Dünya ABDdeki Michael Kasırgası şiddetini arttırıyor

ABD'deki Michael Kasırgası şiddetini arttırıyor

ABD'nin Florida eyaletinde etkili olan ve son 100 yılın en şiddetlisi olduğu belirtilen Michael Kasırgası iki kişinin ölümüne neden oldu. Şiddetli rüzgar ve yağmur, ev ve iş yerlerinin çatılarının uçmasına, su baskınlarına ve Florida'da yaklaşık 290 bin kişinin elektriksiz kalmasına yol açtı.

Haber Merkezi AA
ABD'nin Florida eyaletinde şiddetini arttıran kasırga nedeniyle pek çok ev ağır hasar gördü.
ABD'nin Florida eyaletinde şiddetini arttıran kasırga nedeniyle pek çok ev ağır hasar gördü.

ABD Michael Kasırgası'yla boğuşuyor. Saatte 250 kilometre hızla dün dördüncü kategoride karaya ulaşan Michael Kasırgası etkili olmaya devam ediyor.

  • Kıyıdan iç kesimlere doğru ilerleyen kasırga nedeniyle en az bir kişi hayatını kaybetti. Yetkililer şiddetli rüzgarın etkisiyle devrilen ağacın iki kişinin ölümüne neden olduğunu duyurdu.

Micheal Kasırgası ABD'yi vurdu
OYNAT 01:17
Micheal Kasırgası ABD'yi vurdu
ABD'de günlerdir alarmda beklenen Michael Kasırgası karaya ulaştı. ABD'nin bazı bölgelerinde şiddetli bir şekilde etkili olması beklenen Michael Kasırgası, Florida eyaletinin Panama City kıyılarını vuruyor.

Şiddetli rüzgar ve yağmur, ev ve iş yerlerinin çatılarının uçmasına, su baskınlarına ve Florida'da yaklaşık 290 bin kişinin elektriksiz kalmasına yol açtı.

Üçüncü kategoride Georgia'nın güneybatısına ve Alabama'nın güneydoğusuna ulaşan Michael Kasırgası nedeniyle bu iki eyalette "acil durum" ilan edildi.

AA

1992'den bu yana en güçlüsü

Florida'nın son 100 yılda gördüğü en şiddetli kasırga olduğu belirtilen Michael'ın, 1992'deki Andrew Kasırgası'ndan sonra ABD'yi karadan vuran en şiddetli kasırga olduğu ifade ediliyor.

ABD'yi yine kasırga vurdu
FOTOĞRAF 27
Title
ABD'nin güneydoğusunda etkili olan Michael kasırgasından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükselirken, kasırganın tropik fırtınaya dönüştüğü duyuruldu.
Title
ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, dün Florida kıyılarına ulaşan Michael kasırgasının şiddetinin saatte 115 kilometreye düştüğü bu nedenle tropik fırtına halini aldığı kaydedildi.
Title
Yetkililer, Georgia eyaletine bağlı Macon kentinin yaklaşık 50 kilometre güneydoğusuna ulaşan tropik fırtınanın halen öngörülemez hasarlara yol açabileceği uyarısını yaptı.
Title
Kasırga nedeniyle ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi.
Title
Georgia'nın Seminole kenti Acil Durum Yönetimi Direktörü Travis Brooks, kentte bir çocuğun kasırga nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
Title
Florida eyaletinde de akşam saatlerinde bir kişi, ağaç devrilmesi sonucu yaşamını yitirmişti.
Title
Yetkililer kasırga nedeniyle Alabama, Georgia ve Florida eyaletlerinde 500 bin kişiye elektrik verilemediğini açıkladı.
Title
Yerel saat ile bugün öğleden sonra Atlas Okyanusu'na ulaşması ve karadan uzaklaşması beklenen Michael'in toplamda 30 milyondan fazla kişiyi etkilemesi bekleniyor.
Title
Florida'nın son 100 yılda gördüğü en şiddetli kasırga olduğu belirtilen Michael'ın, 1992'deki Andrew kasırgasından sonra ABD'yi karadan vuran en şiddetli kasırga olduğu ifade ediliyor.
Title
Michael kasırgası Karayip Denizi'nde tropik fırtına olarak başlamış, pazartesi günü kasırga halini almıştı.
Title
Kasırganın etkilerinin ilk olarak görüldüğü Orta Amerika'da Honduras, Nikaragua ve El Salvador'da toplam 13 kişi hayatını kaybetmişti.
Title
ABD Başkanı Donald Trump, Washington'daki Beyaz Saray'da Michael Kasırgası hakkındaki haritaları ve raporları inceliyor.
Title
Dün saatte 250 kilometre hızla dün dördüncü kategoride karaya ulaştı.
Title
Kasırga kıyıdan iç kesimlere doğru ilerledi.
Title
Panama sahilindeki bir otelde insanlar kasırganın ilerleyişini izliyor.
Title
İnsanların endişeli bekleyişi devam ediyor.
Title
Şiddetli rüzgarda ünlü fast food zincirinin tabelası bu hale geldi.
Title
ABD vatandaşlarının bildiği diğer ünlü restoran olan Big Gus'ın önündeki heykel parçalandı ve devrildi.
Title
Federal Acil Durum Merkezi – FEMA Başkanı Brock Long “maalesef en kötü kasırga bu” dedi. Long yaptığı açıklamada bölgenin daha önce bu tarz bir kasırga ile karşılaşmadığını belirterek “bölgede bina yapı kodları ve kuralları buna göre tasarlanmadı” dedi.
Title
Tarihi kayıtlara göre en son bölgeyi kategori 4 sınıfı kasırga 1851 yılında vurmuştu. Ulusal kasırga Merkezi Başkanı Ken Graham’da “Binaların çatılarını uçtuğunu göreceğiz ve binaların yıkıldığını” diyerek kasırganın yıkıcı gücünün beklenmedik olduğunu vurguladı.
Title
Bölgede bulunan ormanlık bitki örtüsünün çam ağaçlarından oluştuğunu da belirten yetkililer ağaçların bu rüzgâra dayanamayacağını ve bir top mermisi gibi savrulabileceğini ifade etti.
Title
Normalde kasırgaların kıyıya ulaştığında gücünü kaybettiğini söyleyen meteorolojistler, kasırganın beklenmedik gücü nedeniyle bu sefer Georgia eyaletinin ortalarına kadar ulaşabileceğini belirtiyor.
Title
FEMA’dan Başkan Long “Gecen Florance kasırgasından henüz toparlanamamış Güney ve Kuzey Carolina bölgesinde 10 ila 25 cm yağmur düşecek” diyerek halkı uyardı. Florida’da 22 bölgeyi etkileyen kasırga ile ilgili olarak acil durum ilan eden Florida Valisi Rick Scott “Bölgenin son yüz yıldır gördüğü en kötü fırtına” ifadesini kullandı.
Title
Florida haricinde Alabama, Georgia, Kuzey Carolina ve Güney Carolina eyaletlerde eyaletlerinde bulunan son milyondan fazla kişi ve bu kişilerin yaşadığı bölgeler için acil durum çağrısında bulundu.
Title
Deniz seviyesinin iki buçuk metre Panama Şehri ‘nde 375 bin kişi için zorunlu tahliye kararı verilırken Florida Valisi Scott yaptığı açıklamada “sahil şeridini tahliye etmek için zaman geçti.
Title
Acil durum ekipleri size fırtına ortasında gelemeyecek. Eğer kalmayı seçtiyseniz hemen sığınak bulun” diyerek kasırga etkisini azaltıncaya kadar bölgedeki acil durum servislerinin durdurulduğunu açıkladı.
Title
Bölgede bulunan Tyndall Hava Kuvvetleri üssü de “HURCON 1” durumuna geçerek minimum acil durum personeli haricinde boşaltıldı. Üstte bulunan F-22 savaş uçakları bölgeden yüzlerce km uzaklaştırılırken, üstte yaşayan 600 ordu mensubu ve ailesi tahliye edildi.
ABD'yi yine kasırga vurdu
ABD'nin Florida eyaletinde etkili olan ve son 100 yılın en şiddetlisi olduğu belirtilen Michael Kasırgası bir kişinin ölümüne neden oldu. Michael Kasırgası, yerel saatle 13.00'te (TSİ 20.00) Florida eyaletinin Panama City sahiline ulaştı.

Michael Kasırgası geçen pazar Karayip Denizi'nde tropik fırtına olarak başlamış, pazartesi günü kasırga halini almıştı. Kasırganın etkilerinin ilk olarak görüldüğü Orta Amerika'da Honduras, Nikaragua ve El Salvador'da toplam 13 kişi hayatını kaybetmişti.

İHA

Hava üssü tahliye edildi

ABD Hava Kuvvetleri, bölgedeki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü'nde bulunan jetlerini tahliye etti. Michael Kasırgası'nın acil durum ilan edilen Florida, Alabama ve Georgia eyaletlerindeki 30 milyondan fazla kişiyi etkilemesi bekleniyor.

REKLAM

AA

Orta Amerika'da 13 can aldı

Michael Kasırgası'nın etkileri ilk olarak Orta Amerika'da görülmeye başladı. Kasırganın yol açtığı seller nedeniyle Honduras, Nikaragua ve El Salvador'da toplam 13 kişi hayatını kaybetti. Guatemala'da da taşan bir nehrin sularına kapılan 4 kişi hala aranıyor.

AA

Trump, Twitter'dan uyardı

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Florida, eyalet yetkilileri ve yerel yetkililerin yönlendirmelerini dikkate almak zorundasınız. Lütfen hazırlıklı ve dikkatli olun, güvende kalın." ifadelerini kullandı.

Michael Kasırgası pazar günü Karayip Denizi'nde tropik fırtına olarak başlamış, pazartesi günü kasırga halini almıştı.

Michael Kasırgası'nın şiddeti ABD'ye yaklaştıkça artıyor
DÜNYA
Michael Kasırgası'nın şiddeti ABD'ye yaklaştıkça artıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.