Dünya ABD Ürdüne beş yıl boyunca mali yardım verecek

ABD Ürdün'e beş yıl boyunca mali yardım verecek

ABD'nin Ürdün'e beş yıl boyunca mali yardım vereceği açıklandı. Söz konusu mutabakatın, Tillerson'ın Amman'a yapacağı ziyaret sırasında imzalanacağı bildirildi.

Haber Merkezi Reuters
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ürrdün'de mevkidaşı ile görüştü.
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ürrdün'de mevkidaşı ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran'dan "Suriye'deki güçlerini geri çekmelerini" istedi.

Ortadoğu turu kapsamında Ürdün'ün başkenti Amman'a gelen Tillerson, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile bakanlık binasında bir araya geldi.

  • Tillerson, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran ile İsrail arasında Suriye'de yaşanan son gelişmeler nedeniyle endişe duyduklarını belirterek, "İran'dan Suriye'deki güçlerini geri çekmesini istiyoruz." dedi.

İran'ın ayrıca Lübnan'daki Hizbullah'ı da etkilediğine işaret eden Tillerson, askeri güçlerin hükümetin idaresi altında olduğu özgür ve bağımsız bir devletin inşasını desteklediklerini ifade etti.

1,275 milyar dolar yardım

Tillerson, yarın gerçekleştirmeyi planladığı Beyrut ziyaretinde "Lübnanlı liderlerle, demokrasi süreci ve ülkenin geleceğine ilişkin konuların" ele alınacağını aktardı.
  • Safedi ve Tillerson ayrıca, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde; ABD'nin Ürdün'e 5 yıl boyunca senelik 1,275 milyar dolar yardım yapmasını öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

İki ülke arasında daha önce imzalanmış olan benzer muhtıranın süresi üç yıl olmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Kuveyt'i kapsayan Ortadoğu turu kapsamında Mısır ve Kuveyt'i ziyaret etmişti.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.