, şiddetli ön alan presi yaptığında topla sakin bir şekilde çıkacak, oyunu yönlendirecek oyuncu eksiği var. Transfer dönemi kapandığı için mecburen takım içerisinden bir çare bulunacak. İsmail’in yokluğunda Crespo olur, Bartuğ olur, yeri geldiğinde Mert Hakan olur, Djiku bile olur ama Zajc olmaz. Fred'i geride oynatmak istersen de onun üçüncü bölgedeki pres gücünden faydalanamazsın. Ya da baskı yediğin durumlarda topu uzun vurup, savunma arkasına kanat oyuncularını koşturup, kontra ataktan pozisyon bulabilirsin. Tadic buna uygun değil. İrfan Can da uygun değil. Cengiz sakatlanmasa bunu uygulama şansı vardı Fenerbahçe’nin. Umarım Fenerbahçe bu maç özelindeki hatayı görür ve ders çıkararak yoluna devam eder.


Ayrı bir parantez de İrfan Can Kahveci’ye açmak lazım. Sezona iyi başladı ve iyi devam ediyor. Mental olarak iyi olduğunda, takıma çok fazla katkı sağlıyor. Antalyaspor maçında da kalitesini gösterdi.

#Ömer Çelikbaşlı
#Fenerbahçe
#Antalyaspor
3 ay önce
default-profile-img
Zacj'tan 6 numara olmaz
ABD’nin silah stoklarına İsrail’e sınırsız erişim izni vermesi yasal mı?
Siyah leke
Gazze’de modernitenin sınırları mı yoksa temelleri mi ortaya çıktı?
Gazze, kalpsiz dünyanın kalbi
Gazze bizim imtihanımız