Yazarlar Darülaceze"de hizmet ayıbı son bulsun

Darülaceze"de hizmet ayıbı son bulsun

Suzan Çelik
Suzan Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İkinci Abdülhamit Han''ın devlet bütçesinden değil, kendi kesesinin altınlarıyla kurduğu Darülaceze Müessesesi, bugün merkezi otoritenin yönetiminde (?) gerçek anlamda ihtiyaca cevap verememenin aczini yaşıyor.

Sokakta donmak üzere bulduğum bir kadınla başlayıp, toplam 6 ayrı kişiyle bir buçuk senedir süregelen araştırma dosyamın gelip dayandığı sonuç bu. Eyüp''de bir bankta bulduğum Fatma hanımı ilk götürdüğüm yer Okmeydanı''ndaki Darülaceze Müessesi''ydi. "Şefkat Kapısı-Darülaceze" kimsesi bulunamayan hanımı alır, diye umut etmiştim ama nafile. Fatma hanıma acil sağlık hizmeti bile verilemedi.

Toplam 6 ayrı aceze ile ilgili araştırma dosyam, bu insanlar için çözüm bulununcaya ve daha önemlisi bir sistem oluşturuluncaya kadar mücadele ve kararlılıkla sürecek. Darülaceze, hastalığı olmayan "normal" yaşlılara bakacaksa huzur evlerine ne gerek var?

Ayrıca Darülaceze Müessesesi Nizamnamesi''nin günümüz şartlarına ve aslına uygun olarak tadili için konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmesini, bu doğrultuda mevcut Darülaceze''nin de imkanlarının biran önce genişletilmesi için harekete geçilmesini sadece bir basın mensubu olarak değil bir vatandaş olarak da talep ediyorum. Bu doğrultuda bugün itibariyle bir başka eylem planını uygulamaya koyduğumu duyurmak istiyorum: Darülaceze Müessesesi''nin 100''üncü yılı nedeniyle bastırılan broşürden bir bölümün fotokopisi, Darülaceze ile ilgili ansiklopedik bilgi, bugüne kadar ilgilendiğim 6 kişiden 4''ünün hastane yatış belgeleri ve son anne-kız aceze ile ilgili Eminönü Kaymakamlığı''nın resmi yazısını içeren bir dosya oluşturdum. Bu dosyaya bugüne kadar yayınlanan köşe yazılarımı da ekleyip, başta Darülaceze''den ve yerel yönetim hizmetlerinin kalitesinden sorumlu İçişleri Bakanlığı ve Sayın Sadettin Tantan olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi''nde grubu bulunan siyasi parti başkanlıkları ve ilgili tüm birimlere göndermeye başladım. Dedim ya: Onları sahiplenecek bir kurum ya bulunacak, ya kurulacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.