|

ABD'de 'Matthew' kıyameti

Karayiplerde etkili olduktan sonra ABD'ye ilerleyen Matthew Kasırgası, Florida ve Georgia eyaletlerinin ardından Güney Carolina'ya ulaştı. Kasırga nedeniyle Haiti'de 900'e yakın kişi hayatını kaybetti.

Yeni Şafak
11:56 - 9/10/2016 Pazar
Güncelleme: 08:58 - 9/10/2016 Pazar
Diğer

Özellikle Haiti'de etkili olan ve 900'e yakın kişinin ölümüne neden olan kasırga hızını kaybederek ilerlemeye devam ediyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Matthew Kasırgası'nın kategorisini önce 3'ten 2'ye, ardından da 1'e (135 kilometrenin altı) indirdi.


Florida, Georgia ve Güney Carolina'da rüzgarın yanı sıra sağanak yağışlarla etkili olan kasırga nedeniyle en az 1,5 milyon aboneye elektrik verilemediği, ağaçların yıkıldığı bazı bölgelerde yolların kapandığı ve su baskınlarının yaşandığı kaydedildi.


Florida'da en az 5 bin kişinin geceyi sığınaklarda geçirdiği, bölgede önemli bir yıkımın beklenmediği belirtildi.Yetkililer sahile yakın bölgelerde yaşayanları su baskınlarına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.


Haiti'de salı günü başlayarak saatte 230 km'den fazla bir hızla ilerleyen kasırga nedeniyle ülkedeki binlerce ev zarar görmüş, 900'e yakın kişi hayatını kaybetmişti.


#ABD
#Kasırga
#Matthew Kasırgası
8 yıl önce