Dünya ABDde FETÖ ile mücadele eden iş adamına komplo davası

ABD'de FETÖ ile mücadele eden iş adamına komplo davası

ABD'de FETÖ ile mücadele eden Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) eski Başkanı Ekim Alptekin, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nde ABD yargısı karşısına çıkıyor. Alptekin'in yargılanmasının gerekçesi ise FETÖ'ye komplo kurma iddiası.

Haber Merkezi Diğer
Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) eski Başkanı Ekim Alptekin
Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) eski Başkanı Ekim Alptekin

Fetullahçı Terör Örgütü’nün ABD ayağını araştıran Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) eski Başkanı Ekim Alptekin ve Trump’ın milli güvenlik güçleri danışmanları terörist başı Gülen’e komplo kurmakla suçlandı.

Trump ve ekibini araştıran ABD’li özel yetkili savcı tarafından hazırlanan iddianamede terörist başı Gülen “hayırsever”, “imam” ve “yazar” olarak yerini alırken, FETÖ aleyhine lobi faaliyetleri yürüten Ekim Alptekin, Gülen’e komplo kurmakla suçlandı. 17 Aralık 2018’de yayınlanan davanın ilk duruşması 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nde.

TAİK Eski Başkanı Ekim Alptekin’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Inovo BV şirketi, Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’e ait olan Flynn Intelligence Group ile FETÖ’yu araştırmak üzere üç yıl önce sözleşme yaptı. Türk İşadamı Ekim Alptekin’nin FETÖ’ye karşı çalışmaları “Fetullah Gülen’e komplo kurmak” olarak gösterilmeye çalışılıyor.

Trump’a yakın kişiler tarafından yapılan araştırma sonucu FETÖ’nün karanlık yüzü ABD’de anlatılmaya ve yazılmaya başlandı. Süreç Fetullahçı Terör Örgütü’nün aleyhine devam ederken, medya üzerinden yapılan çalışmalar hakkında dezenformasyon yayılmaya başlandı ve özel yetkili savcı kumpas dava için düğmeye baştı.

Trump karşıtı medya tam destek verdi

FETÖ merkezli açılan cepheye, Trump karşıtlarının verdiği destek sonucunda, önce mücadeleyi veren kişiler etkisizleştirildi, ve ardından topyekun Türkiye’yi hedef alan kirli bir kampanyaya dönüştürüldü. Dezenformasyon kampanyasına Trump karşıtı medya tam destek verdi.

REKLAM

Forum USA sitesinde yer alan habere göre; FETÖ’nün karanlık yüzü ve yolsuzlukları ABD’de deşifre olmaya başlamışken, Trump’ın eski danışmanları Michael Flynn ve ortağı Bijan Kian ile birlikte çalışan Türk işadamı Ekim Alptekin hakkında soruşturma başlatıldı. Hemen ardından Flynn Intelligence Group‘a Inovo tarafından yapılan ödemenin Türk hükümeti tarafından yapıldığı yalanı ortaya atıldı.

Algı operasyonları aralıksız sürdü

Çalışmaların tamamı yasal olmasına rağmen, ve ilgili kişilerin bunu defalarca açıklamasına karşın, algı operasyonları aralıksız sürdü. Türkiye ile Flynn Intelligence Group arasında hiçbir ilişki olmamasına rağmen, FETÖ tarafından başlatılan algı operasyonları aralıksız yürütüldü. Oluşturulan kamuoyu ile Trump ve yakınlarına karşı 28 şubat vari bir mücadele yürütüldü. Özel yetkili savcılığın taraflı tutumu Trump’a yakın çevreler tarafından da yoğun şekilde eleştirildi.

FETÖ’ye karşı yürütülen faaliyetlerin Türkiye adına yapılıyormuş algısının savcı tarafından bilinçli bir şekilde ileri sürülmesine davanın hakimi Anthony Trenga da tepki gösteri ve “ödeme Türkiye tarafından” yapıldı tezinin duruşmada kullanılmasını yasakladı.

Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki diğer suçlamalarla beraber yürütülen soruşturmanın sonucunda cezanın hafifletilmesi için savcılık ile anlaşma yoluna gitti, Rusya ve Türkiye ile ilişkileri hakkında daha önce yanlış beyanlarda bulunduğunu “kabul” etti.

Savcılığın delilsiz iddialarına destek veren beyanlarda bulununca, Flynn önce ceza almaktan kurtuldu. Ancak geçen hafta yaşanan şok gelişme ile Flynn ifadesini geri çekti ve avukatı savcıya “müvekkilimin yalan söylemesini istiyorsunuz” dedi. Bunun üzerine S400 hakkında da Türkiye’yi haklı bulan ABD Başkanı Trump, Flynn’in avukatını Twitter üzerinden tebrik etti.

REKLAM

Fahrettin Altun tepki göstermişti

Ekim Alptekin’in duruşması 15 Temmuz’da olması Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un tepkisini çekmişti. Altun, 13 Temmuz’da yapılan açıklamada “Türkiye’nin Trump hükümeti üyeleri ile yasal iletişimlerin suç gibi gösterilmesini” de kınadı.

Duruşma tarihinin Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi tarihine denk getirilmesi oyunun ne denli büyük olduğunu gözler önüne serdi. Söz konusu iddianamede terörist başı Gülen “hayırsever”, “imam” ve “yazar” olarak yerini alırken, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nde FETÖ ile mücadele edenlerin, Gülen’e komplo kurmak suçlamasıyla yargılanmaları yarın (bugün) başlayacak.

15 Temmuz çarkları durduramadı
GÜNDEM
15 Temmuz çarkları durduramadı
Tatile HDP arası verdi

Tatile HDP arası verdi

​İstanbul'u sel götürdüğünde keyfini bozmayan İmamoğlu HDP için anında açıklama yayınladı.
Belediyelere operasyonSuriye ile bağlantılı

Belediyelere operasyon
Suriye ile bağlantılı

Sınır ötesi harekatla koordineli adımlar atılıyor.
HDPli 3 büyükşehire kayyum

HDP'li 3 büyükşehire kayyum

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı.
5 terörist öldürüldü

5 terörist öldürüldü

​Kandil'de PKK'ya havadan bomba yağdırıldı.
2 gün çağrısı

2 gün çağrısı

​Memur-Sen'den yeni zam teklifine ilk cevap.
Kolarov'un <br>yerine geliyor

Kolarov'un
yerine geliyor

​Fenerbahçe sol bek transferinde rota değiştirdi.
Herkesi kucaklayacağız

Herkesi kucaklayacağız

​Göreve getirilen Van Valisi'nden ilk açıklama.
Esed<br>bölgeye yaklaştı

Esed
bölgeye yaklaştı

Bölgede TSK'ya ait bir gözlem noktası bulunuyor.
Eş zamanlı<br>yangın şüpheli

Eş zamanlı
yangın şüpheli

​Son dönemde artan yangınlar için uzmanlardan kritik uyarı.
Kuvvetli geliyor

Kuvvetli geliyor

​Meteoroloji'den il il sağanak yağış uyarısı.
Kare kare deliller

Kare kare deliller

İçişleri Bakanlığı'ndan neden görevlendirme yapıldı açıklaması.
Binalar sarıldı

Binalar sarıldı

Polis, Diyarbakır ve Van'da belediye binalarını kuşattı
29 ilde<br>terör operasyonu

29 ilde
terör operasyonu

Diyarbakır, Van ve Mardin başta olmak üzere 418 şüpheli gözaltında.
Hedefimiz<br> bağımsız enerji

Hedefimiz
bağımsız enerji

Bakan Dönmez'den yenilenebilir enerji mesajı.
Gol makinesi oldu

Gol makinesi oldu

​G.Saray'ın alamadığı futbolcu her maç şov yapıyor.
Nükleer<br>konusunda uyardı

Nükleer
konusunda uyardı

Hindistan'ın nükleer silah politikası konusunda çağrıda bulundu.
Zabıta fark etti anında kapattı

Zabıta fark etti anında kapattı

​Selin vurduğu Eminönü alt geçitte son durum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.