ÖZGÜN

YÖKDİL sonuçları açıklandı mı? 2017 YÖKDİL sınav sonuçları

YÖKDİL sonuçları açıklandı mı? Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) kapsamında Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı sonuçları adaylar tarafından merakla bekleniyor. 5 Mart 2017 tarihinde yapılan sınavın sonuçları hakkındaki bilgileri haberimizden görebilirsiniz.

Haber Merkezi Diğer
YÖKDİL sonuçları açıklandı mı? İşte bu sorunun yanıtını merak eden adaylar haberimizden son gelişmeleri takip edebilirler. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) kapsamında Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tarafından ilk kez 5 Mart 2017'de yapılan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. YÖKDİL sonuçları henüz açıklanmadı. YÖKDİL sonuçları açıklandığında haberimizde verdiğimiz bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz.

YÖKDİL sonuçları için tıkla (Açıklandığında bu adreste olacak)

Değerlendirme- Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılacaktır.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması - Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

YÖKDİL Sınavı nedir?

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sınav Takvimi
Aday Başvuruları:30 Ocak - 7 Şubat 2017
Sınav Giriş Belgelerinin Yayımlanması:27 Şubat 2017
Sınav Tarihi:5 Mart 2017

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından kamuoyu ile paylaşılan yükseköğretim tarihinde ilk "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınav olan YÖKDİL'in başvurularının alınması süresi, gelen yoğun talep üzerine uzatıldı. Adaylar, 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 18.00'e kadar http://yokdil.yok.gov.tr adresinden sınav başvurularını yapabilecek. Sınava giriş belgeleri ise 27 Şubat'ta yayımlanacak. YÖKDİL, ilk kez 5 Mart 2017'de tek oturumda 30 ilde gerçekleştirilecek. Başvuru ücretinin 75 lira olarak belirlendiği sınav için adaylar başvuru esnasında kredi/banka kartı ile ödeme yapabilecek.

YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor. YDS yapılmaya devam edilecek ve adaylar her iki sınava da girebilecek. Her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak. İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS'de uygulandığı gibi sınavdan adayların doktora başvuru süreci için en az 55, doçentlik başvuru süreci için ise en az 65 puan alması gerekiyor. YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek.

Sınava başta yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak olan YÖKDİL, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilerek yılda iki kez gerçekleştirilecek.


Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.