Dünya 2 Rus oligark ölü bulundu

2 Rus oligark ölü bulundu

İki Rus oligarkın art arda eşleri ve çocuklarıyla birlikte ölü bulunması, Rus kamuoyunda şok etkisi oluşturdu. Gazprombank’ın eski başkan yardımcısı Vladislav Avayev, Moskova’daki dairesinde eşi ve kızıyla birlikte ölü bulunduktan bir gün sonra, İspanya’da başka bir Rus oligark Sergei Protosenya, eşi ve çocuklarıyla birlikte ölü bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
2 Rus oligark ölü bulundu
Vladislav Avayev

İki Rus oligarkın art arda eşleri ve çocuklarıyla birlikte ölü bulunması, Rus kamuoyunda şok etkisi oluşturdu. Rusya’nın devlet ajansı Tass’ın bildirdiğine göre, Gazprombank’ın eski başkan yardımcısı Vladislav Avayev, Moskova’daki dairesinde eşi ve kızıyla birlikte ölü bulundu. Müfettişler, Avayev’in önce karısını ve kızını sonra da kendisini vurmuş olabileceğini kaydetti.

Sergei Protosenya asılmış olarak, karısı ve kızı ise bıçaklanmış halde bulundu.
Sergei Protosenya asılmış olarak, karısı ve kızı ise bıçaklanmış halde bulundu.

Olaydan bir gün sonra, Moskova’nın 3 bin kilometre batısındaki İspanya’da başka bir Rus oligark, eşi ve çocuklarıyla birlikte ölü bulundu. İspanyol televizyon kanalı Telecinco’nun bildirdiğine göre, Sergei Protosenya asılmış olarak, karısı ve kızı ise bıçaklanmış halde bulundu. Protosenya’nın, Gazprombank ile yakın bağlantıları olan büyük gaz şirketi Novatek’in eski başkan yardımcısı ve baş muhasebecisi olduğu belirtildi.

Rus zenginlere yaptırım darbesi: 30 milyar euroluk varlıkları donduruldu
FOTOĞRAF 20
Title
AB Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamada, yaptırımlar kapsamında Avrupa Birliği’ne üye devletlerin bildirimleriyle Görev Gücü, şimdiye kadar Rus ve Belaruslu oligark ve şirketlerin 30 milyar Euro’luk varlığını dondurdu.
Title
Dondurulan varlıkların arasında toplamda 6.7 milyar Euro değerinde tekneler, helikopterler, gayrimenkul ve sanat eserlerinin bulunduğu vurgulandı. Ayrıca, yaklaşık 196 milyar Euro tutarında işlem bloke edildi.
Title
Belirlenen kişilere ve şirketlere yönelik kısıtlayıcı önlemler, AB yaptırımlarının bir parçası olarak Avrupa Birliği üye ülkeleri temsil eden AB Konseyi tarafından karara bağlanmaktadır.
Title
Mart 2022’de kurulan ‘Dondur ve El Koy Görev Gücü’, ayrıca AB üyesi devletlerin yaptırımlara tabi olan kişilerin veya şirketlerin herhangi bir suça karışıp karışmadığını araştırabileceği bir platform sağlayacak.
Title
Rusyaya yaptırım üstüne yaptırım gelirken, İtalya’nın el koyduğu oligarklara ait yatlara bir tane daha eklendi. El konulan süper yat, ABnin yaptırım listesine alınan Rus oligark Andrey İgorovich Melnişenkoya ait.
Title
Bermuda bandıralı yat, İtalyanın kuzeyindeki Trieste limanında tutuluyor.
Title
143 metrelik dev yatın değeri 530 milyon euro.
Title
İtalyan hükümeti, lüks yatın dünyanın en büyük yelkenlisi olduğunu belirtti. Yaptırım listesindeki Melnişenko, Rusyanın en büyük kömür şirketi SUEKin sahibi.
Title
İtalyan polisi, geçen hafta da yaptırım listesine alınan beş Rusa ait 143 milyon euro değerinde villa ve yatlara el koymuştu.
Title
İtalyada konuşulan tek lüks yat, bu değil. Toskana bölgesindeki Massa Carrara Limanında da 140 metrelik devasa bir yat demirli.
Title
Üstelik yatın asıl sahibinin Rusya lideri Vladimir Putin olduğu iddia ediliyor.
Title
İddiayı ilk olarak New York Times gazetesi ortaya attı. Gazeteye göre Scheherazade isimli yatın sahibi Rusya lideri. italyan yetkililerse, 700 milyon dolar değerindeki süper yatın sahibini araştırıyor.
Title
italyan basınına göre; polis yat hakkındaki gerekli dökümanları italyan hükümetine sunacak. Yatın ambargo çercevesinde değerlendirileceği belirtiliyor.
Title
Cayman Adaları bandıralı yatın işletmecisi şirket, sahibinin Putin olduğu iddiasını reddediyor. Şirket, yatın sahibinin ambargo listesindeki oligarklardan biri olmadığını da öne sürdü. Ancak basına yansıyan haberlerde Scheherazadeın 2020-2021 arasında Putin’in sık sık bulunduğu Sochi’de demirlediğine de dikkat çekildi
Title
ABnin yaptırım listesine giren Roman Abramoviçin 600 milyon dolar değerindeki süperyatı Solaris de hedefte.
Title
İngiltere hükümeti, Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abramoviçin varlıklarını dondurdu.
Title
İtalyan basınında çıkan haberlerde, ABnin yaptırım listesinde yer alan Rus milyarder iş adamı Mordaşovun, Imperiada demirli 65 milyon avro değerindeki Lady M isimli lüks yatına İtalyan mali polis ekiplerince el konulduğu belirtildi.
Title
2021 sonu itibarıyla tahmini 23 milyar dolar civarında kişisel serveti bulunan Mordaşovun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putine yakınlığıyla bilindiği ifade edildi.
Title
Mordaşovun yatına, İtalyan mali polisinin el koyduğu haberlerini, İtalya Başbakanlığı kaynakları da teyit etti.
Title
Bu arada, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da akşam saatlerinde bir televizyon kanalına bağlanarak yaptığı açıklamada, İtalya, ilerleyen saatlerde Rus oligarklara ait yaklaşık 140 milyon avroluk mal varlığına el koymaya hazırlanıyor. ifadesini kullandı.
Rus zenginlere yaptırım darbesi: 30 milyar euroluk varlıkları donduruldu
Avrupa Birliği Komisyonu tarafından geçen ay kurulan 'Dondur ve El Koy Görev Gücü', şimdiye kadar Rus ve Belaruslu oligarklar ile şirketlerin 30 milyar Euro'luk varlıklarını dondurdu. Dün yapılan açıklamada ayrıca, yaklaşık 196 milyar Euro tutarında işlem bloke edildiği belirtildi.

Sürgündeki Rus oligarktan 'Putin çıldırdı' çıkışı: Moskova'nın yeni hedefini açıkladı
FOTOĞRAF 7
Title
Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken Putinin dünya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin bundan sonra atacağı adımlara odaklandı. Sürgündeki Rus Oligark Mikhail Khodorkovsky CNN Internationala verdiği röportajda bundan sonraki sürece dair çarpıcı iddialarda bulundu.
Title
ESTONYA, LETONYA VE LİTVANYA İŞGAL EDİLEBİLİRPutinin kafasındaki savaş aslında Ukrayna ile değil ABD ve NATO ile, bunu defalarca kez söyledi diyen Khodorkovsky Rusyanın bundan sonraki hedefinin Baltık ülkeleri olduğunu ve Estonya, Letonya ve Litvanyanın işgal edilebileceğini iddia etti.
Title
RUSYANIN EN ZENGİN ADAMIYDIRusyada eski bir petrol kralı olan Mikhail Khodorkovsky 2003 yılına kadar Rusyanın en zengin adamı olarak kabul ediliyordu.
Title
Siyasi nedenlerle Putinle arası açılan oligark mali suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve 9 yıl hapse mahkum edildi. 2013 yılında hapishaneden çıkan Khodorkovsky o tarihten beri Kremlin ve Putine yaptığı eleştirilerle dikkat çekiyor.
Title
PUTİN ÇILDIRDI, BU SON SAVAŞ OLMAYACAKCNN Internationaldan Fareed Zakariaya konuşan Rus oligark, Ukraynalıların işgale direnişi nedeniyle Putinin çıldırdığını belirterek saldırıların tırmanabileceği endişesini dile getirdi Khodorkovsky, Putin Ukraynada kazandığına karar verirse, bunun son adım, son savaş olmayacağına kesinlikle eminim. Bir sonraki adımlar Baltık ülkeleri olacak. dedi.
Title
PUTİNE KARŞI BİRLEŞİN ÇAĞRISIKhodorkovsky geçtiğimiz günlerde Londrada yaptığı açıklamada Rus oligarklara Putine karşı birleşme çağrısı yapmıştı. Khodorkovsky, Rus milyarderlerin kendilerine yönelik yaptırımların kaldırılmasını için Putinden bağımsız olduklarını göstermeleri gerektiğini belirtti ve Mikrofona çıkıp Ukraynaya karşı savaşın bir suç olduğunu ve Putinin bir savaş suçlusu olduğunu söylemelisiniz. Bunu söyleyin, o zaman Putinin sizin üzerinizde hiçbir etkisi olmadığını anlaşılacaktır dedi.
Title
BALTIK ENDİŞESİ BÜYÜYORHepsi NATO üyesi olan Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya ile ilgili endişeler şimdiye kadar sadece Khodorkovsky değil birçok savunma yetkilisi tarafından da dile getirildi. ABD Başkanı Joe Biden daha önce ABDnin NATO topraklarının her karışını savunacağını söylemiş ve Amerikan birliklerini bölgeye sevk etmişti.
Sürgündeki Rus oligarktan 'Putin çıldırdı' çıkışı: Moskova'nın yeni hedefini açıkladı
Sürgündeki Rus oligark Mikhail Khodorkovsky, Putin'in aslında Ukrayna ile değil, ABD ve NATO ile savaşta olduğunu belirterek Rusya'nın bir sonraki hedefinin Baltık ülkeleri olacağını duyurdu. Estonya, Letonya ve Litvanya'nın işgal edilebileceğini iddia eden Khodorkovsky Rus oligarklara 'Putin'e karşı birleşme' çağrısı yaptı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.