Dünya ABDden Ukraynaya 89 milyon dolarlık yardım

ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insani konularda destek için 89 milyon dolarlık yardım yapılmasının planlandığını duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım
Arşiv.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlık, Ukrayna Hükümetine, Rusya'nın acımasız savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının yol açtığı acil insani zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VAR

Açıklamada, savaş nedeniyle birçok bölgede aktif mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Rusya'nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna'yı işgal etmesi, ülkenin büyük bir bölümünü kara mayınları, patlamamış mühimmat ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Rus aktörler tarafından Ukrayna'da gördüğümüz şekilde el yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha önce Suriye'de sadece DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar verimli tarım arazilerine erişimi engelliyor, yeniden inşa çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve masum Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya da sakat bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin tehlikeli olabileceğini tahmin ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar bir alana tekabül etmektedir.”

Rusya ile İran'ın yeni Ukrayna planı! Sessiz sedasız hayata geçirildi
FOTOĞRAF 7
Title
Rusya, Ukrayna'yı işgalinde savaş alanı gözetlemek için kullanılabileceği endişelerine neden olan İran uydusunu Kazakistan'dan fırlattı .
Title
İran, Kazakistan'ın Baykonur Soyuz roketi ile fırlatılan Hayyam uydusunun Rus kontrolünde olacağı iddialarını reddediyor.

Washington Post, iki ABD yetkilisine dayandırdığı haberinde Moskova'nın Tahran'a \"uyduyu Ukrayna'daki askeri hedeflerin gözetimini geliştirmek için birkaç ay veya daha uzun süre kullanmayı planladığını\" iddia etmişti.
Title
Adını İranlı şair ve matematikçi Ömer Hayyam'dan alan uydu, Rusya tarafından inşa edildi ve Tahran'a İsrail ve Körfez'deki hassas tesisleri izlemek için yeni yetenekler kazandıracak yüksek çözünürlüklü bir kamera içerecek.

İran'ın uzay ajansı, uyduyu \"ilk günden\" kontrol edeceğini ve \"hiçbir üçüncü ülkenin onun bilgilerine erişemeyeceğini\" söyledi.
Title
Rusya'nın fırlattığı bu uydu, Batı ile işbirliğini destekleyen Roscosmos'un yakın zamanda görevden alınan Başkanı Dmitry Rogozin ve Rus Uzay Ajansı içerisindeki çatlak seslerin giderildiği ana denk gelmesi, Putin'in Avrupa'ya bir mesajı olarak yorumlanıyor.
Title
Rusya ve ABD arasındaki ilişkiler gerilemiş olsa bile, Roscosmos ve NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) astronotların taşınması da dahil olmak üzere temel düzeyde işbirliğini sürdürdü. Rusya, yaptırımların kaldırılmaması durumunda 2025'te ISS'den ayrılma tehdidinde bulundu.
Title
Batı tarafından izole edilen Rusya, ticaret ve diplomatik destek kaynağı olarak giderek Afrika, Orta Doğu ve Asya'ya yöneldi. Uzaya roket gönderme imkanı olmayan ülkelere kendi Soyuz'larını vermekten çekinmedi.
Title
İran Uzay Ajansının sitesinde yapılan açıklamada, \"Hayyam uydusunun yarım tondan fazla ağırlığı ve Soyuz fırlatıcısının çok yüksek başarı oranı nedeniyle, Hayyam uydusunun fırlatılması Rusya'ya emanet edildi\" denildi.
Rusya ile İran'ın yeni Ukrayna planı! Sessiz sedasız hayata geçirildi
Rusya, Ukrayna'yı işgalinde savaş alanı gözetlemek için kullanılabileceği endişelerine neden olan İran uydusunu Kazakistan'dan fırlattı .

Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı sürüyor: İki gemi daha bu sabah yola çıktı
EKONOMİ
Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı sürüyor: İki gemi daha bu sabah yola çıktı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.