Yazarlar Ülkeleri dize getirmenin postmodern yöntemi Asimetrik savaş ve asimetrik darbe

Ülkeleri dize getirmenin postmodern yöntemi: Asimetrik savaş ve asimetrik darbe

Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Aynı anda ülkenin dört bir tarafında onlarca, hatta yüzlerce yangın patlatılıyor!

Yetmiyor, yeniden yangınlar dur durak demeden zuhur ediyor! Memleketin ciğerleri sökülüyor üç dört boyunca!

Ama televizyonlar, gazeteler, yorumcular hatta bazı siyasîler, bu yangınların sabotaj olmadığını söylüyorlar!

Aklımızla oynuyorlar yani!

FONLANAN SOSYAL MEDYALARA HÜKÜMETİ DEVİRECEK MUHALEFET ROLÜ MÜ VERİLDİ?

Tamam, yangın mevsimi bu mevsim.

Tamam, dünyanın her yerinde yangınlar oluyor bu mevsimde.

Ama sanki bir anda düğmeye basılmışçasına koordineli bir şekilde ülkenin yangın çıkmayan orman bölgesi kalmıyor neredeyse!

Ve birileri bunun sabotaj olmadığını söylüyorlar!

Sabotaj değilse, ihmal vardır diyesi geliyor insanın ama bu kadar ihmal olur mu?

İhmal neden sadece bir günde ve ülkenin her yerinde yangın patlak vermesine yol açsın ki! Pazartesi hiç yangın yok, Salı yok, Çarşamba yok ama Perşembe her yer yanıyor! Cuma günü de yangınlar bütün hızıyla devam ediyor…

Hiç ara vermeden sürüyor günlerce…

Yangının terör örgütleri ya da düşman ülkeler tarafından -örgütler kullanılarak- gerçekleştirildiği o kadar aşikâr ki!

Terör örgütü elebaşlarının yangını bir savaş taktiği ve silahı olarak kullandıklarına dair hem açıklamaları hem de talimatları var!

Ama hâlâ yangının sabotaj olmadığını, terörle ilgisinin bulunmadığını söyleyip duruyorlar bazı dışarıdan fonlanan etkili sosyal medya mecraları.

Yabacı ülkeler ve “görevli” vakıfları tarafından fonlanan bazı güçlü sosyal medya mecraları hem yangını hem de başka meseleleri ülkede kaos oluşturacak şekilde sunuyorlar topluma!

Ülkede muhalefeti bu dışarından fonlanan sosyal medya organları üstleniyor gibi! Bunun için fonlanıyor olmasınlar sakın!

Toplumda infial oluşturacak provokatif hâdiseleri patlatıyorlar!

Meselâ Kürt-Türk çatışması çıkarmak!

Mesela, Alevî-Sünnî çatışması hortlatmak!

Meselâ hiç eskimeyen gerilim hattımız, laik-antilaik gerilimini alabildiğine tırmandırmak!

Bunların hepsini de ancak provokatif, masa başında üretilen sahte haberlere dayanarak gerçekleştirebilirsiniz elbette.

Tam da böyle oluyor!

Seçimlere kadar ülkede huzur filan bırakmak istemiyor uzaktan kumanda edilen örgütler ve fonlanan sosyal medyalar!

Ülkeyi cehenneme çevirerek, iktidarın ülkeyi yönetemediği havası oluşturmak, sonra da hükümete çekip gitsin diye sosyal medyada provokatif kampanyalar yürütmek…

Bunun adı asimetrik savaştır!

ASİMETRİK SAVAŞ’TAN ASİMETRİK DARBE’YE…

Ürpertici orman yangınları Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye sokmayı amaçlayan Türkiye’ye karşı yürütülen asimetrik bir savaştır.

Bu asimetrik savaşın arkasında emperyalistleri aramak hiç de yanlış olmasa gerek! Dedeağaç’a inanılmaz bir askerî yığınak yapan Amerika, bu asimetrik savaşı 20 yıldır Türkiye’nin güneyinde, güvenliğimizi tehdit eden faaliyetlerle veriyor Türkiye’ye karşı zaten. YPG, DEAŞ gibi örgütlerle sürdürülen asimetrik savaşa karşı mücadele ediyoruz yaklaşık 20 yıldır…

Şimdi bu asimetrik savaşın Türkiye’nin içine sıçratıldığı, ülkenin içerden karıştırılarak istikrarsızlaştırılmak ve kaosa sürüklenmek istendiği anlaşılıyor!

Asimetrik savaşın ülkenin içine taşınması, tastamam asimetrik darbe’dir: Fiilen, askerî olarak, tanklarla, silahlarla başarılmayan askerî darbenin, içeriden, ülke içini karıştırarak, ülkeyi yaşanılamaz hâle getirerek asimetrik bir darbe’ye dönüştüğü çok net görülüyor artık!

Orman yangınları Türkiye’ye karşı maşa örgütlerle yürütülen asimetrik bir savaş ve asimetrik darbe’dir.

Devlet, terörle savaş stratejisinde de, ekonomik ve sosyal barışı teminat altına alma stratejisinde de paradigma değişimine gitmek zorunda.

Millet de, artık savaşın ve darbenin klasik yöntemlerle, doğrudan askerî saldırılarla değil, ikiyüzlü (cynical) postmodern yöntemlerle yani sağ gösterip sol vurarak veya ölümü gösterip sıtmaya razı ederek algı operasyonları yoluyla gerçekleştirildiğini görmek durumunda.

Sosyal medya devrimleri veya darbeleri dönemine girdik yaklaşık on yıldır bütün dünyalılar olarak…

Gürcistan, Ukrayna, Ermenistan, Mısır, Arjantin bu tür asimetrik, postmodern darbe girişimlerine tanık oldu: Önce sosyal, iktisadî kaos çıkartılıyor sonra bu, siyasî kaosa dönüşüyor. Böyle böyle ülkeler yönetilemez hâle getiriliyor, hükümetler bu şekilde düşürülüyor!

Toplumun da devletin de sosyal medya okur-yazarı olmaları zorunlu artık! Yoksa nasıl bir gayya kuyusuna yuvarlandığımızı anladığımızda vakit çok geç olabilir.

Vesselâm.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.