Yazarlar Genelkurmaydan aradılar

Genelkurmay'dan aradılar…

Salih Tuna
Salih Tuna Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Netameli dönemlerde, mesela 28 Şubat sürecinde, C. Hasan'ın, “Paşa beni aradı ve dedi ki…” şeklindeki yazılarına alışkın oldukları için Genelkurmay'ın Hasan Karakaya taziyesine çok taaccüp ediyorlar.
Biraz terbiyeli olanları anlam veremedi, ağzı bozuk olanları da TSK'ya demediklerini bırakmadı.
Gerçekten de çok alıştılar…
İstiyorlar ki, “Gerekirse silah bile kullanırız” kıvamında TSK her daim ellerinin altında bulunsun.
Yani…
Tank sesleri” veya “Genç subaylar tedirgin” manşetlerini atacakları pozisyonlarını belirli bir ara döneme değil her döneme şamil kılsınlar.
TSK'yı o postmodern darbe sürecinde milletle karşı karşıya getirmeye çalıştıklarında “Topyekûn savaş” manşetleri atacaklar; sıra terörle savaşa gelince de (Halk TV'de olduğu gibi lapsus mesabesindeki) “Genelkurmay'dan hain operasyon” şeklinde KJ çekecekler! Kalemiyle her daim Mehmetçiğin yanında duran, teröre ve teröristlere karşı kelle koltukta mücadele eden Hasan Karakaya için Genelkurmay taziye sununca da lagaluga edecekler.
Siz kimsiniz?
Kendinizde bu hakkı nerden görüyorsunuz?
Genelkurmay sizden mi talimat alacak kime taziye sunacağını?
Hasan Karakaya'nın yüreği Mehmetçikle çarparken, PKK'yı “çiçek çocukları” şeklinde göstermeye çalışan siz değil miydiniz?
Şimdi hangi yüzle konuşuyorsunuz?
Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Sayın Ertuğrul Gazi Özkürkçü'nün söz konusu taziye mesajında, Hasan Karakaya hakkındaki, “Haksızlığa karşı en zor zamanda konuşmasını bilmiş ve dik duruşundan asla taviz vermemiştir…” ifadesine neden bu kadar şaştınız?
Dibine kadar doğru değil mi bu?
Merhum Hasan Karakaya, TSK'ya “kumpas” kuranların 17 Aralık'ta Türkiye'yi ele geçirme teşebbüsü karşısında hiç yamulmadan dimdik dururken, siz “kumpasçıları” biteviye arkalamıyor muydunuz?
Genelkurmay nasıl ki bir süre önce Yaşar Kemal, Çetin Altan ve Levent Kırca'nın vefatı dolayısıyla taziye iletti Hasan Karakaya için de iletti.
Sayın Erdoğan ve AK Parti etkisiyle ne alakası var bunun?
Öyle olsaydı, Erdoğan ve AK Parti'ye en sert muhalefet yapan Levent Kırca için taziye sunmazlardı.

Hasan Karakaya
'yı seversiniz veya sevmezsiniz ayrı bir konu ama şuncağızı kabul etmek zorundasınız: Bu ülkede 40 yıl sadece gazetecilik yapan, hiçbir dönemde şahsi nüfuz için gazeteciliğini kullanmaya tevessül etmeyen, sırf gazetecik yaptığı için maddi - manevi çok ağır bedeller ödeyen bir gazeteciydi.
Genelkurmayın böyle bir gazetecinin vefatı nedeniyle taziye sunmasından daha doğal ne olabilir?
Dedim ya siz çok kötü alıştınız…
Bizim çocuklarımız şehit düşecek, siz de kurulduğunuz köşelerinizde bizim çocuklarımızın üzerinden bize karşı afra tafra yapacaktınız.
Şehitlerimizin mana iklimine sahip çıkanları da “Menderes'in akıbetiyle” tehdit edecektiniz.
Lakin o dönemler bitti…
Kılıçdaroğlu ve Aydın Doğan'ın Hasan Karakaya taziyesi bir bakıma mahut dönemin bittiğinin resmidir.
Zaten o dönemler bitmeseydi, Cemal Hasan'lardan biri, kuvvetle muhtemel, “Genelkurmay'dan aradılar” diye başlayıp, milletin kulağına kar suyu kaçırmaya çalışacaktı.
Genelkurmay'ın mezkur taziyesi bu sefer “darbesevicilerin” kulağına kar suyu kaçırmış kadar oldu.
Hayırlı olsun.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.