Yazarlar Bu çalışmaya dikkat

Bu çalışmaya dikkat

Suzan Çelik
Suzan Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''ndan elimize ulaşan bir kitapçığı daha önce buradan verdiğim söz doğrultusunda bilgilerinize sunmak istiyorum. Bakanlığın "Tüketici Ailesi" adıyla yayınladığı kitapçık çocuklara armağan amacıyla basılmış. Kitapçığın içeriği de güzel. Tüketim bilincini taşıyan bir ailenin nasıl olması gerektiği öykü yoluyla resimli olarak anlatılmış. Öyküde Elif ve Ahmet isminde iki kardeşin başından geçen bir olay anlatılıyor.

Öykü babalarının onlara ortak kullanmaları için bir bisiklet ve bilgisayar hediye almaya karar vermesiyle başlıyor. Karar alışverişin birlikte yapılması yönünde alınıyor. Önce baba bir ön araştırma yapıyor ve ürünlerin fiyatlarını gözden geçiriyor. Sonra çocuklarından şunu istiyor: "Bana tam olarak neler istediğinizi anlatın. Alışveriş yapacağımız yerleri buna göre seçelim. Ama, reklamları ve markaları değil, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun." Sonra geçiliyor bir masanın başına ve annenin de katılımıyla alışveriş öncesi sağlıklı bir istişare yapılıyor. Seçenekler belirleniyor ve nihayet, bir alışveriş planı yapılıyor.

Alışveriş için çarşıda dolaşma safhası da öyle gelişigüzel değil. Alışverişlerin yoğun olmadığı bir gün ayarlanarak, önceden belirlenen mağazalara giriliyor, satıcılardan detaylar öğreniliyor. Şu husus son derece önemli; vitrinindeki ve reyonundaki ürünlerin üzerinde fiyat etiketi olmayan mağazalara kesinlikle girilmiyor. Çünkü ürünler arasında fiyat ve kalite karşılaştırması yapılması gerekiyor.

Öykü böyle devam ediyor ve sonunda örnek tüketici ailesi bilinçli alışverişle alınan ürünlerin keyfini çıkarıyor. Kitabın arkasında bir iki afiş de sunulmuş.

Tüketici bilinçlenmek istiyor

Tüketici Kanunu yürürlüğe gireli 5 yılı aşkın süre geçti. Biz hala Milli Eğitim Bakanlığı''nın, halkın yaygın eğitimle tüketici bilinci oluşturma yönünde harekete geçmesini bekliyoruz. Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla bu yönde uygulama başlatmak belki uzun vadeli bir çalışmayı gerektiriyordu, ancak en azından okulların ders programlarına bu yönde bil ilave yapılabilirdi; o da olmadı.

Oysa tüketiciyi bilinçlendirici faaliyetlerde bulunma Milli Eğitim Bakanlığı''nın yasal işi. Bakınız 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 20''inci maddede ne diyor;

"Tüketicinin eğitilmesi konusunda her derecedeki okulların ders programlarına Milli Eğitim Bakanlığınca gerekli ilaveler yapılır." Bilinçlendirme çalışmalarının basın yayın sektörünün gayretlerinden ibaret olmaması için Milli Eğitim Bakanlığı''nın hassasiyeti sağlanmalı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.