DünyaABD ve Rusyadan masa altı diplomasi

ABD ve Rusya’dan masa altı diplomasi

Amerika, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye ortak operasyonu ardından gözler sahadaki yeni gelişmelere çevrildi. Suriye’de son kimyasal saldırı bahanesiyle tabloyu tersine çevirmek için harekete geçildi.

Kıymet SezerYeni Şafak
Suriye’ye ortak operasyonu ardından gözler sahadaki yeni gelişmelere çevrildi.
Suriye’ye ortak operasyonu ardından gözler sahadaki yeni gelişmelere çevrildi.

Siyasi çözümden hemen önce, 100 yıldır varlık gösterdiği toprakları terk etmek istemeyen Fransa, Suriye’ye asker gönderdi. Rusya ile “casus Skripal’in zehirlenmesi” iddiası üzerinden gerilim başlatan İngiltere de devreye girdi. “Suriye’den kısa sürede ayrılacağız” diyen Trump, kimyasal saldırı sonrası twit mesajlarıyla doğu bloğuna meydan okudu. Sonrasında Amerika, İngiltere ve Fransa, Miraç kandili gecesi belirlenen hedefleri füzelerle vurdu. Bu operasyon, 2003’te Saddam Hüseyin’e karşı “nükleer silah” iddiasıyla gerçekleştirilen, ancak hiçbir nükleer başlık bulunmadığı ortaya çıkan Irak müdahalesine benzerliğiyle anıldı. 2003 yılındaki operasyonla Suriye operasyonu arasında ise tek bir fark var. Şu ana kadar her üç ülkeden Esed’in devrilmesine ilişkin herhangi bir mesaj gelmedi. Halen Esed, Rusya, İran ve Çin başta olmak üzere batı ittifakının karşısındaki tüm güçler tarafından koruma altına alınmış durumda.

Operasyonun “ilk dalga” olduğu söylemiyle tehdit diplomasisi sürdürülürken, hemen ardından Amerika’nın Suriye’den çıkmayacağı da, Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarıyla doğrulandı. Son harekat Suriye’de kartları yeniden karmak üzere bir hamle olarak değerlendirildi. Füze operasyonuyla Orta Doğu’da kaybolan imajını yeniden tesis etme çabasına giren Amerika, İngiltere ve Fransa, DEAŞ bahanesiyle Suriye’de yeni operasyonlara hazırlanıyor. Tüm bu tabloda ise batılı güçlerin emellerine ulaştığı operasyon ve Suriye’deki yeni planlamalar karşısında Rusya ile ABD arasındaki masa altı diplomasisi bir kez daha görünür hale gelmiş durumda. Hava ve füze savunma sistemlerini devreye sokmayan Rusya, Suriye’de amaçlarına ulaştığı için müdahil bir görüntü vermiyor. Suriye’de “paylaşım” planları artık masada net olarak açılmış durumda.

Ortalığı
karıştırdı
GÜNDEM
Ortalığı karıştırdı

Nikahı iptal edilen çift bu kez canlı yayında evlenecek
Gündem

Nikahı iptal edilen çift bu kez canlı yayında evlenecek

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, nikah memurunun "Evlenmeyi kabul ediyor musunuz?" sorusuna gelinin, "Hayır demek ne mümkün" cevabını vermesi nedeniyle nikahı iptal edilen çift, ulusal bir kanalda canlı yayında evlenecek. Nikahı iptal edilen gelin ve damat, Turgutlu Belediyesi Nikah Memurluğuna giderek, nikah için yeniden başvuru yaptı.
'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.
Şenol Güneş'le ilgili çarpıcı iddia
Spor

Şenol Güneş'le ilgili çarpıcı iddia

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in, olaylı Fenerbahçe derbisinin kaldığı yerden oynatılma ihtimali ile ilgili "Böyle bir şeyi şahsım olarak asla kabul edemem. Böyle bir karar verilirse ben o maçı gitmem" dediği öne sürüldü.
Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi
Spor

Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi

Zenit ile Arsenal Tula arasında oynanan karşılaşmaya 29 yaşındaki Rus futbolcu Dzyuba damga vurdu. Mancini ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Arsenal Tula'ya kiralanan Dzyuba, karşılaşmada oynayabilmek için 80 bin doları cebinden ödedi ve mücadelede 1 gol 1 asist kaydederek takımına 1 puanı getiren isim oldu.
Şenol Güneş'in doktoru konuştu
Spor

Şenol Güneş'in doktoru konuştu

Fenerbahçe ile kupada oynanan derbi esnasında çıkan olaylar sonrası başına 5 dikiş atılan Şenol Güneş'in doktoru açıklamalarda bulundu.